Zahraniční tisk: Rusko Ukrajině Krym nevydá; Venezuela blokuje stanici CNN

Světová média dne 16. února informují o tom, že Rusko nevydá Ukrajině anektovaný poloostrov Krym. Moskva to oznámila Spojeným státům americkým. Zahraniční tisk dále píše, že Venezuela zablokovala signál španělského vysílání amerického televizního kanálu CNN na svém území. 

Soukromá belgická rozhlasová stanice Bel-RTL ve čtvrtek odvysílala úryvky z ústní závěti Ibrahima Bakaouiho, jednoho ze dvou sebevražedných atentátníků, kteří se odpálili na bruselském letišti loni v březnu. Záznam byl nalezen v notebooku vyhozeném do odpadků blízko úkrytu džihádistů. Podle francouzského deníku Le Figaro nahrávka vznikla tři dny po zatčení Salaha Abdeslama, jediného přeživšího člena komanda, které v listopadu 2015 zaútočilo v Paříži.

 
Europoslanci ve čtvrtek schválili dvě právní úpravy, které mají pomoci k účinnější prevenci teroristických útoků na území EU. Jak dále upřesňuje slovenský deník Pravda, první z nich je zaměřená proti teroristům chystajícím útokům na vlastní pěst a druhá má vést k zpřísnění kontrol na vnějších hranicích unie. V členských státech tak budou klasifikovány jako trestné činy cesty do zahraničí s cílem připojit se k teroristické skupině, účast na výcviku teroristů nebo veřejná obhajoba terorismu. Země si také budou vyměňovat informace o trestných činech souvisejících s terorismem.
 
Venezuela zablokovala signál španělského vysílání amerického televizního kanálu CNN na svém území, všímá si portál francouzské rozhlasové stanice RFI. Napětí mezi Spojenými státy a Washingtonem eskaluje poté, co USA obvinily venezuelského viceprezidenta z účasti na drogovém obchodu. Stanice CNN před deseti dny odvysílala reportáž o údajném ilegálním obchodování s vízy a pasy na venezuelském velvyslanectví v Iráku. Jedním z jeho organizátorů měl být i venezuelský viceprezident Tareck El Aissami, dodává RFI.
 
Rusko oznámilo Spojeným státům, že anektovaný poloostrov Krym zpátky Ukrajině nevydá, všímá si ruský portál Russia Today. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová řekla, že Rusko Krym považuje za své území. Reagovala tak na úterní požadavek amerického prezidenta Donalda Trumpa, který zároveň požadoval zmírnění násilí na Ukrajině. Spojené státy ruskou okupaci Krymu nedávno odsoudily.
 
Americký prezident Donald Trump se ve Washingtonu sešel s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Dotkli se mimo jiné také problematiky izraelsko-palestinského konfliktu a jeho řešení prostřednictvím vytvoření dvou států. V této otázce se Netanjahu názorově neshodoval s bývalým americkým prezidentem Barackem Obamou. Podle Donalda Trumpa se na řešení musí nakonec shodnout Izrael a Palestina, napsal americký deník USA Today.
 
Ve čvrtek s jednodenním zpožděním v kazašské Astaně začínají mírové rozhovory o Sýrii, informuje turecký deník Hürriyet Daily News. Ankara a Moskva však nejsou jednotné v názoru na účel diskusí. Zatímco Rusko poskytlo syrské opozici návrh nové syrské ústavy, Ankara o budoucnosti administrativy Sýrie jednat nechce a chce zamezit politizaci rozhovorů. Jednání by se mělo zaměřit na posílení křehkého příměří dojednaného Moskvou, Teheránem a Ankarou a usnadnit vytvoření monitorovacího mechanismu k udržení příměří.
 
Rusko ve středu popřelo zprávy o telefonických rozhovorech mezi ruskou zpravodajskou službou a členy volebního týmu prezidenta Donalda Trumpa, píše americký portál abcNEWS. Podle deníku New York Times totiž Rusko bylo v kontaktu s Paulem Manafortem, který krátce pracoval jako vedoucí Trumpovy kampaně. Kteří Trumpovi spolupracovníci byli v kontaktu s Ruskem, však odmítli potvrdit současní i bývalí američtí představitelé. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov zprávy popřel s tím, že nejsou založeny na faktech a nepoukazují na skutečnosti.

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Rusko Ukrajině Krym nevydá; Venezuela blokuje stanici CNN Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Lenovo zaznamenalo pokles čistého zisku o 67 %

    Byznys ·

    Čistý zisk největšího světového výrobce osobních počítačů Lenovo Group se ve třetím fiskálním čtvrtletí snížil o 67 procent na 98 milionů dolarů (2,5 miliardy korun). …

  2. Verizon se přiblížil nové dohodě o koupi Yahoo

    Byznys ·

    Americký telekomunikační operátor Verizon Communications se přiblížil dosažení nové verze dohody o převzetí základních aktivit internetové společnosti Yahoo. Ta má zah…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.