Zahraniční tisk: Nesouhlas německých zemí s deportací uprchlíků; Pence promluví o vztahu k Rusku

Světová média dne 16. února píší o tom, že některé německé spolkové země vypovídají poslušnost federální vládě Angely Merkelové a odmítají urychlit deportace odmítnutých běženců do Afghánistánu. Zahraniční tisk dále informuje, že americký viceprezident Mike Pence navštíví tento týden Evropu, aby se představiteli Evropské unie jednal o budoucí zahraniční politice Spojených států.

Některé německé spolkové země vypovídají poslušnost federální vládě Angely Merkelové a odmítají urychlit deportace odmítnutých běženců do Afghánistánu. Šlesvicko-Holštýnsko na severu země například nevyhostí nikoho do konce května. Jako důvod místní ministerstvo vnitra uvedlo, že nemá záruky, že by se neúspěšní žadatelé o azyl vraceli do bezpečí, uvádí Deutsche Welle.
 
Americký prezident Donald Trump mění dlouhodobou politiku Spojených států vůči mírovému procesu na Blízkém východě. Na tiskové konferenci s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem odmítl preferovat politiku dvou paralelních států – Izraele a Palestiny. Mění tím deklarované cíle USA v uplynulých dvaceti letech, upozorňuje britský deník The Guardian.
 
Americký viceprezident Mike Pence navštíví tento týden Evropu, aby s představiteli Evropské unie jednal o budoucí zahraniční politice Spojených států. Hlavními tématy na bezpečnostní konferenci v Mnichově a při návštěvě Bruselu mají být vztahy Spojených států k Rusku, uvádí agentura Reuters.
 
Černohorský parlament v Podgorici zbavil imunity dva předáky opozice, kteří jsou obvinění z říjnového neúspěšného pokusu o převrat. Ten měl údajně poškodit budoucí členství země v Severoatlantické alianci (NATO). Andrija Mandič a Milan Knezevič jsou členové proruské Demokratické fronty, která je proti spolupráci s NATO. Nyní můžou být stíháni za přípravu spiknutí a ohrožení bezpečnosti země, uvádí Rádio Svobodná Evropa - Rádio Svoboda. Mandič několikrát navštívil Moskvu, která jeho postoje podpořila.
 
Dánští pravičáci rozdávají imigrantům faksimilie letenek na jednu cestu do smyšleného „Dalekistánu“. Na letácích, které členové nacionalistické strany Danskernes Parti distribuovali v městečku Bröndby Strand je na falešném cestovním dokladu vytištěné i přání šťastné cesty. Domácími je ale často vnímáno jako podněcování nenávisti, píše kodaňský deník Copenhagen Post.
 
Papež František zřejmě vyslovil podporu severoamerickým indiánům, kteří se snaží v Severní Dakotě zabránit stavbě ropovodu přes jejich posvátné území. Na setkání zástupců přírodních národů v Římě papež o Siouxech v regionu prohlásil, že mají právo hájit půdu svých předků. Developerům projektu za více než 3 miliardy dolarů už sice dříve neudělila povolení Obamova vláda, Trumpův kabinet ale rozhodnutí o stavbě tisícikilometrového potrubí nedávno zvrátil, připomíná agentura Reuters.
 
Tři neznámí lupiči vykradli depozitář vzácných knih v západním Londýně a odnesli si na 160 svazků. Převážně se jednalo o prvotisky autorů jako Mikoláš Koperník, Leonardo da Vinci, Dante Alighieri nebo Isaac Newton. Celková hodnota lupu se odhaduje na dva a půl milionu dolarů, ale knihy se nedají prodat na volném trhu, a tak se spekuluje o loupeži na objednávku. Knihy byly umístěny v krabicích připravené na výstavu ve Spojených státech, lupiči se k nim spustili po lanech ze stropu, a vyhnuli se tak senzorům poplašného zařízení. Detetivové britského Scotland Yardu uvedli, že k loupeži došlo posledního ledna, uvádí americký přírodovědecký časopis Smithsonian.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Nesouhlas německých zemí s deportací uprchlíků; Pence promluví o vztahu k Rusku Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Zeman podepsal protikuřácký zákon

  Společnost ·

  Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal takzvaný protikuřácký zákon. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Od 31. května bude platit absolutní zákaz kouření…

 2. 5 způsobů, jak přátelství ovlivňuje úspěch

  Byznys ·

  Úspěšnost nepatří mezi úkoly, které může člověk zvládnout samostatně, domnívá se americký portál Business Insider. Na to, čeho v životě dosahujeme, má totiž kromě nás …

 3. Vědci objevili gen omezující přejídání

  ·

  Britský deník The Independent píše, že vědci objevili gen, který vyvolává pocit plného žaludku a který by mohl lidem pomoci předcházet přejídání. Tento gen byl objeven…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.