Zahraniční tisk: Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele; zadrhávající se Rakousko

Světová média dne 26. září informují o tom, že republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump řekl, že by jako prezident uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. Šlo by přitom o obrat v dosavadní americké zahraniční politice vůči Izraeli. Zahraniční tisk se dále ptá na to, co se děje s Rakouskem. Dříve nejúspěšnější soused Německa v současnosti ekonomicky pokulhává. To samé se dá říci i o politické situaci viz volba tamního prezidenta.

Co je to s Rakouskem? ptá se slovenský deník SME. Rakouští politici by se měli rozhodnout následovat příkladu Kanady a zavést selektivní imigrační politiku, která vítá kvalifikované imigranty. Rakousko se letos v květnu jen o vlásek vyhnulo zvolení prezidenta z xenofobní Strany svobodných. Strana svobodných však výsledek voleb úspěšně zpochybnila. V souvislosti s touto znepokojivou populistickou výzvou, s jejími důsledky pro evropskou politiku, a s ohledem na zvládání utečenecké krize je důležité diagnostikovat, co přesně Rakousko trápí. Aby se totiž nestalo, že bude lék horší než samotná nemoc. Rakousko bylo kdysi oceňované jako nejúspěšnější soused Německa a zároveň jako jedna z nejrychleji rostoucích zemí, připomíná slovenský list. Rakouská ekonomika však od roku 2012 poněkud „drhne“, přičemž rakouský HDP během loňského roku vzrostl pouze o 0,7 procent – jen Řecku a Finsku se dařilo hůře. Kromě toho také v Rakousku prudce vzrostla nezaměstnanost, uzavírá slovenský deník SME.
 
Další osobou, která by měla podle přání ruského prezidenta Vladimira Putina řídit domácí politiku, by mohl být nejnešťastnější bývalý ruský premiér, informuje ruský deník Moscow Times. Podle ruského deníku si Vladimir Putin vybral coby budoucího prvního zástupce vedoucího personálu prezidentské kanceláře Ruska Sergeje Kirijenka. Kirijenko by tak měl ve funkci vystřídat Vjačeslava Volodina, který měl v uplynulých čtyřech letech na starosti nejen dozor nad ruskou domácí politikou, ale také dohled nad ruskými volbami. Kirijenko si před necelými dvěma dekádami vybudoval pověst člověka, kterému štěstí zrovna nepřálo. Post ruského premiéra si tehdy – nejen kvůli začínající asijské finanční krizi – udržel pouhých pět měsíců, připomíná ruský Moscow Times.
 
Rakouský deník Der Standard informuje o výsledcích kontroverzního referenda, které se včera konalo v bosenské Republice srbské. Podle prvních informací příslušné komise se v nedělním referendu vyslovilo 99,8 procent bosenských Srbů pro vyhlášení dne 9. ledna státním svátkem. Výsledek referenda je dle očekávání téměř jednomyslný. Konání referenda však již dříve Ústavní soud zakázal – tento státní svátek totiž prohlásil za protiústavní a vyzval bosenské Srby, aby se přidali ke státnímu svátku, který se slaví 25. listopadu, kdy se připomíná vyhlášení Lidové republiky Bosny a Hercegoviny z roku 1943. Devátého ledna se tak po včerejším referendu bude v Republice srbské slavit vyhlášení nezávislosti z roku 1992, píše rakouský list.
 
Rusko bylo během mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN opakovaně a přímo obviňováno z páchání válečných zločinů v Sýrii, píše britský deník The Guardian. Podle britského ministra zahraničních věcí Borise Johnsona Putinův režim nejenže podává syrskému prezidentu Asadovi revolver, Rusko z něj někdy rovnou i střílí. Podle neziskové organizace „Save the children“ a podle informací od lékařů z Aleppa tvoří více než polovinu obětí děti, konstatuje britský list.
 
Republikánský kandidát na post příštího prezidenta Spojených států amerických Donald Trump by coby prezident USA uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele, všímá si švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Toto své stanovisko sdělil miliardář Donald Trump izraelskému premiérovi Benjaminu Netanyahu během setkání v New Yorku. Jednalo by se tak o obrat v dosavadní americké zahraniční politice vůči Izraeli. V rámci blízkovýchodního konfliktu je totiž statut města kontroverzní – Izrael jej označuje jako své hlavní město, zatímco Palestinci si východní část Jeruzaléma anektovanou Izraelem nárokují coby hlavní město jejich budoucího státu, připomíná švýcarský list.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele; zadrhávající se Rakousko Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ted Cruz podpoří Trumpa v prezidentských volbách

    Společnost ·

    Texaský senátor Ted Cruz v pátek oznámil, že ve volbách amerického prezidenta podpoří Donalda Trumpa. Cruz, který byl během republikánských primárek hlavním Trumpovým …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.