Zahraniční tisk: Odvolání Comeyho zvýšilo podezření vlivu Ruska ve volbách; obklíčení bašty IS

Světová média píší o tom, že propuštění ředitele FBI Jamese Comeyho zvýšilo podezření, že Rusko zasahovalo do dění ve Spojených státech. Vyšetřování vlivu Ruska na americkou politickou scénu se stalo také největší hrozbou politické kariéry amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zahraniční média si všímají dobytí syrské města Tabqa kurdsko-arabskou koalicí. To umožní obklíčit město Rakka, které je baštou organizace Islámský stát (IS), a oddělit ho od zbytku země.

Desetitisíce Čechů protestovaly proti Andreji Babišovi, označily ho za estébáka a oligarchu, píše slovenský deník SME. Odhadem proti českému ministrovi financí demonstrovalo na pražském Václavském náměstí až 30 tisíc lidí. Akci zorganizovali občanští aktivisté a dali jí název Proč? Babiš byl na letácích zobrazený s přelepenými ústy, jak se ptá, proč překáží sociálním demokratům.

 

Propuštění šéfa americké Federální vyšetřovací služby (FBI) Jamese Comeyho zvýšilo podezření, že Rusko zasahovalo do dění ve Spojených státech, domnívá se španělský deník El País. Vyšetřování vlivu Ruska na americkou politickou scénu se stalo také největší hrozbou politické kariéry současného amerického prezidenta. Od založení FBI v roce 1908 byl šéf úřadu odvolán pouze jednou, a to v roce 1993 za éry Billa Clintona. Důvodem bylo využívání veřejných prostředků pro soukromé účely, připomíná deník.

 

Kurdsko-arabské koalici podporované Spojenými státy se ve středu podařilo dobýt syrské město Tabqa a blízkou přehradu na řece Tigris, informuje portál francouzské rozhlasové stanice RFI. Stalo se tak po 50 dnech těžkých bojů proti Islámskému státu, pro který je tato oblast strategická, protože se nachází 55 km od samozvaného hlavního města Rakka. Dobytí základny Tabqa umožní koalici obklíčit město Rakka a oddělit ho od zbytku země.

 

Nový jihokorejský prezident Mun Če-in je ochoten se setkat se severokorejským lídrem Kim Čong-unem, píše britský deník The Guardian. Mun Če-in si od takového jednání slibuje vytvoření trvalého míru na Korejském poloostrově a vyřešení jaderných a raketových testů Pchjongjangu. Mun Če-in převezme prezidentský úřad po sesazené prezidentce Pak Kun-hje, která je momentálně souzena kvůli korupci.

 

Ruští vyšetřovatelé teroristického útoku v Petrohradu, při kterém 13. dubna zemřelo 15 lidí, obvinili z terorismu, nelegálního držení výbušnin a výbušných zařízení tři zadržené podezřelé osoby. Francouzský deník Le Figaro dále píše, že v souvislosti s vyšetřováním sebevražedného útoku v petrohradském metru bylo už zatčeno 10 lidí. Útok spáchala skupina Prapor imáma Šamila, která je blízká Al-Káidě.

 

Ve venezuelském Caracasu při demonstracích proti prezidentu Madurovi zemřel další člověk, píše francouzský deník Le Monde. Tisíce Venezuelanů protestují v ulicích venezuelského hlavního města již pět týdnů. Při demonstracích dochází k potyčkám mezi ozbrojenými demonstranty a pořádkovými silami. Násilnosti tak mají od začátku svého trvání už 39. oběť.

 

Montanský ledovcový národní park ve Spojených státech rychle přichází o nejdůležitější součást svých přírodních krás – o ledovce. Podle údajů Americké geologické služby se plocha ledovců zmenšila v průměru o 40 % oproti stavu v roce 1966. Vědci varují, že vymizí ještě za našeho života. Aby zůstaly ledovce zachovány, muselo by se totiž v této oblasti citelně ochladit. Vymizení ledovců bude mít také ekologické důsledky. Může totiž ovlivňovat vodní druhy, protože se zároveň mění množství a teplota tekoucí vody, upřesňuje americký deník USA Today.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Odvolání Comeyho zvýšilo podezření vlivu Ruska ve volbách; obklíčení bašty IS Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Nominujte svůj internetový projekt do IEA16

    Komerční sdělení ·

    Máte poslední příležitost přihlásit váš internetový projekt do nejvýznamnější soutěže internetové efektivity, soutěže IEA. Nominace budou uzavřeny tento pátek 12. květ…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.