Zahraniční tisk: Kreml truchlí nad druhým místem Le Penové; Obamův první projev po odchodu

Světová média si všímají toho, že Kreml truchlí kvůli tomu, že jeho favoritka Marine Le Penová nezvítězila v prvním kole prezidentských voleb ve Francii. Své zklamání neschovávají ani státní média. Zahraniční média si dále všímají, že se bývalý prezident Spojených států amerických Barack Obama objevil na veřejnosti. Na veřejné akci na půdě chicagské university prozradil, že se po odchodu z Bílého domu hodlá zejména soustředit na zlepšení dysfunkční americké politiky.

Kreml truchlí – jeho favoritka Le Penová v prvním kole francouzských voleb nezvítězila, píše slovenský deník SME. Ruská státní média neustále opakují, že Macron je kandidátem Bruselu a Angely Merkelové, zatímco Le Penová je kandidátkou z lidu. I když Kreml francouzské prezidentské volby označil jako záležitost francouzských voličů, ruští poslanci a ruská státní média nijak neschovávají své zklamání z Macronova vítězství v prvním kole. Podle facebookového vyjádření předsedy výboru pro zahraniční záležitosti horní komory ruského parlamentu vyhrál Macron nedělní volby jen kvůli tomu, že se voliči ocitli pod tlakem Evropské unie a Německa. V podobném duchu se na Twitteru vyjádřil Alexej Puškov, senátor za vládnoucí stranu Jednotné Rusko – podle něj je centristický prezidentský kandidát Macron, který se v druhém kolem francouzských prezidentských voleb střetne s vůdkyní Národní fronty Marine Le Penovou, volbou německé kancléřky Angely Merkelové, která patří k největším evropským kritikům ruského prezidenta Vladimira Putina, uzavírá slovenský list.

 

Po prvním kole francouzských prezidentských voleb se evropští politici stavějí proti představitelce krajní pravice Le Penové, píše americký deník The Washington Post. Co když ale Le Penová druhé kolo vyhraje? ptá se americký list. Budoucnost Evropy je nyní v rukou Francouzů a evropští politici upustili od nepsané tradice, nevměšování se do voleb v jednotlivých členských státech Evropské unie. Nyní evropští politici radí francouzským voličům, aby v druhém kole vybrali takového kandidáta, který má v plánu Evropskou unii posílit, a nikoliv zničit. Podpora pro středového kandidáta Macrona – a naopak odsouzení jeho pravicové rivalky Le Penové – se jen pár hodin po ukončení prvního kola prezidentských voleb začala přicházet téměř z celé Evropy, konstatuje americký list.

 

Úspěšná autorka italského původu Kuki Gallmannová byla postřelena na své usedlosti v Keni, informuje švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Za činem stojí konflikt mezi jejími ekologickými aktivitami a zájmy chovatelů dobytka, a to nejen v souvislosti se současným obdobím sucha. Třiasedmdesátiletá autorka je známá svou autobiografickou knihou „Snila jsem o Africe“, která byla zfilmována s Kim Basingerovou v hlavní roli. Kuki Gallmannová se v neděli vydala prohlédnout škody, které na jejím majetku napáchal požár, který vypukl předchozí den. Během obhlídky nemovitostí ji napadli tři ozbrojení muži. Se střelným zraněním v oblasti břicha byla následně ošetřena v místní nemocnici, odkud byla letecky transportována do nemocnice v hlavním městě Nairobi, konstatuje švýcarský list.

 

Bývalý prezident Spojených států amerických Barack Obama se objevil na veřejnosti, všímá si britský deník The Guardian. Barack Obama se v pondělí zúčastnil veřejné akce na půdě chicagské university. Barack Obama měl dobrou náladu a působil odpočatě – jako někdo, kdo se právě vrátil z dlouhé dovolené. A přesně tak tomu bylo. Svůj proslov, během kterého se pečlivě vyhýbal jménu současného prezidenta USA Donalda Trumpa, začal otázkou: Tak co se tady dělo, když jsem byl pryč?, která mezi posluchači vyvolala smích. Co bude Barack Obama po odchodu z Bílého domu dělat, bylo a je předmětem mnoha spekulací. Přece jen je mu teprve 55 let. A vypadá to, že i on sám se touto otázkou od 20. ledna letošního roku, kdy přestal vykonávat funkci amerického prezidenta, zamýšlel. A v pondělí na tuto otázku odpověděl: Hodlá se zejména soustředit na zlepšení dysfunkční americké politiky, píše britský list.

 

Letos to bylo vůbec poprvé, kdy se rakouský kancléř zúčastnil hlavního vzpomínkového aktu za oběti holokaustu v Izraeli, informuje rakouský deník Der Standard. Jeden plamínek svíčky pro jeden milion lidských obětí, šest plamínků pro šest milionů. Prvním z šesti přeživších holokaustu, kteří v neděli večer při ústředním vzpomínkovém aktu konaném v Památníku obětí a hrdinů holokaustu Jad Vašem v izraelském Jeruzalémě zapálili svíčku, byl Moshe Ha-Elion. Narodil se v roce 1925 v Řecku, přežil koncentrační tábor Mauthausen, vyhlazovací tábor Osvětim a pochody smrti. Vdovec Moshe má dvě děti, šest vnoučat a pět pravnoučat. Podle jeho slov je jeho pomstou vůči Hitlerovi to, že přežil, uzavírá rakouský list.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Kreml truchlí nad druhým místem Le Penové; Obamův první projev po odchodu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Nominujte svou oblíbenou firmu na Český Goodwill 2017

    Komerční sdělení ·

    Český Goodwill 2017 - ocenění pro firmy, kterých si lidé váží – znovu podpoří podnikatele a společnosti, které ke svému podnikání přistupují odpovědně. Pátý ročník oce…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.