Zahraniční tisk: Podle ředitele MI-6 Rusko a Asad v Sýrii vychovávají novou generaci teroristů

Světová média dne 9. prosince informují o tom, že Rusko společně se syrským prezidentem Bašárem Asadem vychovávají na území Sýrie novou generaci teroristů. Alespoň to řekl ředitel MI-6 Alex Younger, jenž kritizoval brutální postup syrské a ruské armády v severosyrském Aleppu. 

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov oznámil, že syrská armáda zastavila útoky ve východním Aleppu, aby umožnila evakuaci civilistů. Podle něj nyní obklíčenou část města opustí kolem osmi tisíc lidí koridorem dlouhým kolem pěti kilometrů. Američané reagovali na zprávu opatrně. Zatímco proces vyhodnocují, ženevská  diplomatická jednání, která mají rozhodnout o odchodu povstalců, budou obnovena v sobotu. Jak upozorňuje portál Deutsche Welle,podle vyjednavače OSN Staffana de Mistury neznamená ještě vojenské vítězství opravdové příměří, kterého je třeba dosáhnout odděleně.
 
Šéf britské zpravodajské služby MI-6 tvrdí, že Moskva se svým syrským partnerem prezidentem Bašárem Asadem vychovává v Sýrii novou generaci teroristů. Generální ředitel Alex Younger kritizoval brutální postup syrské a ruské armády v severosyrském Aleppu, v jehož důsledku se budou radikalizovat islámští fanatici, kteří se obrátí proti Evropě i Británii. Mimo jiné Moskvu a Damašek obvinil, že z Aleppa udělaly poušť a snaží se jí prezentovat jako mír, cituje deník The Independent.
 
Evropská unie přemístila z Itálie a Řecka za uplynulý rok jen 5 procent slíbených běženců. Jak upozornil řecký ministr Evropské unie pro otázky migrace, namísto sto šedesáti tisíc uprchlíků dokázalo EU do ostatních členských zemí rozmístit jen přes 8 tisíc běženců. Jak uvádí britský deník The Guardian, Polsko a Maďarsko nepřijalo například nikoho, Slovensko devět a Česká republika dvanáct běženců z jihu Evropy.
 
Ruský prezident Vladimir Putin se těší do penze. Tak to alespoň vyprávěl hutníkům v čeljabinském závodě Rosano, kde se rozpovídal o svých plánech po odstoupení z funkce. Jeho hlavním zájmem by bylo cestování po světě, protože při současných zahraničních cestách vidí jen vládní budovy a letiště. Deník The Moscow Times se neodvažuje odhadovat, jak dalece byl Putin upřímný, nicméně připomněl, že prezidentské volby – Putinovy čtvrté za uplynulých sedmnáct let – se budou konat už za patnáct měsíců. A teď je prý správný čas odejít do penze ve zdraví a za relativně dobré ekonomické situace.
 
V kauze zmanipulovaných emisí vozů Volkswagen podezřívá Evropská unie sedm svých členských států z nadržování výrobci. Německo, Británie a Lucembursko se mají odpovídat z toho, proč nezavedly vůči německé automobilce stejné postihy jako trh v Americe, kde manipulaci s daty nebezpečných zplodin úřady USA pokutovaly. Jak upozorňuje portál německého rozhlasu Deutsche Welle, další země jako Česká republiky, Litva nebo Řecko stojí stranou, protože ani nemají pořádnou legislativu, která by jim umožnila výrobce aut za podobný postup trestat.
 
Vietnamci začali stavební práce ve sporné mezinárodní oblasti v Jihočínském moři. Satelitní snímky prozradily, že na jednom z Spratleových ostrovů, Laddově útesu, začaly pracovat plovoucí bagry, které upravují korály a skaliska. Většina ostrova je během přílivu zatopená, funguje tu ale maják s posádkou několika vietnamských vojáků. Na ostrůvek v nerostně bohaté a strategické oblasti si činí nárok také Tchaj-wan, podle agentury Reuters ale vietnamská aktivita může podráždit především Peking. Pomocí raketových zbraní může totiž odtud Vietnam kontrolovat důležitou námořní dopravu.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Podle ředitele MI-6 Rusko a Asad v Sýrii vychovávají novou generaci teroristů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.