Zahraniční tisk: Pětina Rusů si kupuje jen jídlo; Odstraňování sovětských symbolů na Ukrajině

Světová média dne 15. května píší o tom, že podle nového spotřebitelského průzkumu si až pětina Rusů kupuje jen jídlo a splácí nájem. Dále se zmiňují o odstraňování ideologických symbolů připomínajících éru Sovětského svazu, které se má uskutečnit v ukrajinském Kyjevě. Rozhodla o tom radnice hlavního města.

Až pětina Rusů si kupuje jen jídlo a splácí nájem. Vyplynulo to z nového spotřebitelského průzkumu, který se v Rusku konal poprvé od roku 2009. Tehdy mělo pouze na nezbytné výdaje peníze čtyři až sedm procent spotřebitelů. Inflace se v Rusku podle deníku Moscow Times letos pohybuje mezi 16 a 17 procenty. Podle statistického ústavu Rosstat poklesly reálné mzdy meziročně o devět procent.

Radnice ukrajinského hlavního města vydala nařízení, podle kterého se musí do srpnového Dne nezávislosti odstranit z veřejných prostranství všechny ideologické symboly připomínající éru Sovětského svazu. Z ulic Kyjeva tak podle slovenského deníku SME zřejmě zmizí státní znaky Sovětského svazu, ale také srpy s kladivem a sochy Vladimíra Iljiče Lenina. Památkáři se obávají, že by mohly být v rámci dekomunizace zničeny i mozaiky v kyjevském metru. V Kyjevě se navíc budou v rámci tohoto opatření zřejmě některé ulice a náměstí muset přejmenovat.

Komentář německého týdeníku Der Spiegel se vrací ke skandálu německých zpravodajských služeb, které nechaly své americké kolegy z NSA špehovat a odposlouchávat německé i další evropské firmy. List jednak kritizuje německou kancléřku Angelu Merkelovou, která ještě před volbami sehrála v tomto případu mimo jiné i roli oběti, zaměřuje se ale také na postoje jejího vicekancléře Sigmara Gabriela, který už několikrát kancléřku veřejně zradil a neloajálně upozorňoval na její podíl při utajování  amerických odposlechů. Pokračující kancléřčino mlčení k tomuto případu může Merkelovou vážně poškodit, myslí si týdeník.

Jednotky íránského vojenského námořnictva ostřelovaly v Perském zálivu singapurskou loď, protože se domnívají, že jim letos v březnu poškodila některé mořské těžební vrty. K incidentu, při kterém pět íránských plavidel střílelo na obchodní loď se singapurksou vlajkou a přinutilo ji opustit mezinárodní vody, dochází v době, kdy se americký prezident Barack Obama snaží státy Blízkého východu přesvědčit, že jaderný Írán pro ně nebude představovat žádnou větší hrozbu, upozorňuje britský deník The Independent.

Jednotky takzvaného Islámského státu dorazily před brány syrského turistického centra Palmyra. Panují obavy, že by džihádisté mohli světovou kulturní památku zničit podobně, jako to udělali v několika dalších lokalitách v Iráku, píše britský The Guardian. 

Islámistický vůdce Abú Bakr Bagdádí se objevil po šesti měsících na veřejnosti a vyzval muslimy celého světa, aby se stěhovali do kalifátu, který spravuje jeho hnutí Islámský stát v Iráku a Levantě. Muslimové mají podle informací britského deníku Daily Telegraph provést hidžru – tedy stěhování či pouť - nebo alespoň vést válku proti nepříteli v místě svého nynějšího bydliště. Kromě výzev k terorismu obsahoval Bagdádího projev v mešitě také tradiční nenávist proti židům a křesťanům, se kterými podle tohoto muslima není možné koexistovat.

Britský populistická strana UKIP, která minulý týden utrpěla porážku v parlamentních volbách, se podle listu Daily Telegraph začíná štěpit na dvě různé frakce. Většina členů vedení strany přitom podporuje jediného poslance UKIPu Douglase Carswella. Předseda strany Nigel Farage, který nezískal ani křeslo v parlamentu, se ale dál drží svojí stranické funkce, přestože ho mnozí spolustraníci vyzývají k odstoupení.

Mladší bratr bývalého amerického prezidenta Jeb Bush, který se uchází o republikánskou kandidaturu pro nastávající americké prezidentské volby, názorově otáčí. Zatímco ještě před týdnem tvrdil, že invazi do Iráku by býval schválil, a vysloužil si za to ostrou kritiku, při včerejším rozhovoru bývalý guvernér státu Florida prohlásil, že vědět tehdy, co víme dnes, rozhodně by do Iráku nešel. Kampaň z roku 2003 zaštítil ve funkci právě jeho bratr George Bush mladší.

Během pátku by měl Okresní soud ve středoslovenské Galantě rozhodnout o tom, zda ve vazbě ponechá tamního primátora Petera Paška, který loni na podzim kandidoval jako nezávislý, píše slovenská Pravda. Minulé úterý byl funkcionář obviněn z manipulování veřejných zakázek, které se týkaly hlavně prostředků na opravu novogotického kostela. Na rekonstrukci získala radnice města Galanta více než dva miliony eur z evropských fondů.

Otcovství nezačíná až tehdy, když vedete dítě na sportovní kroužek, hlásají američtí aktivisté, kteří stále víc podporují otce v domácnosti. Skupina, která si přezdívá Otcové z měst, má pobočku v několika amerických velkoměstech a začíná prosazovat debatu o zavedení otcovské dovolené. Více než 180 zemí světa nabízí nejméně tři měsíce mateřské dovolené pro matky, ale ani ne tucet států počítá s ekvivalentem pro tatínky, píše týdeník The Economist.

Zahraniční tisk: Pětina Rusů si kupuje jen jídlo; Odstraňování sovětských symbolů na Ukrajině Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. ING Bance v Česku loni vzrostl zisk o 64 procent

    Byznys ·

    Tuzemské pobočce ING Bank loni stoupl čistý zisk na 344 milionů korun. V meziročním srovnání jde o čtyřiašedesátiprocentní nárůst. Celková výše aktiv se bance loni sní…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.