Zahraniční tisk: Jižní Korea zvažuje odvetu za raketový test KLDR; britská vláda odmítla petici

Světová média dne 14. února informují o tom, že Jižní Korea zvažuje test balistické rakety jako odvetného opatření za nedávnou jadernou zkoušku Severní Koreje. Zahraniční tisk dále píše o tom, že britská vláda odmítla petici proti oficiální návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Jižní Korea zvažuje test balistické rakety jako odvetného opatření za nedávnou jadernou zkoušku Severní Koreje, všímá si americký portál International Business Times. Můžeme tedy očekávat severokorejskou válku? ptá se portál. Raketa, která je podle Pchjongjangu schopna nést jadernou hlavici, dopadla do Japonského moře. Severokorejská provokace vzbuzuje vážné obavy z jaderného pokroku Severní Koreje. Test odsoudilo Rusko i Čína.
 
Britská vláda zametla petici proti oficiální návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa, kterou podepsaly téměř dva miliony Britů. Slovenský deník Pravda odkazuje na oficiální stanovisko britské vlády, která věří, že prezident USA má mít státní návštěvu se vším, co k ní patří. Přesto bude petice předmětem diskuse poslanců v britském parlamentu. Britští představitelé v pondělí odmítli návštěvu přesunout do Birminghamu. Aktivisté z iniciativy Stop Trumpovi již slíbili, že uskuteční největší protirasistické demonstrace v britské historii, dodává Pravda.
 
Rada bezpečnosti OSN, která se v pondělí narychlo sešla na žádost Washingtonu, Tokia a Soulu kvůli jaderným testům Severní Koreje jednomyslně tyto testy porušující rezoluci OSN odsoudila. Tradiční spojenec Pchjongjangu Peking testy také odsoudil, avšak nepřipojil se k návrhu zvýšení sankcí. Diplomaté se zatím neshodli na reakci, napsal portál francouzské rozhlasové stanice RFI.
 
Turecká policie v neděli zatkla muže francouzsko-tureckého původu, který by mohl být jedním ze strůjců novoročních útoků Islámského státu na istanbulské diskotéce. Podezřelý muž měl u sebe nájemní smlouvu na byt, v němž bydlel atentátník. Pachatel, Uzbek Abdulbakir Mašaripov, se k činu přiznal a v sobotu byl poslán do vězení. Francouzský deník Le Figaro píše, že turecké policii se tímto podařilo odkrýt několik buněk Islámského státu, které připravovaly teroristické útoky na území Turecka za poslední rok a půl.
 
Kanadský premiér Justin Trudeau během své první návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa ve Washingtonu řekl, že jeho země bude i nadále vstřícná k uprchlíkům, aniž by byla ohrožena národní bezpečnost. Podle britského deníku The Independent navzdory úsměvům i formalitám byli oba politikové, liberální kanadský lídr i konzervativní americký populista, připraveni diskutovat o dvou problémech, které je rozdělují – o uprchlících a rovnosti žen a mužů na pracovišti. Trudeau v narážce na zákaz amerického prezidenta vstupu muslimských uprchlíků do Spojených států uvedl, že Kanada se vším souhlasit nebude.
 
Japonský premiér Šinzó Abe ke své návštěvě Bílého domu řekl, že v rozhovorech s americkým prezidentem zdůrazňoval spíše společné cíle Japonska a Spojených států, nikoli rozdíly. Donalda Trumpa pak označil za dobrého posluchače, který je připraven naslouchat, je otevřený a přátelský. Hlavním cílem Abeho návštěvy bylo upevnění americko-japonského spojenectví. Lídři dále diskutovali o problémech Ruska, Číny, Severní Koreje a dalších, doplňuje britský portál Epoch Times.
 
Téměř 200 tisíc lidí muselo být v neděli evakuováno kvůli hrozícímu protržení přehrady u Oroville v Kalifornii, všímá si americký deník The Washington Post. V bezpečnostním přepadu přehrady se totiž objevila trhlina. V pondělí brzy ráno voda přestala přepadávat, a tak se zdá krize alespoň z části zažehnána. Hladina jezera dosáhla v neděli ve 3 hodiny odpoledne 275 m. Pokles hladiny jezera ukázal, že snaha upustit přehradu bezpečnostním přelivem se vyplatila. Otvorem o délce více než 1,5 km proudilo téměř 3 tisíce kubíků vody za sekundu.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Jižní Korea zvažuje odvetu za raketový test KLDR; britská vláda odmítla petici Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. 5 způsobů, jak přátelství ovlivňuje úspěch

  Byznys ·

  Úspěšnost nepatří mezi úkoly, které může člověk zvládnout samostatně, domnívá se americký portál Business Insider. Na to, čeho v životě dosahujeme, má totiž kromě nás …

 2. Vědci objevili gen omezující přejídání

  ·

  Britský deník The Independent píše, že vědci objevili gen, který vyvolává pocit plného žaludku a který by mohl lidem pomoci předcházet přejídání. Tento gen byl objeven…

 3. Počet zaměstnanců v ICT v Česku nadále klesá

  Byznys ·

  V Česku se v roce 2015 snížil meziročně počet odborníků na informační a komunikační technologie o 5300 lidí na 155 100 pracovníků. Nejvíc ubylo mechaniků a opravářů, n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.