Zahraniční tisk: Putin se obává ztráty podpory veřejnosti; Argentina má nového prezidenta

Zahraniční média 10. prosince píší, že ruský prezident Vladimir Putin se obává ztráty popularity kvůli ekonomickým problémům, kterými si země prochází. Pokles životní úrovně obyvatel je v Rusku častým tématem diskuzí. Světové zpravodajství také informuje o tom, že se dnes v Argentině ujal úřadu nový prezident. Mauricio Macri nahradil Cristinu Fernandézovou de Kirchnerovou, která byla prezidentkou země od roku 2007. 

Předsedkyně francouzské nacionalistické Národní fronty Marine Le Penová se v televizním rozhovoru vyjádřila k aktuální situaci v severofrancouzském přístavním městě Calais, kde v uprchlickém táboře žije několik tisíc běženců v nelidských podmínkách. Le Penová například chce zrušení všech sociálních dávek pro ilegální migranty, píše francouzský deník Le Figaro. Le Penová dále slíbila, že pokud v severní Francii zvítězí i ve druhém kole regionálních voleb, udělá vládě ze života peklo.

 

Britský premiér David Cameron v rozhovoru pro magazín Spectator řekl, že Velká Británie možná kvůli migrační krizi a s ní souvisejícím ekonomickým problémům vystoupí z Evropské unie. Hlasování o členství Velké Británie v Evropské unii se podle listu The Independent bude konat do konce roku 2017. Cameron nicméně doufá, že v dlouhodobějším horizontu se britská veřejnost přikloní k jím prosazovanému názoru, že by Velká Británie z Evropské unie vystoupit neměla, ale měla by pouze reformovat své členství.

 

Tři dny před oficiálním ukončením pařížského klimatického summitu COP21 se účastníci konference stále neshodli na konečném znění dohody o řešení otázek globálního oteplování, píše francouzský týdeník Le Point. Podle francouzského prezidenta Françoise Hollanda jsou jednání obtížná. Návrh dohody by měl být dnes představen 195 zástupcům zúčastněných zemí. Konečné schválení textu dohody se očekává v pátek večer.

 

Nový argentinský prezident Mauricio Macri se dnes ujal úřadu a nahradil tak Cristinu Fernandézovou de Kirchnerovou, která byla prezidentkou od roku 2007 a před níž zemi čtyři roky vládl její manžel. Tisíce lidí včera vyšly do ulic Buenos Aires, aby se s bývalou prezidentkou rozloučily. Někteří Argentinci doufají, že Kirchnerová bude potřetí zvolena po skončení funkčního období Mauricia Macriho za čtyři roky.

 

Vyšetřovatelé kauzy automobilky Volkswagen zjistili, že technici, kteří prováděli emisní zkoušky ve Spojených státech, ovlivňovali měření mimo jiné i proto, že vozy nesplňovaly americké emisní limity, všímá si americký deník USA Today. Předseda dozorčí rady Volkswagenu Hans Dieter Pötsch na tiskové konferenci uvedl, že podvádění bylo pouze dočasné. Kvůli skandálu už automobilka propustila devět manažerů, kteří mohli být do manipulací zapleteni.

 

Podle slovenského deníku Pravda bude letošní rozpočet Německa navzdory utečencům téměř vyrovnaný. Příliv uprchlíků do země nicméně zapříčinil, že je náročnější stanovit výhled německých německých veřejných financí na další roky. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble plánuje na rok 2016 v souvislosti s uprchlickou krizí dodatečné výdaje ve výši 8 miliard eur.

 

Ruský deník The Moscow Times píše, že se ruský prezident Vladimir Putin obává ztráty podpory veřejnosti uprostřed hluboké hospodářské recese. Ke sledování a uklidnění veřejných protestů proto používá také Federální ochrannou službu (FSO), tedy skupinu agentů, kteří mají za úkol chránit hlavu státu. Pokles životní úrovně Rusů je v poslední době častým tématem diskusí v Rusku i ve světě. Putin nicméně doufá, že v příštím roce ruská ekonomika obnoví růst.

 

Pětina dětí ve Velké Británii není po absolvování základní školy připravena na přechod na střední školu, varuje britský deník The Times. Britské ministerstvo školství sdělilo, že děti v 700 základních školách nedosáhly v základních předmětech úrovně potřebné pro vstup na střední školu. Oproti dvěma třetinám neúspěšných dětí v roce 2010 se však jedná se o zlepšení.

Zahraniční tisk: Putin se obává ztráty podpory veřejnosti; Argentina má nového prezidenta Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. KLDR podle Kim Čong-una vyvinula vodíkovou bombu

    Společnost ·

    Vůdce Severní Koreje Kim Čong-un v rámci dnešního projevu v Pchjongjangu naznačil, že KLDR vyvinula vodíkovou bombu. O částech jeho projevu zaměřeného na obranyschopno…

  2. Boty Adidas budou v Německu vyrábět roboti

    Byznys ·

    Běžecké boty Adidas budou v Německu vyrábět roboti, firma tak chce snížit náklady a urychlit dodávky zákazníkům na svých hlavních trzích. Firma včera oznámila, že na z…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.