Zahraniční tisk: Vliv migrační krize na Cameronovu politiku; CDU/CSU má absolutní většinu

Světový tisk se zamýšlí nad tím, jaký vliv bude mít problematika uprchlíků na politiku britského premiéra Davida Camerona. Podle médií se tento problém stane hlavním tématem kampaně za úplný odchod Veké Británie z  Evropské unie. Zahraniční média si také všímají toho, že německá koalice CDU/CSU získala po deseti letech v průzkumu veřejného mínění absolutní většinu. Média tento úspěch přisuzují zejména její předsedkyni kancléřce Angele Merkelové.

Britský deník The Guardian spekuluje o tom, co budou pokusy uprchlíků dostat se do Velké Británie podmořským tunelem z francouzského Calais znamenat pro britského premiéra Davida Camerona. Podle deníku situace významně ovlivní premiérovu snahu změnit podmínky členství země v Evropské unii. Problém uprchlíků se totiž stane hlavním tématem kampaně za úplný odchod z unie. Na rozdíl od akademických debat je to totiž věc, na kterou má svůj názor i běžný volič, uvádí The Guardian.

 

Na situaci uprchlíků v Calais reaguje i deník New York Times. Přístup Francie i Velké Británie, které se podle něj k běžencům chovají velmi nevybíravě, považuje americký deník přinejmenším za sporný. Není divu, že v Calais umírají lidé, když se evropské mocnosti nejsou schopny povznést nad nenávist vůči přistěhovalcům a přistupovat k nim jako k lidem, varuje deník New York Times.

 

Rakouský list Kurier se v souvislosti s vlnou uprchlíků zamýšlí nad hluboko zakořeněnou nenávistí vůči cizincům. Soukromý sektor je v tomto ohledu, zdá se, dále než stát, upozorňuje deník a píše o případech lidí, kteří byli kvůli nesnášenlivým poznámkám na adresu uprchlíků propuštěni z práce. Ovšem postihy jsou podle deníku až krajním opatřením, které jádro problému nevyřeší. Kurier se spíše přimlouvá za to, aby se politici i média soustavně snažili změnit nesnášenlivé názory veřejnosti.

 

Německými deníky dnes hýbe aféra kolem trestního oznámení na dva novináře, kteří upozornili na to, že stát chce zvýšit kontrolu svých občanů a monitorovat jejich aktivity na internetu. Trestní oznámení kvůli zveřejnění tajných informací vyvolalo v zemi vlnu nevole proti takovému zásahu do svobody slova a mínění. List Die Welt píše, že aféra ukazuje především na to, že si úřady s únikem informací vůbec neumějí poradit. Snaží se potrestat novináře, místo aby zjišťovaly, kdo tajné informace vynesl. List Süddeutsche Zeitung pak upozorňuje na těžkopádnou domluvu jednotlivých státních orgánů. Ukázalo se totiž, že spolkové ministerstvo spravedlnosti varovalo před takovým postupem proti novinářům už před několika měsíci. Jednání úřadů budí dojem, jako by vzájemně vůbec nespolupracovaly, míní deník.

 

Frankfurter Allgemeine informuje o tom, že poprvé od roku 2005 získala německá koalice CDU s CSU, tedy dvě strany, které na spolkové úrovni vystupují společně, v průzkumu veřejného mínění absolutní většinu. Podle odborníků za to vděčí téměř výhradně kancléřce Merkelové. Deník poznamenává, že ačkoliv německá kancléřka zpočátku říkala, že nechce zůstat ve funkci navždy, jen tak se patrně svého postu nevzdá. A nakonec je to dobře, píše Frankfurter Allgemeine. Pokud by totiž kancléřka nebyla přesvědčená, že svoji práci dělá dobře, bylo by to špatné znamení, uzavírá deník.

 

Anglicky psaný ruský deník The Moscow Times píše o vlně lidí, především z velkých firem, kteří v současné době míří za prací do zahraničí. Upozorňuje na některá úskalí, na která ale mohou narazit. V Rusku podle deníku není zvykem pracovat tolik, jako například v západní Evropě. Konkurence je na západě výrazně větší a je také třeba pamatovat na to, že je prakticky jisté, že v zahraničí panují negativní postoje vůči Rusům, varuje The Moscow Times ty, kdo o práci v zahraničí teprve uvažují. 

 

Slovenská Pravda se zamýšlí nad tím, jak je příjemné, když v létě utichnou politické rozepře a národ žije více kulturou. Deník si ale posteskl nad jejím úpadkem. Jako jeden z příkladů uvádí, že se z bratislavského Klubu spisovatelů stal striptýzový bar. Projekt estetické výchovy před několika lety ministerstvo školství odsunulo na druhou kolej a namísto něj zdůraznilo náboženské předměty, pokračuje deník. S kulturou na Slovensku to zkrátka nevypadá dobře, uzavírá Pravda.

Zahraniční tisk: Vliv migrační krize na Cameronovu politiku; CDU/CSU má absolutní většinu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.