Zahraniční tisk: Nový britský premiér bude znám za několik týdnů; vytvoření pohraniční stráže

Jméno nástupce Davida Camerona bude podle zahraničních médií známo už za několik týdnů. Konzervativní poslanci dnes hlasují o dvou konečných kandidátech do vedení strany a vnitrostranický boj se vyostřuje. Světová média dále informují o tom, že Evropský parlament schválil vytvoření nové pohraniční stráže, která bude střežit vnější unijní hranice. Stalo se tak v rekordním čase - za sedm měsíců od podání návrhu.

Nový britský premiér bude známý již za několik týdnů, nikoli až v plánovaném oficiálním termínu 9. září, uvádí slovenský deník Pravda s odvoláním na informace britského deníku The Telegraph. Dosavadní vnitrostranický boj o premiérské křeslo se přitom velmi zostřil. Konzervativní poslanci dnes hlasují o dvou konečných kandidátech do vedení Konzervativní strany a současně vlády. Zostření bojů o premiérský post způsobilo, že spojenci kandidáta Michaela Govea vyzvali zastánce favorizované Theresy Mayové, aby takticky hlasovali pro Govea s cílem zablokovat postup Andrey Leadsomové. Gove se za to musel veřejně omluvit, dodává Pravda.

 

Portál francouzské rozhlasové stanice RFI informuje, že Evropský parlament v souvislosti s řešením uprchlické krize schválil vytvoření nové pohraniční stráže, která bude střežit vnější unijní hranice. Stalo se tak v rekordním čase. Od návrhu Evropské komise totiž uplynulo pouhých 7 měsíců. Evropská unie se tak snaží zabránit chaosu na svých vnějších hranicích. Stráž, kterou bude tvořit 1500 mužů, začne fungovat na podzim a její výhodou bude možnost rychlého nasazení v zemi zahlcené přílivem migrantů.

 

Podle francouzského deníku Le Figaro by mohl brexit pro Francii znamenat oslabení hospodářského růstu až o 0,2 bodu. V Londýně bylo šest realitních fondů zmrazeno kvůli hromadnému vybírání, libra spadla na nejnižší úroveň. Francouzský ministr financí Michel Sapin se nicméně domnívá, že znepokojení není na místě, protože pro francouzskou ekonomiku jsou důležité vnitřní faktory jako spotřeba domácností a investice firem. Francouzská vláda odhaduje, že navzdory vystoupení Velké Británie z Evropské unie francouzský HDP v roce 2016 poroste o 1,6 %.

 

Armáda syrského prezidenta Bašára Asada vyhlásila včera v zemi třídenní příměří v souvislosti s muslimským svátkem na konci Ramadánu, píše americký magazín Newsweek. „Režim klidu“, jak jej armáda nazývá, by měl skončit v pátek o půlnoci. Americký ministr zahraničí John Kerry tuto zprávu uvítal. Příměří je také předmětem diskuse mezinárodní skupiny na podporu Sýrie, které předsedají Spojené státy a Rusko.

 

Portál americké zpravodajské stanice CNN píše, že Spojené státy včera uvalily sankce na severokorejského vůdce Kim Čong-una a 10 dalších úředníků za jejich údajnou spoluvinu na porušování lidských práv. Zakázány jsou také transakce amerických občanů týkající se daných osob. Americké úřady očekávají, že sankce budou mít celosvětový dominový efekt. Jména severokorejských úředníků, na něž se sankce vztahují, byla zveřejněna vůbec poprvé.

 

Rusko opakovaně varovalo Turecko a Evropskou unii před teroristy skrývajícími se na jejich území, upozorňuje ruský deník Russia Today. Podle Kremlu však Ankara i Brusel tato oznámení ignorovala a nedávný teroristický útok na ankarském letišti je toho důsledkem. Den po útocích se v ruských a bulharských médiích objevila zpráva, že Evropská unie opakovaně odmítla vyhostit jejich strůjce Ahmeda Chataeva. Ten byl totiž v Rusku na seznamu hledaných osob od roku 2003 kvůli financování terorismu a náboru extrémistů. Ve stejném roce mu však byl poskytnut azyl v Rakousku.

 

Americký prezident Barack Obama z důvodu bezpečnostní situace v Afghánistánu rozhodl o zpomalení postupného stažení vojsk. Přestože Obama původně předpokládal ukončení konfliktu do konce svého funkčního mandátu, v Afghánistánu do ledna 2017 zůstane 8400 vojáků, což je téměř o 3000 víc než podle původních předpokladů, napsal španělský deník El País. Spojené státy tak podporují afghánské síly v boji proti hrozbám extrémistických islamistických skupin.

Zahraniční tisk: Nový britský premiér bude znám za několik týdnů; vytvoření pohraniční stráže Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Libra se dostala vůči dolaru na 31leté minimum

    Byznys ·

    Britská libra dnes na devizových trzích pokračuje v propadu, vůči dolaru prolomila hranici 1,3 dolarů a sestoupila až na 1,2798 dolaru, tedy nové minimum za téměř 31 l…

  2. ECB představila novou 50 eurovou bankovku

    Byznys ·

    Evropská centrální banka dnes představila novou bankovku v hodnotě 50 eur, která má více bezpečnostních prvků, aby bylo těžší ji padělat. Do oběhu má být nová bankovka…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.