Zahraniční tisk: Německo odposlouchávalo spojence; zákaz ruských letů do Egypta potrvá měsíce

Zahraniční média dnes píší o tom, že německá zpravodajská služba BND tajně sledovala politické spojence Německa ve státní i soukromé sféře. Za odposlouchávání přitom německá kancléřka Angela Merkelová v minulosti kritizovala Američany. Světová média dále informují o tom, že ruská letadla nebudou létat do Egypta i několik měsíců. Lety do Egypta zakázal minulý týden ruský prezident Vladimir Putin kvůli nehodě Airbusu A321 společnosti Kogalymavia na Sinajském poloostrově.

Týdeník Der Spiegel píše o tom, že německá tajná služba BND tajně sledovala politické spojence Německa ve státní i soukromé sféře. Němečtí agenti monitorovali komunikaci mezi americkým ministerstvem vnitra a jeho protějšky v Polsku, Rakousku, Dánsku nebo Chorvatsku. Kromě toho odposlouchávali americké mise v Bruselu a jejich komunikaci s New Yorkem, ale i pobočky Červeného kříže nebo britskou humanitární agenturu Oxfam. Podle týdeníku je paradoxní, že když podobné prověřování spojeneckých hovorů prováděli tajně Američané, německá kancléřka Angela Merkelová je v říjnu 2013 pokárala, že mezi přátele se špionáž nehodí.

 

Německo se hodlá vrátit k takzvaným dublinským pravidlům, na jejichž základě chce syrské uprchlíky vracet do zemí, kam vstoupili v rámci Evropské unie jako první. Běženci se podle německého ministerstva vnitra budou muset v první zemi budou zaregistrovat a budou do ní moci být z kterékoli země EU vráceni. Jedinou výjimku z opatření, které má zpřehlednit imigrantskou vlnu, získalo podle slovenského deníku SME Řecko. Německá vláda přitom v minulosti umožňovala uprchlíkům registraci, přestože jejich vstupní zemí do EU byla například Itálie. Za takovou politiku kritizovali vládu i její vlastní poslanci.

 

Portugalská opozice tvořená Socialistickou stranou, komunisty a radikály Levého bloku odmítla program premiéra Pedra Passose Coelha, jehož vláda musela odstoupit už po jedenácti dnech u moci. Podle německého portálu Deutsche Welle vyslovilo kabinetu nedůvěru 123 z 230 poslanců. Opozice chce nyní odvrátit snížení mezd a důchodů. Coelho získal v parlamentních volbách nejvíce hlasů, nedosáhl ovšem na většinu, kterou měla koalice od roku 2011. Včerejší hlasování o důvěře jeho vládě učinilo z jeho kabinetu nejkratší vládu v dějinách Portugalska.

 

Ruská letadla zřejmě nebudou do Egypta létat i několik měsíců. Řekl to vedoucí kanceláře ruského prezidenta Putina Sergej Ivanov. Zákaz veškerých letů do Egypta vydal v pátek prezident Vladimir Putin poté, co zesílilo podezření, že let ruského letadla společnosti Kogalymavia z letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu ukončila bomba nastražená na palubě. Při havárii na konci října zemřelo všech 224 lidí na palubě. Rusko vyzývá Egypt k důkladné revizi bezpečnostní ochrany na letištích včetně Káhiry nebo Hurghady, píše slovenský deník Pravda.

 

Po dvou letech dobyla syrská armáda Bašára Asada zpět vojenské letiště Kweires v severosyrské provincii Aleppo a osvobodila svoje vojáky obklíčené Islámským státem, Podle syrské státní televize se jedná o nejúspěšnější bitvu, kterou od zahájení ruské letecké ofenzivy syrská armáda vyhrála. Podle agentury Reuters televize v přímém přenosu ukazovala osvobození a oslavy na základně, kde se islamistům podle některých zdrojů bránilo až několik set vojáků.

 

Soud v německém Düsseldorfu zakázal pokračování stávky, ve které letušky a stevardi letecké společnosti Lufthansa protestují proti změnám v penzijním programu. Jak uvádí server Focus Online, stávka je podle soudu protiprávní proto, že odborový svaz UFO jednoznačně nestanovil svoje požadavky. Verdikt se týká pouze stávky palubního personálu na letišti v Düsseldorfu, o dalších místech bude ještě rozhodovat soud v Darmstadtu. Odboráři vyhlásili stávku v pátek, ještě včera zrušily aerolinky více než 100 letů. Protest už postihl více než 37 tisíc cestujících. Ztráty firmy se odhadují na desítky milionů eur denně.

 

Nově jmenovaného polského ministra obrany Antoniho Macierewitze aktivisté kritizují za to, že věří v teorie o židovském spiknutí a nadvládě nad světem. Podle britského deníku The Guardian Macierewitz v roce 2002 v rozhovoru pro rádio Maryja řekl, že takzvané Protokoly sionských mudrců jsou sice možná padělané, ale mezi židy skutečně existují skupiny, které o popisovanou nadvládu usilují.

 

Zahraniční tisk: Německo odposlouchávalo spojence; zákaz ruských letů do Egypta potrvá měsíce Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.