„Zeman se odpovědnosti za podepsání Altnerovy odměny jen tak nezprostí,“ říká právník

Jednání Obvodního soudu pro Prahu 1 s Milošem Zemanem přineslo otázku, do jaké míry lze českého prezidenta a tehdejšího předsedu ČSSD spojovat se smlouvou uzavřenou s právníkem Zdeňkem Altnerem. Na základě ní má ČSSD zaplatit Altnerovi několika set milionové penále. Advokát Tomáš Samek na rádiu Zet řekl, že se Zeman jakožto jednající statutární orgán právnické osoby své odpovědnosti za jednání jen tak nezprostí. Přičíst odpovědnosti za povinnost platit penále pouze osobě, která uzavřela smlouvu, by bylo podle Samka značně zjednodušující.

Tomáš Samek z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek říká, že je potřeba rozlišit mezi obsahem smlouvy, která sjednala penále ve výši 0,3 procenta z dlužné částky denně a povinnosti platit penále jako takové. „Ta samozřejmě vznikla až poté, kdy se ČSSD dostala do prodlení s úhradou dohodnuté odměny, takže přičítat odpovědnost za povinnost platit penále jen osobě, která uzavřela smlouvu, by bylo značně zjednodušující, neboť je také třeba zodpovědět otázku, proč ČSSD neuhradila odměnu včas,“ sdělil Samek.

Zemanův podpis má ale stále pro platnost a závaznost dokument zásadní význam. K tomu se pojí i samotná odpovědnost podepisujícího představitele k obsahu smlouvy. „Z pohledu práva se tedy statutární orgán právnické osoby, až na některé specifické výjimky, nemůže zprostit své odpovědnosti za jednání, které jménem takové právnické osoby učinil i formou podpisu nějakého dokumentu, uvedl Samek na rádiu Zet.

Celý spor vychází z uzavřené smlouvy na právní pomoc, kterou Altner ČSSD v roce 1997 poskytl. Politická strana si za své sídlo tehdy nárokovala Lidový dům. V případě úspěchu měl pak advokát získat 10 % z celkové ceny budovy. Altner se ale požadované částky dosahující na hodnotu 145 milionů korun nedočkal. Více jsme o tomto sporu psali v rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem ZDE.

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Tomášem Samkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

„Zeman se odpovědnosti za podepsání Altnerovy odměny jen tak nezprostí,“ říká právník Foto: yakub88 / Shutterstock.com: Prezident České republiky Miloš Zeman

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.