Zahraniční tisk: Rusko si kvůli situaci na Euru pozvalo francouzského velvyslance

Rusko podle zahraničních médií varuje Francii před narušením dobrých diplomatických vztahů. Kvůli údajným protiruským náladám na evropském fotbalovém šampionátu si Moskva pozvala už i svého velvyslance ve Francii. Světová média v souvislosti s Ruskem také upozorňují, že tento týden očekávají ruští sportovci a funkcionáři rozhodnutí, zdali se budou moci účastnit letních olympijských her. Světová antidopingová agentura totiž upozorňuje na systémové podvody s nepovolenými látkami v zemi.

Moskva si kvůli údajně protiruským náladám na evropském šampionátu ve fotbale pozvala na kobereček velvyslance Francie. Ministr zahraničí Sergej Lavrov v této souvislosti varoval Francii před narušením dobrých diplomatických vztahů a upozornil na provokativní a nepřijatelné pošlapávání ruské vlajky v Evropě. Během včerejška bylo v severofrancouzském Lille preventivně zatčeno několik ruských občanů, kteří byli opilí a měli u sebe dřevěné tyče pro boj s anglickými fanoušky, uvádí agentura Reuters. Podle britského deníku The Times musela francouzská policie na severu země rozhánět slzným plynem i dvě stovky agresivních fanoušků z Anglie.

 

Nezávisle na fotbalových chuligánech jednal v Rusku o vztazích mezi Moskvou a Paříží také ruský prezident Vladimir Putin s bývalým francouzským prezidentem Nicholasem Sarkozym. Putin během setkání kritizoval protiruské sankce, které uplatňuje Evropská unie od ruského invaze na ukrajinský Krym. Jejich zrušení nedávno navrhla i horní komora francouzského parlamentu. Podle ruské agentury TASS přicestoval francouzský exprezident do Petrohradu kvůli mezinárodnímu ekonomickému fóru, kde bude jednat i předseda Evropské komise Jean Claude Juncker, italský premiér Matteo Renzi nebo generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

 

Nová zpráva Světové antidopingové agentury upozorňuje na systémové podvody, které v Rusku brání testům na nepovolené podpůrné prostředky. Antidopingovým odborníkům podle ní brání v odebírání vzorků státní bezpečnostní služby, funkcionáři i samotní sportovci. Jak upozorňuje deník Financial Times, ještě tento týden očekávají ruští sportovci a funkcionáři rozhodnutí, zdali se budou moci účastnit letních olympijských her. Ty se v srpnu konají v brazilském Riu de Janeiro.

 

Egyptské úřady potvrdily nález vraku zmizelého dopravního letadla, které minulý měsíc havarovalo nad Středozemním mořem. Kabina a další části trupu Airbusu A 320 leží ve východní části moře a černé schránky budou vysílat nouzový signál do příštího týdne. Doposud nalezené části letadla naznačují, že na palubě linky, která vezla více než 60 cestujících  z Paříže do Káhiry, vypukl požár. Příčinu nehody mají ovšem podle německého portálu Deutsche Welle potvrdit až černé schránky.

 

Brusel navrhuje zpřísnit testy dopravních emisí. Evropská unie tak reaguje na skandál největší evropské automobilky Volksawagen, která manipulovala právě emise oxidu uhličitého a spotřebu paliva. Podle regulátorů Evropské komise by se změna pravidel zavedla pro nová osobní auta v září 2017 a o rok později by platila pro všechna vozidla, píše slovenská deník Pravda. Návrhy musí ještě schválit Evropský parlament a členské státy.

 

Francouzský premiér Manuel Valls hájil zpravodajské služby i bezpečnostní složky v zemi a popřel, že by policie v souvislosti s vyšetřováním islámských radikálů selhala. Veřejnost a totiž znepokojila dvojnásobná vražda policistů, kterou ve jménu svaté islámské války spáchal pětadvacetiletý Larossi Abbala. Ten byl přitom předmětem sledování a byl roku 2013 předčasně propuštěn na svobodu. Francouzští nacionalisté vraždu dvou zaměstnanců ministerstva vnitra označili za nedostatečné sledování islámských radikálů a selhání vyšetřovatelů, vysvětluje britský The Guardian

 

Americký Federální bezpečnostní úřad pro vyšetřování oznámil, že masový vrah, který o víkendu postřílel skoro padesát lidí ve floridském Orlandu, nechystal útoky proti jiným cílům. Jeho čin označili vyšetřovatelé za akt nenávisti i terorismu. Podle deníku USA Today vyšetřovatelé zkoumali pachatelovy podezřelé návštěvy v místním Disneylandu, nicméně podle dosavadních zjištění prý nic nenasvědčuje tomu, že by tady s dalšími osobami plánoval  útoky proti dalším cílům.

 

Britský magnát Phillip Green slíbil pomoci v krizi britského systému vyplácení důchodů a nabídl státnímu rozpočtu 275 milionů liber. Miliardář, jehož řetězec obchodních domů BHS zkrachoval v roce 2000, si podle londýnského deníku The Times chce tímto krokem napravit pověst a zkoumá možnosti ,jak pomoct tisícovkám bývalých zaměstnanců, kteří se zavřením řetězce přišly o práci.

Zahraniční tisk: Rusko si kvůli situaci na Euru pozvalo francouzského velvyslance Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Reorganizace policie se odloží o měsíc

    Společnost ·

    Chystaná reorganizace policie se odloží ze začátku července na začátek srpna. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na úterním mimořádném jednání Bezpečnostní rady stát…

  2. Prolamování ledů: Erdogan napsal dopis Putinovi

    Společnost ·

    Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan napsal svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi dopis, ve kterém vyjadřuje naději na zlepšení vzájemných vztahů. Médiím to řek…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.