Zeman pověří Babiše jednáním o sestavení vlády

Prezident Miloš Zeman dnes v Lánech pověří předsedu hnutí ANO Andreje Babiše jednáním o sestavení vlády. Neformální krok by měl být první na cestě k pozdějšímu jmenování vítěze voleb premiérem. Ve Sněmovně budou dnes pokračovat povolební schůzky zástupců ANO s dalšími stranami zastoupenými v dolní komoře Parlamentu, uskuteční se také ustavující zasedání poslaneckého klubu TOP 09.

Pověření jednáním o sestavení vlády není zakotveno v české ústavě, tento neformální institut ale Zeman už použil před čtyřmi lety předtím, než jmenoval vládu současného premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Sobotka po převzetí pověření Zemana pravidelně informoval o postupu jednání, než byl jeho kabinet uveden do funkce.

Schůzka Zemana s Babišem v Lánech je první v řadě jednání v prezidentském zámku. Do 16. listopadu tam chce hlava státu postupně přijmout zástupce všech stran, které se do Sněmovny dostaly.

Zástupci ANO budou dnes také jednat s pěti dalšími stranami. Od rána se ve Sněmovně postupně sejdou s ODS, lidovci, Piráty, KSČM a hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD). Jednání ANO s Piráty a KSČM se nezúčastní Babiš, protože se časově překrývají se schůzkou v Lánech.

Dnes se uskuteční rovněž ustavující schůze poslaneckého klubu TOP 09, který si jako poslední ze sněmovních frakcí zvolí vedení. Jednat budou i poslanci ODS.

 

Zdroj: ČTK

Zeman pověří Babiše jednáním o sestavení vlády Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Od hokeje k vaření

    Byznys ·

    22letý Martin Škoda je přes své mládí velmi uznávaným kuchařem. Opakovaně boduje na kuchařských Oscarech, přesněji řečeno Oscarech mezi kuchařkami. Jedná o prestižní s…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.