Zahraniční tisk: V Británii sílí po brexitu xenofibie; poprava členů Al-Káidy

Světová média si všímají toho, že Velká Británie se po brexitu potýká s častějšími projevy xenofobie. Její poslední obětí byl začátkem týdne polský dělník, kterého napadlo 6 teenagerů. Zahraniční média dále informují o tom, že Irák popravil sedm členů organizace Al-Káida. Teroristé strávili čtyři roky ve vězení, kde se nachází i dalších 60 mužů odsouzených za podobné činy.

Španělský premiér Mariano Rajoy, lídr Lidové strany, při včerejším parlamentním hlasování nezískal ve sněmovně dostatečnou podporu PSOE (Španělská socialistická dělnická strana), a nepodařilo se mu tak sestavit vládu. Rajoye podpořilo 170 poslanců, avšak pro sestavení vlády jich potřeboval 176. Španělsko tak směřuje k vypsání třetích voleb v prosinci. Rajoy by měl šanci uspět pouze za předpokladu, že se změní vedení PSOE, domnívá se španělský deník El País.

 

Velká Británie se po brexitu potýká s častějšími projevy xenofobie, všímá si francouzský zpravodajský portál France24. Diskuse o vystoupení ostrovního království z Evropské unie tak poukázala na trhliny v britské společnosti. Poslední obětí xenofobie byl v pondělí polský dělník, kterého napadlo 6 teenagerů. Na webovém portálu True Vision, kde britská policie zaznamenává případy trestných činů z nenávisti, se v prvním týdnu po brexitu objevilo o 57 % více zpráv než za stejné období předchozího měsíce.

 

Francouzský deník Le Figaro informuje, že v Iráku bylo popraveno 7 členů organizace Al-Káida. Sedm teroristů pocházejících z různých zemí strávilo čtyři roky ve vězení, kde se nachází i dalších 60 mužů odsouzených za podobné činy. Zdroj, který chtěl zůstat v anonymitě, nicméně neuvedl, kolik z těchto vězňů je také odsouzených na smrt. Organizace Amnesty International v srpnu zveřejnila údaje, podle kterých bylo v Iráku od začátku roku popraveno už 81 lidí.

 

Americký republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump, který ve svých předvolebních projevech urážel Mexičany i mexické přistěhovalce, překvapivě navštívil Mexiko. Podle amerického portálu International Business Times se však realitní magnát za urážky neomluvil. Britský deník The Guardian podotýká, že Nieto Trumpa přirovnal k Hitlerovi a Mussolinimu.

 

Poté co brazilští senátoři odhlasovali sesazení prezidentky Dilmy Rousseffové, se úřadu ujal její dočasný zástupce Michel Temer, jehož funkční období skončí v roce 2018. Středopravicový bývalý vicepremiér podle amerického deníku USA Today bude řešit hospodářské problémy a rozdrobenou politickou scénu. Temer je synem libanonských přistěhovalců a má pověst šikovného taktického politika, v Brazílii však není populární.

 

Dvě třetiny Britů podporují zákaz nošení muslimských burek. Výsledky průzkumu veřejného mínění publikoval britský deník The Independent. Proti zákazu byla pouze skupina respondentů ve věku 18–24 let. Naopak 78 % Britů starších 65 let by se zákazem souhlasilo, stejně jako většina hlavních politických stran. Kontroverzní problémy s muslimským oblečením řeší i Francie, kde některá města na středomořském pobřeží zakázala muslimské plavky burkini.

 

3,7 miliard let stará skála nalezená v Grónsku před čtyřmi lety pravděpodobně obsahuje nejstarší doklady života na Zemi, tvrdí americký deník The Washington Post. Studii australských vědců publikovalo nejnovější vydání odborného časopisu Nature. To by znamenalo, že se život na Zemi objevil brzy po jejím vytvoření a snad běžně existoval i jinde ve vesmíru. Skála byla odkryta, když odtál led v důsledku globálního oteplování.

Zahraniční tisk: V Británii sílí po brexitu xenofibie; poprava členů Al-Káidy Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.