Zahraniční tisk: Německo vyzývá EU k přijetí více běženců; Rusové vnímají USA jako nepřítele

Zahraniční média dnes 1. září píší o tom, že německá kancléřka Angela Merkelová naléhá na ostatní státy Evropské unie, aby přijímaly více běženců. Opět zahájila debatu o povinných kvótách. Mnohé země v čele s Velkou Británii ale tento návrh odmítá. Světová média si také všímají ruského průzkumu veřejného mínění, ze kterého plyne, že Rusové vnímají Spojené státy jako nemorální zemi a nepřítele. Média však připomínají, že roku 1990  byly výsledky stejného průzkumu naprosto odlišné.

Lidskost není komplikovaný koncept, píše ve svém dnešním vydání slovenský deník SME. Je to šance prožít slova, která si lidé potichu odříkávají v kostelech a z kterých při čtení příběhů o hrdinech naskakuje husí kůže. Projevy lidskosti přitom nemusí být velká gesta a mohou mít podobu páru bot, které někdo daruje běžencům. Deník SME píše, že někteří Slováci nasedli do aut a jeli pomáhat migrantům, kteří čekají na svůj osud na vlakovém nádraží v Budapešti, jiní jim nosí balíčky, třeba do uprchlického tábora v rakouském Traiskirchenu. V době, kdy nejmocnější muži Slovenska považují osoby odkázané na naši pomoc za hrozbu pro evropský způsob života, se jedná o nesmírně důležité projevy lidskosti, míní slovenský list. Hodně Slováků se běženců bojí – skutečný strach by ale měli mít třeba ze svého souseda nebo kolegy v práci, který na sociálních sítích vybízí k tomu, aby lidé uprchlíky vraždili, uzavírá slovenský list.

 

Německo naléhá na další členské státy Evropské unie, aby přijímaly více běženců, informuje britský deník The Guardian. Podle německé kancléřky Angely Merkelové není správné, že některé členské země odmítají běžence přijímat. Na včerejší tiskové konferenci v Berlíně Angela Merkelová opět mluvila o zavedení kvót pro přijímání běženců. Velká Británie v čele s Davidem Cameronem a také některé východoevropské země tento návrh, o kterém se bude jednat na setkání ministrů vnitra zemí EU v polovině září, zcela odmítají, uvádí britský list.

 

Rusové se domnívají, že Spojené státy americké jsou nemorální země, píše dnes ruský deník Moscow Times. Obyvatelé USA se podle výsledků průzkumu uskutečněného ruskou státní agenturou pro výzkum veřejného mínění mimo jiné vyznačují neskrývaným rasismem. Podle analytiků většina Rusů opravdu vidí a vnímá USA jako nepřátelskou zemi, což je přístup, který nelze vysvětlovat pouze ovlivněním ze strany ruských státních médií. Přitom ještě v roce 1990 byly výsledky úplně stejného průzkumu odlišné – Rusové tehdy vnímali Spojené státy jako zemi s vysokým životním standardem, kde úspěch závisel na snaze každého jednotlivce, a jako zemi s vysoce rozvinutou vědou a technikou, uzavírá ruský Moscow Times.

 

Při včerejších protestech nacionalistů na Ukrajině přišel jeden člověk o život a na 100 dalších bylo zraněno, informuje americký deník USA Today. K eskalaci násilí došlo poté, co ukrajinský parlament v Kyjevě schválil návrh dodatku k ústavě navržený ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Jeho decentralizační plán obsahuje větší pravomoci pro východoukrajinské regiony Doněck a Luhansk, které jsou v rukou proruských separatistů, uzavírá americký USA Today.

 

Satelitní snímky OSN potvrzují zničení Belova chrámu v Palmýře, píše americký deník The Washington Post. Tento chrám byl jednou z nejvýznamnějších staveb archeologického komplexu v syrské Palmýřestarého více než 2 000 let. Komplex je v současné době v rukou džihádistů z hnutí Islámský stát, kteří ho postupně ničí. Ze zveřejněných snímků, které byly pořízeny před posledním srpnovým víkendem a poté znovu včera, vyplývá, že z chrámu, který představoval jednu z nejzachovalejších antických památek na světě, zbylo jen velmi málo, uvádí americký The Washington Post.

Zahraniční tisk: Německo vyzývá EU k přijetí více běženců; Rusové vnímají USA jako nepřítele Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.