Zničení jaderného střediska KLDR budou pokrývat i Jihokorejci

Severní Korea nakonec umožní, aby likvidaci tamního jaderného testovacího střediska zpravodajsky pokrývali i jihokorejští novináři. Jejich seznam už Pchjongjang odsouhlasil, uvedlo dnes podle agentury Reuters jihokorejské ministerstvo pro sjednocení. Pozvánku pro osm jihokorejských reportérů KLDR zrušila poté, co pozastavila se sousední zemí většinu kontaktů na protest proti společnému vojenskému cvičení amerických a jihokorejských vojáků.

KLDR přislíbila zničit zkušební polygon, což označuje za potvrzení závazku skončit se zkouškami jaderných zbraní. Konkrétní den oficiální ceremonie bude určen podle počasí, Pchjongjang již v polovině měsíce upřesnil termín v rozmezí ode dneška do pátku.

Na událost byli pozváni novináři z Číny, Británie, Ruska a Spojených států, kteří už do země dorazili. Zahraniční novináři agentuře Reuters řekli, že oficiálně se čeká na lepší počasí, skutečným důvodem je ale podle nich vyčkávání na příjezd jihokorejských kolegů.

Při likvidaci zařízení mají být odstřeleny podzemní tunely, do nichž bude následně zablokován vstup, zničeny budou také všechny výzkumné budovy, pozorovací stanoviště a kontrolní posty.

 

Zdroj: ČTK

Zničení jaderného střediska KLDR budou pokrývat i Jihokorejci Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Čína sníží clo na dovoz osobních aut na 15 %

    Byznys ·

    Čínská vláda přistoupila ke snížení cla na dovoz osobních automobilů na 15 procent ze současných 25 procent. Informaci o tom v úterý agentura Bloomberg s odvoláním na …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.