Zahraniční tisk: Německo chce posílit roli obrany NATO; Bangladéš zakázal islámskou televizi

Světová média píší 12. července o tom, že Německo usiluje o aktivnější roli obrany v rámci NATO i v rámci Evropské unie. Německý ministr zahraničí řekl, že je země připravena převzít zodpovědnost a čelit současné i budoucí bezpečnostní a humanitární výzvě. Zahraniční média si dále všímají, že bangladéšská vláda zakázala islámský televizní kanál Peace TV. Jeden z jejích kontroverzních kazatelů totiž mohl inspirovat agresory, kteří tento měsíc zaútočili v kavárně v hlavním městě Dhaka.

Evropská komise dnes oficiálně zavedla nový právní rámec na ochranu osobních dat evropských občanů předaných do Spojených států, takzvaný Privacy Shield. Podle eurokomisařky Věry Jourové se dohoda týká všech údajů, které by mohly přímo nebo nepřímo identifikovat jednotlivce (příjmení, jméno, fotografie, osobní čísla, nebo dokonce zákaznická čísla). Privacy Shield nahrazuje dohodu Safe Harbour, která se ukázala nedostatečnou, upřesnil francouzský deník Le Figaro.

 

Současná britská ministryně vnitra Theresa Mayová se stane britskou premiérkou již tuto středu. Její jediná soupeřka Andrea Leadsomová totiž z boje o pozici lídra Konzervativní strany a první dámy odstoupila. Mayové tak připadne nelehký úkol vyjednávání o vystoupení Velké Británie z Evropské unie v situaci hluboké politické a sociální rozpolcenosti země a klesající ekonomiky. Současně se po Magaret Thatcherové stane druhou ženou v čele ostrovního království. Stejně jako Thatcherová je i Mayová známá svou nezlomností, míní americký deník The New York Times .

 

Jihosúdánský prezident a bývalý rebelský předák Riek Machar požaduje nastolení příměří. Země před několika dny oslavila své páté výročí. Během pět dní trvajících násilností mezi ozbrojenci loajálními súdánskému prezidentovi a stoupenci jihosúdánského prezidenta již zemřelo přes 300 lidí. Jak informuje americký deník USA Today, v reakci na boje v Súdánu generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby okamžitě zahájila embargo na dovoz zbraní do Jižního Súdánu. Francouzský deník Le Figaro dodává, že v důsledku konfliktu své domovy muselo opustit 36 tisíc lidí .

 

Německo usiluje o aktivnější roli v obraně v rámci NATO i v Evropské unii, všímá si server Político.eu. Německý ministr zahraničí řekl, že Německo je připraveno převzít zodpovědnost a čelit současné i budoucí bezpečnostní a humanitární výzvě a podporuje dlouhodobý cíl společné evropské bezpečnostní a obranné unie. Německo zaznamenalo velký posun od druhé světové války v postavení v globálních a vojenských záležitostí, soudí Político.eu.

 

Bangladéšská vláda zakázala islámský televizní kanál Peace TV, upozorňuje americký magazín Newsweek. Ukázalo se totiž, že kázání kontroverzního kazatele Zakira Naika mohla inspirovat nejméně jednoho z agresorů, kteří tento měsíc zaútočili v kavárně v hlavním městě Dhaka. Bangladéšský ministr informací zákaz televizní stanice odůvodnil tím, že se neshoduje s muslimskou společností, Koránem i s bangladéšskou ústavou, kulturou, zvyky a rituály.

 

Jak vyplynulo z nedávného průzkumu veřejného mínění v 10 státech Evropské unie, Evropané se domnívají, že utečenci zvyšují riziko terorismu, všímá si slovenský deník Pravda. V osmi z 10 zkoumaných zemích o tom totiž byla přesvědčena polovina nebo víc respondentů. Nejvýraznější výsledky vykazuje Maďarsko, Polsko, Německo a Holandsko. Většina oslovených také souhlasila s tím, že migranti připravují domácí obyvatelstvo o práci nebo sociální dávky. Anketa poukázala na negativní vnímání muslimů žijících v Evropě. Deník upřesnil, že průzkum se konal ještě před brexitem a před teroristickými útoky na ista nbulském letišti.

Zahraniční tisk: Německo chce posílit roli obrany NATO; Bangladéš zakázal islámskou televizi Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.