Zahraniční tisk: Německo letos počítá nejvýš s 300 tisíci uprchlíky; vyjednávání s Boko Haram

Zahraniční média píší 29. srpna o tom, že Německo v letošním roce počítá s přijetím maximálně 300 000 uprchlíků. Počítá s tím Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky, který by se v případě vyššího počtu uprchlíků mohl dostat pod tlak. Světová média si dále všímají, že nigerijský prezident hodlá vyjednávat s teroristickou skupinou Boko Haram. S islamistickou skupinou chce vyjednat propuštění školaček, které byly v roce 2014 uneseny ze školy v Chiboku.

Britská vláda bude jednat o strategii pro brexit, informuje slovenský deník SME. Většina britského parlamentu je proti brexitu, což znamená, že jakékoliv hlasování o plánech týkajících se vystoupení z Evropské unie by dolní komora britského parlamentu nemusela schválit. Britská premiérka Theresa Mayová plánuje setkání s členy své vlády na středu tohoto týdne. Objevily se spekulace, že britská premiérka spustí dvouleté přechodné období vedoucí k odchodu Spojeného království v EU bez konzultace s britským parlamentem. Theresa Mayová byla před konáním červnového referenda pro setrvání Spojeného království v EU, ale zavázala se respektovat výsledek referenda a realizovat přání většiny britských voličů, připomíná slovenský list.

 

Německo v letošním roce počítá maximálně s 300 000 uprchlíky, píše rakouský deník Der Standard. Tento fakt vyplývá z odhadu šéfa německého Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky. Německo tak v letošním roce připravuje své kapacity na přijetí přibližně 250 000 až 300 000 uprchlíků. V souvislosti s přijetím takového počtu běženců by měl být Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky schopen zaručit optimální průběh příslušných řízení, zatímco při vyšším počtu uprchlíků by se úřad mohl dostat pod tlak, uzavírá rakouský list.

 

Singapurské úřady potvrdily 41 případů nákazy virem zika, všímá si britský deník The Guardian. Všechny se týkají rezidentů nebo dělníků, kteří převážně pocházejí ze zahraničí, a to zejména z předměstských oblastí, ať již rezidenčních či průmyslových. Podle úřadů budou pravděpodobně následovat další případy nákazy tímto virem. Den po oznámení první případ nákazy, která se týkala ženy pocházející z Malajsie, bylo oznámeno dalších 40 případů, ke kterým došlo převážně mezi zahraničními dělníky pracujícími na staveništi. Podle úřadů se všech 41 osob s velkou pravděpodobností nakazilo přímo v Singapuru, protože se nikdo z nich v nedávné době nepohyboval v oblastech, kde se tento virus vyskytuje. A právě to podle úřadů potvrzuje, že v případě viru zika je možný i lokální způsob přenosu, informuje britský list.

 

Nigerijský prezident hodlá vyjednávat s teroristickou skupinou Boko Haram, informuje švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Nigerijský prezident Muhammadu Buhari chce s islamistickou skupinou vyjednávat o propuštění školaček, které byly v roce 2014 uneseny ze školy v Chiboku. Prezident Buhari včera oznámil, že si přeje, aby se dívky dostaly na svobodu a do bezpečí. Nigerijský prezident dále v rámci Tokijské mezinárodní konference o africkém rozvoji, která se o víkendu konala v keňském Nairobi, řekl, že vůdce hnutí Boko Haram Abubakar Shekau byl zraněn při leteckém útoku. Podle armádních zdrojů utrpěl Abubakar Shekau život ohrožující zranění, konstatuje švýcarský list.

 

Konflikt mezi skupinami podporovanými Spojenými státy americkými v oblasti severní Sýrie začal včera nabírat na intenzitě, píše americký deník The Washington Post. Srážky mezi syrskými rebely a kurdskými spojeneckými silami včera eskalovaly poté, když rebelové obsadili kurdské vesnice a turecké bojové letouny zaútočily na kurdské pozice. Několik desítek lidí přišlo o život, píše americký list.

Zahraniční tisk: Německo letos počítá nejvýš s 300 tisíci uprchlíky; vyjednávání s Boko Haram Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.