Zahraniční tisk: Německo letos opustilo dvakrát více uprchlíků; USA chtějí potrestat Rusko

Světová média dne 29. prosince informují o tom, že v uplynulém roce se více než zdvojnásobil počet uprchlíků, kteří dobrovolně opustili Německo. To se vysvětluje zpřísněním azylových podmínek v Německu. Zahraniční tisk dále píše o tom, že Spojené státy vyhlásí odvetná opatření proti Rusku. Chtějí jimi potrestat Rusko za hackerské útoky proti americkým institucím v prezidentské kampani.

V uplynulém roce opustilo dobrovolně Německo na 55 tisíc uprchlíků, kteří neměli nárok na azyl. Jejich počet se oproti dvaceti tisícům z roku 2015 víc než zdvojnásobil, což se vysvětluje zpřísněním azylových podmínek v Německu. Bavorský deník Sűddeutsche Zeitung upozorňuje, že většina odmítnutých běženců dostává při odchodu jednorázový finanční příspěvek do tří tisíc eur a odchází hlavně do Albánie, Srbska, Kosova, Afghánistánu a Íránu.
 
Policie v Kolíně nad Rýnem chystá mimořádná bezpečnostní opatření na vítání Nového roku. Po loňském skandálu, kdy došlo ze strany přistěhovalců k desítkám případů sexuálního obtěžování, okrádání a znásilnění, nasadí policejní sbor do ulic v centru 1 500 strážníků. V okolí městské katedrály rozmístí policisté betonové zátarasy a bezpečnostní kamery, uvádí Deutsche Welle.
 
Americký ministr zahraničí John Kerry ostře odsoudil vedení Izraele za to, že dlouhodobě blokuje mírové řešení izraelsko-palestinského napětí v regionu. Šéf odstupující Obamovy diplomacie hájil rozhodnutí USA nevetovat rezoluci OSN, která kritizuje další izraelské osídlování oblastí Západního břehu a východního Jeruzaléma. Jak upozorňuje britský deník The Guardian jediné řešení situace vidí Amerika v uznání Palestinského státu. Podle deníku je tahle kritika Netanjahuova kabinetu nejostřejším vyjádřením Washingtonu za několik let.
 
Spojené státy mají během čtvrtka vyhlásit odvetná opatření, kterými chtějí potrestat Rusko za hackerské útoky proti americkým institucím v prezidentské kampani. Kromě ekonomických sankcí se očekává omezení pohybu ruských diplomatů a zveřejnění citlivých údajů o ruské oligarchii a představitelích státu, uvádí agentura Reuters.
 
Britští stoupenci hnutí Odchod znamená odchod, kteří požadují takzvaný tvrdý brexit, vyzvali členské země Evropské unie k udržení volného obchodu. Bývalí šéfové Britské obchodní komory tvrdí, že obchodní bariéry budou mít nežádoucí vliv pro firmy ve všech zúčastněnžch zemích, píše slovenská Pravda.
 
Polský kamion, který na berlínských vánočních trzích zabil dvanáct osob, se zastavil díky systému automatických brzd. Portál německého rádia Deutsche Welle upozorňuje, že nákladní automobil Skanja ER (Scania R) 450 je podle předpisu Evropské unie z roku 2012 vybaven brzdícím systémem, který v případě kolize varuje řidiče a další jízdu následně zablokuje. Předpis se týká nákladních aut nad 3 a půl tuny.
 
Francouzský humoristický magazín Charlie Hebdo pobouřil Rusy svými karikaturami nedávného pádu ruského dopravního letadla do Černého moře. Na ilustracích časopisu, který proslul kontroverzními vtipy na proroka Mohameda, zpívají sboristé Alexandrovců pod vodou do poslední chvíle. Hlavní tragédií leteckého neštěstí pak prý je, že na palubě nebyl ruský prezident Vladimir Putin, cituje pařížské humoristy deník The Moscow Times.
 
Podle vyšetřování amerického deníku New York Times přijímaly skoro dvě stovky úředníků amerického přistěhovaleckého úřadu v uplynulých letech úplatky, aby do Spojených států nelegálně dostaly imigranty a drogy. Jeden ze zaměstnanců úřadu, který měl zkoumat případ korejského podnikatele obviněného z nelegálního obchodu s ženami, například v roce 2012 ukončil šetření za třináct tisíc dolarů a několik dalších věcných darů.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Německo letos opustilo dvakrát více uprchlíků; USA chtějí potrestat Rusko Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. ČNB čekají na počátku roku organizační změny

  Byznys ·

  Česká národní banka (ČNB) v lednu a únoru provede organizační změny, které se budou týkat ekonomického výzkumu, mezinárodní činnosti a od února agendy související s li…

 2. Čína: Na Marsu budeme do konce roku 2020

  Tech ·

  Čína se snaží o svůj vlastní vesmírný závod. Tamní vesmírná agentura na úterní tiskové konferenci nastínila své cíle v oblasti poznávání vesmíru. Podle něj chce na odv…

 3. Rusko přiznalo státem podporovaný doping

  Společnost ·

  Rusko poprvé přiznalo, že v zemi existoval státem řízený dopingový program. V rozhovoru pro list The New York Times to uvedla výkonná ředitelka národní antidopingové a…

 4. Gazprom chce urovnat spor s Bruselem

  Byznys ·

  Plynárenský gigant Gazprom předložil Evropské komisi návrhy, pomocí nichž má v úmyslu urovnat spor pojící se k údajným monopolním praktikám firmy. Informovala o tom ru…

 5. Rusko letos vyvezlo zbraně za 336 miliard korun

  Byznys ·

  Vývoz zbraní uskutečněný divizí ruské státní exportní firmy Rosoboronexport za letošní rok zřejmě stoupne na 13 miliard dolarů (336,1 miliardy Kč) z loňských 12,7 mili…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.