Zahraniční tisk: Estonsko žádá NATO o trvalou ochranu před Ruskem; zadržení teroristů v Belgii

Estonsko chce podle zahraničních médií, aby vojáci Severoatlantické aliance (NATO) trvale chránili zemi před Ruskem. Řekl to estonský premiér s tím, že zastrašování musí být stálé. Světová média si dále všímají, že policie v Belgii se podařilo zmařit chystaný teroristický útok v Antverpách.

Belgická policie včera zatkla čtyři osoby podezřelé z příprav teroristického útoku ve druhém největším belgickém městě Antverpách. K útoku mělo pravděpodobně dojít na nádraží, všímá si belgický deník Le Soir. Zadržení měli také provádět nábor dalších osob pro cestu do Sýrie a Libye. Belgický list De Stadaard tvrdí, že někteří z teroristů nebyli ani dospělí. Při domovních prohlídkách však nebyly nalezeny žádné zbraně ani výbušniny. Souvislost s březnovými útoky na bruselském letišti a v metru se zatím nepodařilo prokázat.

 

Francouzský premiér Manuel Valls se tuto sobotu setká s představiteli ropného průmyslu, a bude s nimi jednat o stávkách proti reformě zákoníku práce. Stávka může způsobit nedostatek pohonných hmot a elektrické energie. Manuel Valls znovu zdůraznil své rozhodnutí reformu schválit. Premiér sice připustil, že text může být pozměněn, ale žádosti odborů zamítnout celý text zákona nevyhoví, napsal francouzský deník Le Figaro. Stávky proti reformě zákoníku práce ve Francii pokračuji už osmý den.

 

V Japonsku dnes za přísných bezpečnostních opatření začal dvoudenní summit skupiny G7, jehož cílem je najít společné řešení globální ekonomické krize, píše americký deník USA Today. Lídři Spojených států, Velké Británie, Kanady, Francie, Německa, Itálie a Japonska budou diskutovat také o otázkách mezinárodního obchodu, politiky, klimatických změn a energie. Jedním z témat je také boj proti terorismu a jeho financování.

 

Estonsko žádá trvalou přítomnost vojáků Severoatlantické aliance jako ochranu před Ruskem, všímá si slovenský deník Pravda. Estonský premiér Taavi Rovias řekl, že zastrašování musí být stálé. O rozmístění vojáků ve východních členských státech se NATO s Ruskem dohodlo už v roce 1997. Plán jejich vysílání do pobaltských států na pravidelná vojenská cvičení stanoví v červenci summit NATO. Vojáci se budou pravidelně vyměňovat.

 

Demokratická kandidátka na prezidentku Spojených států Hillary Clintonová porušila pravidla e-mailové komunikace, protože použila soukromý server. Portál francouzské rozhlasové stanice RFI dále uvádí, že Clintonová nepožádala o svolení ministerstvo zahraničí, na kterém tehdy pracovala. Její žádost by však ani schválena nebyla. Upozornění na bezpečnostní riziko používání osobního e-mailu Clintonová ignorovala. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí však potvrdil, že žádný zákaz používat osobní e-mailový účet neexistuje. Jedinou povinností je zamezit úniku dokumentů.

 

Americký zpravodajský portál CNN upozorňuje, že teroristé se do Evropy dostávají s uprchlickou vlnou. Takzvaný Islámský stát totiž slibuje velké odměny ilegálním převaděčům, kteří dostávají zoufalé uprchlíky na malých člunech z Libye přes Středozemní moře do Evropy. Podobné nabídky jsou v posledních dvou měsících stále běžnější. Islámský stát využívá chaotické situace v Libyi, protože cesta přes Turecko do Řecka je nyní bedlivě střežena. Evropa a Spojené státy musí převaděčství v severní Africe urychleně a společně řešit, varuje CNN.

 

Americké ministerstvo obrany používá zastaralé technologie. Podle amerického portálu International Business Times Pentagon při spouštění částí svého jaderného programu používá počítač ze 70. let minulého století a data zálohuje na diskety. Mluvčí amerického ministerstva obrany Valerie Hendersonová uvedla, že systém je využíván, protože stále funguje, ale diskety by měla koncem příštího roky nahradit digitální média. Celý zastaralý systém ministerstvo plánuje vyměnit do roku 2020. Zastaralé technologie volající po náhradě nicméně používají i jiná americká ministerstva.

Zahraniční tisk: Estonsko žádá NATO o trvalou ochranu před Ruskem; zadržení teroristů v Belgii Foto: s

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.