Zahraniční tisk: Kushner před senátním výborem; vražda humanitárních pracovníků v Súdánu

Zahraniční média píší, že zeť amerického prezidenta Donalda Trumpa, Jared Kushner, by měl vypovídat o kontaktech s Moskvou před senátním výborem. Výbor pro tajné služby v americkém Senátu vychází z podezření, že Rusko ovlivnilo americké předvolební klání ve prospěch Donalda Trumpa. Světová média si dále všímají jednoho z nejhorších útoků na humanitární pracovníky od vypuknutí občanské války v Súdánu. Neznámí útočníci přepadli vůz humanitární organizace GREDO a všechny čtyři cestující zabili.

Slovenský deník SME píše o tom, jak k brexitu přispěli občané východní Evropy. K odchodu Velké Británie z Evropské unie přispěl i odpor k přistěhovalcům z Polska či Rumunska, přičemž ale statistiky dokazují, že nebyl ničím podložen. Brexit tak východní Evropě přinesl dvojí šok. Tradičně liberální a pohostinná Velká Británie se ukázala být podstatně méně liberální a pohostinnou. Ještě větším šokem však byl hlavní motiv brexitu – a to imigrace z východní Evropy. Všem nám vrtá v hlavě: Proč právě východní Evropa? Chápeme, že mnoho lidí nemá imigranty v oblibě. Zejména když nosí jiné oblečení, když mají jinou barvu pleti, anebo když (nedej bože) staví mešity. Strach z jinakosti je v lidské povaze a je zbytečné se nad ním pozastavovat. Průměrný Polák či Slovák se však vzezřením od Brita liší jen málo - určitě daleko méně než Pákistánec či Jamajčan, konstatuje slovenský list.

 

Organizace spojených národů odsoudila „ohavnou vraždu“ humanitárních pracovníků v Jižním Súdánu, informuje britský deník The Guardian. Během útoku přišlo o život 6 pracovníků z humanitární organizace GREDO, která je partnerskou organizací UNICEFu a která pomáhá dětem osvobozeným ozbrojených skupin, a jejich řidič. Auto, ve kterém cestovali a které mělo označení auta nevládní organizace, bylo v sobotu přepadeno a všichni cestující byli zabiti. Čtyři oběti byly z Jižního Súdánu a tři z Keni. Jedná se o nejhorší útok na humanitární pracovníky od vypuknutí občanské války v zemi, uzavírá britský list.

 

Vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj byl odsouzen k 15 dnům odnětí svobody za organizování vlny protikorupčních protestních akcí po celém Rusku, informuje ruský deník Moscow Times. Navalnyj byl včera u moskevského soudu shledán vinným z neuposlechnutí policejních příkazů během nedělní demonstrace v centru Moskvy, které se zúčastnilo přibližně 8 000 demonstrujících. Byla mu rovněž udělena pokuta ve výši 20 000 rublů za uspořádání nedovolené akce. Během vlny protestních akcí bylo zadrženo více než 1 400 osob, konstatuje ruský list.

 

Vítězství, které nepotěší – tak svůj článek o předčasných parlamentních volbách v Bulharsku nazval švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Bulharské parlamentní volby vyhrála prozápadní středopravicová strana GERB. Nacionalistická aliance Jednotní vlastenci, která týden před konáním voleb obsadila hraniční přechody s Tureckem ve snaze zastavit autobusy s voliči, nakonec získala jen 9 procent hlasů a skončila tak na třetím místě. Na druhém místě se umístila Bulharská socialistická strana. Nejlepší trumfy v rukou však po nedělních volbách mají jiná uskupení, míní švýcarský list.

 

Zeť amerického prezidenta Donalda Trumpa, Jared Kushner, by měl vypovídat o kontaktech s Moskvou před senátním výborem, informuje rakouský deník Der Standard. Zástupce kongresu Spojených států amerických včera potvrdil informaci, kterou zveřejnil americký deník New York Times. Výbor pro tajné služby v americkém Senátu vychází z podezření, že Rusko ovlivnilo americké předvolební klání ve prospěch Donalda Trumpa, a to mimo jiné prostřednictví hackerských útoků na Demokratickou stranu, připomíná rakouský list.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Kushner před senátním výborem; vražda humanitárních pracovníků v Súdánu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

    Byznys ·

    Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale nechávají na největších polích nedokončen rekordní počet …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.