Zahraniční tisk: New York na Silvestra ohradí Times Square; krizový rok Evropské unie

Světová média si všímají, že americký New York učinil opatření proti útokům v průběhu novoročních oslav. Kolem známého náměstí Times Square rozmístí 65 kamionů naplněných pískem. Oslav na náměstí v srdci Manhattanu se zúčastní až dva miliony lidí. Zahraniční média dále označují rok 2016 za krizový pro Evropskou unii. Evropu destabilizovalo rozhodnutí o brexitu nebo uprchlická krize. V následujícím roce ji tak čeká řada výzev.

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že výsledkem jednání s Tureckem je uzavření celostátního příměří v Sýrii, které umožní mírové rozhovory a zásadní průlom v pětileté občanské válce. Klid zbraní měl začít dnes o půlnoci. Rusko a Turecko v syrské válce podporují strany bojující proti sobě, což zajišťuje, že příměří bude skutečně dodrženo, konstatuje britský deník The Times. Vyjednávání v Kazachstánu budou pravděpodobně zahájena 28. ledna.

 

Americký prezident Barack Obama uvalil na Rusko nové sankce kvůli kyberatakům, píše ruský deník The Moscow Times. Spojené státy podezírají Rusko ze zasahování do nedávných amerických prezidentských voleb. Bílý dům ve čtvrtek ze Spojených států vyhostil 35 pracovníků ruských zpravodajských služeb a uvalil sankce na dvě největší ruské zpravodajské agentury, včetně čtyř důstojníků, kteří měli k útokům na americký Národní demokratický konvent a další politické instituce vydat rozkaz.

 

Podle britského deníku The Guardian se muž, který byl omylem zatčen v souvislosti s berlínským teroristickým útokem na vánočním trhu, obává o svůj život. Čtyřiadvacetiletý Pákistánec večer 19. prosince přecházel ulici v centru Berlína, když ho zatkla policie jako hlavního podezřelého z organizace atentátu. Terčem výhrůžných telefonátů ze strany bezpečnostních složek se stala dokonce i jeho rodina v Pákistánu.

 

Americký New York učinil opatření proti útokům pomocí kamionu v průběhu novoročních oslav, všímá si francouzský deník Le Figaro. Očekává se, že se sobotních oslav na náměstí Times Square v samém srdci Manhattanu zúčastní až dva miliony lidí. Newyorské úřady neevidují žádnou zprávu o hrozících útocích. Kvůli událostem ve francouzském Nice a v Berlíně však policie umístí na strategických místech 65 kamionů naplněných pískem.

 

Mezinárodní koalice proti džihádistické organizaci Islámský stát ve čtvrtek provedla letecký útok na parkoviště u nemocnice v iráckém Mosulu. Jak dále uvádí francouzský týdeník Le Point, při útoku pravděpodobně zahynuli civilisté. Irácká armáda podporovaná koalicí Spojených států včera zahájila druhou fázi ofenzívy při dobývání druhého největšího iráckého města, které je ovládané Islámským státem již více než dva roky.

 

Slovenský deník SME píše, že syrští Kurdové včera schválili federativní ústavu pro své autonomní oblasti. Syrští Kurdové spravují své jednostranně vyhlášené území, které nazývají Rojava Kurdistán aneb západní Kurdistán. Zástupci tří kurdských regionů na severu Sýrie ohlásili záměr vytvořit systém federální vlády už v březnu, nyní přípravný výbor oznámil, že nová správa ponese název Demokratický federální systém severní Sýrie.

 

Portál francouzské rozhlasové stanice RFI označuje uplynulý rok jako krizový pro Evropskou unii. Evropu destabilizovalo zejména rozhodnutí Velké Británie o odstoupení z unie, ale také uprchlická krize, jíž země osmadvacítky nedokázaly najít jednotné řešení. Portál připomíná také ekonomické potíže. Evropu v roce 2017 čeká řada výzev. Do hry však negativně zasahuje i vzestup populismu a euroskepticismu v některých členských státech.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: New York na Silvestra ohradí Times Square; krizový rok Evropské unie Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. 2016: Tyto velké ekonomiky letos trpěly nejvíce

    Byznys ·

    Tři z deseti největších světových ekonomik končí letošní rok v horší kondici, než s jakou do něj vstoupily. Podle serveru americké televize CNN však z toho mohou vinit…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.