„Zastupitelé měst jsou někdy zbytečně vláčeni trestním řízením,“ říká právník

V posledních letech se objevilo množství kauz, ve kterých jsou trestně stíhání starostové či členové zastupitelstev měst. Některé případy takových kauz jsou však podle advokáta Michala Janíka zcela zbytečná. Orgány činné v trestním řízení podle něj totiž někdy neberou v potaz specifika rozhodování obecních zastupitelstev z pohledu zákona o obcích.

Pokud je řeč konkrétně o hlasování zastupitelů, tak se podle Janíka nejčastěji vyšetřují úmyslné trestné činy porušení povinnosti při správě cizího majetku nebo trestné činy zneužití pravomoci úřední osoby.

Součástí práce zastupitelů měst a obcí s sebou nese i rozhodující roli o převodech obecního majetku, dotacích a jiných významných hodnotách. Základní závazek těchto lidí je pak podle občanského zákona, že budou funkci vykonávat s nezbytnou loajalitou a s potřebnými znalosti a pečlivostí. „Na to pak navazují povinnosti obce a tedy jejich orgánů zakotvené v zákoně o obcích, který svěřuje nejdůležitější a nejširší pravomoci právě zastupitelstvu obce, a to i v ožehavé otázce hospodaření s majetkem obce,“ řekl Janík na rádiu Zet.

Zastupitel již při vstupu do do své funkce podle zákona o obcích také slibuje, že bude vykonávat funkci v zájmu obce a jejích občanů. „Ne všechna hlasováním přijatá rozhodnutí zastupitelstva musí být činěna čistě pro maximální hospodářský efekt pro obecní pokladnu, nýbrž například pro zlepšení životního prostředí občanů obce, podporu spolků, příspěvkových organizací obce, bytové výstavby a podobně,“ uvedl Janík. „Pokud pak policie či státní zástupci hodnotí případný rozdíl mezi možným maximálním ziskem pro obec a skutečně realizovaným jako škodu způsobenou zastupiteli při svém rozhodování, nedomnívám se, že je takový postup správný a trestní represe pak není na místě,“ dodal.

Nepočítáme-li případy, kdy se prokáže korupční nebo jiné jednání zastupitelů, které není v zájmu obce a jejích občanů, jsou některá trestní stíhání zastupitelů  podle advokáta zbytečná. „Často jsem nabyl dojmu, že orgány činné v trestním řízení v některých případech jednají poněkud mechanicky, neberou v potaz jistá specifika rozhodování obecních zastupitelstev z pohledu zákona o obcích a tak zastupitelé jsou zbytečně vláčeni trestním řízením,“ řekl Janík.

Advokát proto zastupitelům radí používat při rozhodování zdravý rozum. „Jedná-li se skutečně o složitou, odborně náročnou záležitost, ať zastupitel vyžaduje před příslušným rozhodováním zpracování analýzy či posudku příslušným specialistou, aby měl všechny podklady pro učinění si názoru a pro následné hlasování v tomto orgánu obce bez rizika trestního postihu,“ řekl na rádiu Zet.

 

 

Celý rozhovor s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

„Zastupitelé měst jsou někdy zbytečně vláčeni trestním řízením,“ říká právník Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Rusko dojednalo v Aleppu dvoudenní příměří

  Společnost ·

  Rusko zprostředkovalo osmačtyřicetihodinové zastavení palby v syrském Aleppu. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na informaci ministerstva obrany. Příměří, údajně d…

 2. Reorganizace policie se odloží o měsíc

  Společnost ·

  Chystaná reorganizace policie se odloží ze začátku července na začátek srpna. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na úterním mimořádném jednání Bezpečnostní rady stát…

 3. Prolamování ledů: Erdogan napsal dopis Putinovi

  Společnost ·

  Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan napsal svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi dopis, ve kterém vyjadřuje naději na zlepšení vzájemných vztahů. Médiím to řek…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.