Zahraniční tisk: Sonda na Marsu ztratila signál; Lajčák kritizuje setkání Kisky s dalajlámou

Světová média si 20. října všímají toho, že sonda Schiaparelli vstoupila do atmosféry planety Mars, ale ještě před přistáním se Zemí ukončila spojení. Vesmírný modul Evropské vesmírné agentury má hledat známky života na Marsu. Zahraniční tisk si dále všímá toho, že nedělení soukromé setkání slovenského prezidenta Andreje Kisky s dalajlámou v Bratislavě bude mít negativní dopad na čínsko-slovenské diplomatické a obchodní vztahy. Řekl to slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák. 

Ve třetí a závěrečné kandidátské debatě před americkými prezidentskými volbami odmítl Donald Trump říct, zdali v listopadu přijme případnou porážku. Podle agentury Reuters si tak republikánský kandidát nechává otevřenou možnost, že by se proti hlasování z 8. listopadu letošního roku odvolal a zpochybnil jejich legitimitu. Jeho demokratická oponentka Hillary Clintonová označila tento postoj za nepřijatelný. Obecně se jejich televizní debata víc věnovala politice a newyorský realitní magnát při ní označil ženské stížnosti proti jeho osobě za součást neférové kampaně Demokratů. Do prezidentských voleb zbývají necelé tři týdny.
 
Ukrajinský prezident Petro Porošenko prohlásil, že Rusko a Ukrajina se v Berlíně dohodly na společném mírovém řešení konfliktu na východní Ukrajině. Po berlínských jednáních za přítomnosti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Francoise Hollandea mají zúčastněné strany do  listopadu přijít s časovým rámcem pro implementaci takzvaných Minských dohod. Kyjev s Moskvou se podle Porošenka předběžně dohodly na stažení ukrajinských a separatistických proruských jednotek ze čtyř regionů na Donbase, uvádí portál německého rozhlasu Deutsche Welle.
 
Obyvatelé severoiráckého Mosulu jsou připraveni k povstání proti Islámskému státu. Jak se irácko-kurdská vojenská ofenzíva k baště džihádistů blíží, civilní uprchlíci z města potvrzují, že organizované skupiny místních obyvatel jsou s podporou dobyvatelů připraveny spolupracovat na koordinované vzpouře. Britskému deníku The Guardian to na hraničním přechodu potvrdili běženci z Mosulu. Podle nich jsou některé buňky protiislámistického odboje vyškolené v boji.
 
Ruské jednotky prodloužily navrhované příměří v syrském Aleppu na jedenáct hodin. Generál Sergej Rudskoj z ruského generálního štábu v Moskvě oznámil, že Rusko a Sýrie tak reagují na požadavky humanitárních organizací. Ty podobně jako OSN poukazovaly na to, že dříve navrhovaných osm hodin na nejnutnější zásobování a evakuaci civilistů a raněných nestačí. Ruská strana nabízela klid zbraní na dnešní den a údajně už také včera večer letecké útoky pozastavila, upozorňuje portál Deutsche Welle.
 
Slovenský deník Pravda se vrací k pohřbu slovenského exprezidenta Michala Kováče z minulého týdne.  Konkrétně k opožděným kondolencím české delegace, neboť prezident Miloš Zeman se svým předchůdcem Václavem Klausem dorazil na obřad se zpožděním. Slovenský deník cituje zaměstnance bratislavské prezidentské kanceláře, kteří odmítají vysvětlení Klausova mluvčího, že české zpoždění mohla způsobit slovenská kancelář.
 
Další slovenský list SME upozorňuje na to, že Kováčův pohřeb vrátil do slovenského parlamentu téma amnestie někdejšího zastupujícího prezidenta Vladimíra Mečiara, Ten se svou Házetdées (HZDS) kdysi prosadil omilostnění únosců Kováčova syna do zahraničí. Zatímco opozice a prezident Andrej Kiska žádají zrušení údajně nemorální amnestie, poslanci vládního Smeru jsou pro její zachování. Deník poukazuje na personální propojení současných poslanců Smeru se stranou HZDS. 
 
Nedělní soukromé setkání slovenského prezidenta Andreje Kisky s dalajlámou v Bratislavě bude mít negativní dopad na čínsko-slovenské diplomatické a obchodní vztahy. Prohlásil to slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák po včerejším zasedání slovenské vlády. Podle něj si čínští představitelé už nechali dvakrát předvolat slovenského chargé d'affaires, protože Peking údajně považuje setkání s duchovním vůdcem Tibetu v rozporu s politikou jedné Číny, píše slovenský deník SME.
 
Vesmírný modul Evropské vesmírné agentury, který má hledat známky života na Marsu, se včera odmlčel. Sonda Schiaparelli vstoupila do atmosféry rudé planety, ale ještě před přistáním se Zemí ukončila spojení. Londýnský deník The Times připomíná, že před třinácti lety zmizela z monitorů britských astronomů podobným způsobem sonda Beagle 2.
 
 
Zdroj: Zet
 
Zahraniční tisk: Sonda na Marsu ztratila signál; Lajčák kritizuje setkání Kisky s dalajlámou Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.