Zahraniční tisk: Ruční detektory na egyptském letišti nefungují; Slovinsko staví hraniční zábrany

Světová média si všímají, že pracovníci soukromé bezpečnostní agentury na egyptském letišti v Šarm aš-Šajchu používali nefunkční ruční detektory. V minulosti dokonce jejich vývoz zakázala britská vláda. Zahraniční tisk v souvislosti s uprchlickou krizí informuje o tom, že Slovinsko dnes začalo stavět na hranici s Chorvatskem zábrany z ostnatého drátu. Usiluje tak o lepší kontrolu nad přílivem uprchlíků, kteří mají namířeno dále do Evropy.

Střety mezi policisty a migranty v blízkosti uprchlického tábora ve francouzském přístavním městě Calais pokračují už třetí den. Situaci podle francouzského deníku Le Monde muselo uklidňovat 250 policistů. Skupiny běženců se totiž pokoušejí zablokovat dopravu a následně se snaží nastoupit do stojících kamionů mířících do Anglie. Od doby, kdy policie hlídá vchod do tunelu pod kanálem La Manche, se však podle deníku Le Monde nikomu nepodařilo dostat se do Velké Británie nelegálně.

 

Syrská armáda dobyla klíčovou leteckou základnu v provincii Aleppo, kterou dosud ovládal Islámský stát, píše britský deník The Guardian. Podle expertů tak nyní může základnu na severu Sýrie využívat ruská armáda pro boj s povstalci proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Jde o první velký úspěch syrské armády od zapojení Ruska do řešení konfliktu letos v září.

 

Při vyšetřování příčin havárie ruského letounu na Sinajském poloostrově se zjistilo, že pracovníci soukromé bezpečnostní agentury na egyptském letišti v Šarm aš-Šajchu používali ruční detektory, které podle britských bezpečnostních expertů nefungují. Navzdory zpřísnění bezpečnostních opatření v letovisku jsou však tyto detektory, jejichž vývoz britská vláda v minulosti zakázala, stále využívány, varuje americká televizní stanice CNN.

 

Slovinsko začíná podél hranice s Chorvatskem stavět zábrany z ostnatého drátu. Podle španělského deníku El Mundo tak usiluje o lepší kontrolu nad nekončícím přílivem uprchlíků, kteří přes jeho území míří do Rakouska a Německa. Slovinská televize TvSlo uvedla, že zábrany vysoké 1,8 metru budou rozmístěny na 670 kilometrech podél hranice. Podle oficiálních zdrojů v úterý do Slovinska přišlo asi 7 500 uprchlíků. Podle neoficiálních zpráv by mělo po takzvané balkánské cestě v nejbližších dnech dorazit více než 30 tisíc lidí.

 

Dva Rusové podezřelí z terorismu, kteří byli letos zadrženi na východní Ukrajině, byli v Kyjevě postaveni před soud. Oba popřeli všechna obvinění. Za teroristický útok na ukrajinské ozbrojené síly, při němž zemřeli vojáci, mužům hrozí až doživotní trest. Kromě toho jsou obviněni z nedovoleného držení zbraní a nelegálního vstupu na okupovaná území. Ruské ministerstvo obrany totiž tvrdí, že v době zadržení ukrajinskými silami ani jeden z mužů nesloužil v ruské armádě, píše ruský deník The Moscow Times.

 

Mluvčí německého ministerstva vnitra dnes oznámil, že se Německo vrací k dublinským pravidlům, podle kterých se běženci musí zaregistrovat v té zemi Evropské unie, do které přijdou nejdříve. Německo proto bude běžence posílat zpět do zemí osmadvacítky, odkud přišli. Podle slovenského deníku SME bude mít výjimku z tohoto pravidla pouze Řecko. Od znovuzavedení dublinských pravidel si Německo slibuje lepší organizaci procesu příchodu migrantů a rychlejší zvládání azylových procedur.

 

Imigrační plán kandidáta na prezidenta Spojených států Donalda Trumpa byl odmítnut jeho stranickými kolegy, kteří se o úřad prezidenta ucházejí také, píše server britské zpravodajské stanice BBC. Donald Trump, který je podle průzkumu favoritem republikánských voličů, navrhoval deportovat ze Spojených států 11 milionů nelegálních přistěhovalců. Republikánští kandidáti se v televizní debatě dále neshodli na tom, zda mají Spojené státy zasahovat do konfliktu na Středním východě.

 

Dánská studie zabývající se průzkumem štěstí ukázala, že sociální sítě negativně ovlivňují morálku jejich uživatelů, píše francouzský deník Le Figaro. Vědci si položili otázku, jestli by lidé byli bez Facebooku a dalších sociálních sítí šťastnější. Výzkumu se zúčastnilo tisíc Dánů. Polovině z nich výzkumníci na týden zamezili v přístupu na Facebook, zatímco druhá polovina respondentů mohla sociální síť užívat tak, jak byla zvyklá. Lidé bez přístupu na sociální síť byli po skončení experimentu spokojenější, zatímco pocit štěstí u druhé skupiny lidí zůstal zhruba stejný. Výrazný rozdíl byl zjištěn zejména u negativních emocí.

Zahraniční tisk: Ruční detektory na egyptském letišti nefungují; Slovinsko staví hraniční zábrany Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.