Zahraniční tisk: Obrat v kybernetické kriminalitě; Kvůli imigrační politice zemře ještě mnoho lidí

Světová média dnes 21. dubna informují o tom, že dochází k obratu v oblasti kybernetické politiky Spojených států amerických. Změna souvisí především s technologickým pokrokem ve výpočetní technice. Díky němu je možné totiž vysledovat pachatele počítačové kriminality i ze zahraničí. Dále píší o problematice národního egoismu spojeného s imigrační problematikou, kvůli jehož existenci zemře ještě mnoho lidí. 

V současné době dochází k obratu v oblasti kybernetické politiky Spojených států amerických, píše slovenský deník SME. Změna souvisí zejména s technologickým pokrokem ve výpočetní technice. Ten totiž umožňuje důslednější vysledování pachatelů počítačové kriminality i v zahraničí. Doposud se státy po kybernetických útocích ocitaly v bezradné situaci, a to hlavně kvůli náročnosti odhalování identity hackerů. Nakonec to byl kybernetický útok na společnost Sony Pictures letos v lednu, který přinutil představitele vlády USA k tomu, aby vypracovali novou kybernetickou politiku proti ilegálním útokům hackerů ze zahraničí. Americký prezident Barack Obama proto podepsal 1. dubna vykonávací směrnici k novému kybernetickému sankčnímu programu Spojených států. A právě ta umožní americké vládě penalizovat i jednotlivce za spáchání destruktivních útoků nebo za komerční špionáž ze zahraničí páchanou v kybernetickém prostoru, uvádí slovenský list SME.

 

Dokud bude imigrační problematice vévodit národní egoismus, zemře ještě hodně lidí, píše ve svém dnešním vydání rakouský deník Der Standard. Když už se neví, jak dál, ustanoví se pracovní skupina. Takto v realitě vypadá podle Der Standardu stará rakouská metoda pro slabou vládu, která se zalekne řešení ožehavých a složitých problémů. Toto obzvláště platí v případech, když konkrétní problémy vyvolávají silné emoce u velkého počtu občanů, tedy voličů a polarizují tak společnost. Pak se začnou svolávat mimořádná zasedání, ustanovují se komise a povolávají se odborníci, kteří většinou dostanou dlouhodobé úkoly, a to vše v naději, že se věci nějak samy od sebe vyřeší. A něco podobného se – avšak v podstatně větší míře – odehrává na evropské úrovni v oblasti migrace. Děje se tak od doby, kdy byly před dvaceti lety odstraněny vnitřní hranice mezi členskými státy a kdy začal narůstat počet válečných konfliktů a krizí, míní rakouský Der Standard.

 

Na začátku dubna se ve Švýcarsku podařilo dosáhnout něčeho skvělého, píše íránský ministr zahraničních věcí pro americký deník New York Times. Společně s Německem a pěti stálými členy Rady bezpečnosti OSN se Írán shodl na kritériích, která napomáhají eliminaci veškerých pochybností o výlučně mírové povaze íránského jaderného programu. Zároveň tak přispívají k odstranění mezinárodních sankcí uvalených v minulosti na Írán. Aby však bylo možné zpečetit zamýšlenou dohodu, je zapotřebí větší politické vůle. Je na čase, aby si Spojené státy americké a jejich spojenci vybrali mezi spoluprací a konfrontací, mezi vyjednáváním a předváděním se a mezi dohodou a nátlakem, míní íránský ministr zahraničních věcí na stránkách amerického deníku New York Times.

 

Navzdory své historii a oddanosti tradičním hodnotám patří Rusko do Evropské unie, píše ruský deník Moscow Times. A to zejména proto, že Evropská unie již dávno není baštou evropských hodnot, podobně jako Rusko není třetím Římem. Evropská unie je ve skutečnosti klubem těch, kteří přišli o svá bývalá impéria a kteří byli – z nejrůznějších důvodů – donuceni uzavřít se uvnitř vlastních hranic. Představují tak poslední pozůstatky portugalského, španělského, nizozemského, rakouského, německého, francouzského, tureckého, polského a švédského impéria. Všechny tyto země ztratily postavení budovatelů velkých říší. Nejvíce štěstí mělo britské impérium, které existuje dodnes, byť ve velmi omezené podobě, míní ruský Moscow Times.

Zahraniční tisk: Obrat v kybernetické kriminalitě; Kvůli imigrační politice zemře ještě mnoho lidí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Německá vláda zlepší výhled vývoje ekonomiky

    Byznys ·

    Německá vláda zvýší odhad letošního růstu ekonomiky země na 1,8 procenta. Podobné tempo pak očekává i pro příští rok. Agenturu Reuters o tom informovaly vládní zdroje.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.