Zahraniční tisk: Sýrská armáda uspěla nad IS; Cameron chce zvýšit rozpočet na boj s terorismem

Zahraniční média si 23. listopadu všímají toho, že syrská armáda s podporou spojenců dobyla dvě strategická města Mahin a Hawwarin v západní Sýrii. Stalo se tak po těžkých bojích s hnutím Islámský stát (IS). Města se nacházejí v blízkosti silnic do města Palmýra drženého IS. Světové zpravodajství také píše o tom, že britský parlament bude dnes jednat o návrhu premiéra Davida Camerona zvýšit rozpočet země na boj proti teroristickým organizacím. Pokud návrh projde, bude moci Velká Británie přistoupit k bombardování syrského území.

Salah Abdeslam, podezřelý z účasti na teroristických útocích v Paříži, zatím nebyl dopaden, píše belgický deník Le Soir. Při domovních prohlídkách v Bruselu i Charleroi policie nenašla žádné výbušniny ani zbraně. Bylo zatčeno 16 lidí. Ministerstvo vnitra však v zájmu vyšetřování neuvedlo přesnější informace. Podle informací deníku speciální jednotky Abdeslama identifikovaly u města Lutych, podařilo se mu však ve vypůjčeném voze uniknout pravděpodobně do Německa.

 

Syrská armáda a spojenci získali s podporou ruského letectva kontrolu nad dvěma velkými městy v západní Sýrii. Stalo se tak po těžkých bojích s Islámským státem, informuje australský deník The Australian. Města Mahin a Hawwarin mají zásadní význam pro kontrolu území ovládaného syrskou vládou. Nacházejí se také v blízkosti silnic spojujících město Palmýra, drženého Islámským státem, s městy na západě Sýrie.

 

Britský premiér David Cameron navrhl zvýšit rozpočet Velké Británie na boj proti teroristickým organizacím. Podle britského deníku The Times o tomto návrhu dnes jedná britský parlament. Za této situace bude Cameron moci přistoupit k bombardování syrského území už za několik týdnů. Deník uvedl, že vzdušné útoky proti pozicím Islámského státu by podpořili poslanci Labouristické strany, a tak začíná být evidentní, že dolní komora parlamentu Cameronův návrh podpoří.

 

Ilja Rogačov z ruského ministerstva zahraničí v pátek uvedl, že atentát na ruské letadlo, při jehož pádu na Sinajském poloostrově zahynulo všech 224 lidí na palubě, mohl být pomstou za ruskou intervenci v boji proti teroristické organizaci Islámský stát v Sýrii. Rogačov dále v listu the Kommersant dodal, že nálety proti Islámskému státu považuje za jedinou možnou reakci a je třeba jednat. Ruská Federální bezpečnostní služba oficiálně potvrdila minulé úterý, že příčinou leteckého neštěstí byl teroristický útok. K zodpovědnosti za tento čin se přihlásila organizace Islámský stát.

 

Britský premiér David Cameron vyjádřil francouzskému prezidentu Françoisi Hollandovi plnou podporu akcí po pařížských teroristických útocích z 13. listopadu. Cameron podle deníku Le Figaro řekl, že Británie by měla jednat stejně, a přislíbil, že novou společnou strategii předá ke schválení britskému parlamentu. Britové přitom v srpnu odhlasovali, že se do syrského konfliktu nezapojí. Cameron apeluje na zvýšení bezpečnosti v rámci Evropské unie, utěsnění vnějších hranic, zavedení přísnějších kontrol a lepší výměnu informací.

 

V zoologické zahradě v San Diegu ve Spojených státech uhynul jeden z posledních nosorožců tuponosých severních, uvedl server zpravodajské stanice BBC. Samička, která se jmenovala Nola, se dožila úctyhodného věku 41 let. Její zdravotní stav se nicméně zhoršil po lékařském zákroku. Poslední tři zástupci tohoto druhu nyní žijí v Keni. Jejich populace je na pokraji vyhynutí kvůli pytlákům, kteří je lovili pro jejich rohy.

 

Počet migrantů přicházejících na Slovensko se začíná snižovat, tvrdí slovenský deník Pravda. Toto zpomalení může být důsledkem naplnění kapacit uprchlických center. Podle slovenské agentury STA tak celkový počet běženců, kteří od poloviny října vstoupili na území Slovenska, po tomto víkendu dosáhl 255 tisíc. Většinu z nich však vlaky odvezou do vesnice Šentilj na severovýchodě Slovinska, kde se nachází hlavní železniční přechod do Rakouska.

Zahraniční tisk: Sýrská armáda uspěla nad IS; Cameron chce zvýšit rozpočet na boj s terorismem Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Západ prodlouží sankce vůči Rusku o půl roku

    Byznys ·

    Západní představitelé se na okraj summitu skupiny zemí G20 dohodli na prodloužení sankcí vůči Rusku o dalších šest měsíců, platit tedy mají přinejmenším do července na…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.