Zahraniční tisk: EK za pět let zruší daňové úlevy pro biopaliva; Irsko povolilo homosexuální sňatky

Zahraniční média si 25. května všímají posledního vyjádření Evropské komise (EK), podle kterého se má od roku 2020 zrušit preferenční režim na biopaliva. Média tento fakt připomínají v souvislosti se zítřejším hlasováním o vyslovení nedůvěry vládě Bohuslava Sobotky, kvůli střetu zájmů ministra financí Andreje Babiše. Zahraniční média také píší o výsledcích irského referenda o sňatcích osob stejného pohlaví. Irsko se o víkendu stalo prvním státem na světě, který se v referendu vyslovil pro povolení tohoto manželství.

„Opozice versus Biobabiš,“ tak svůj dnešní komentář nazval slovenský deník SME. Nadcházející hlasování o vyslovení nedůvěry vládě by nestálo za zmínku, protože opozice nemá kvůli počtu hlasů, šanci, koalici rozložit. Součástí debaty o oligarchizaci politiky, která je aktuální i na Slovensku, je ale i důvod pro vyslovení nedůvěry: A tím je konflikt zájmů Andreje Babiše.

Je celkem zřejmé, že daňové úlevy pro biopaliva, kterými navrhovatelé hlasování o nedůvěře zdůvodnili, jsou podle slov předsedy ODS přetavením permanentního konfliktu do politiky. Podle posledního vyjádření Evropské komise však od roku 2015 není povinnost řepku daňově zvýhodňovat a od roku 2020 se má preferenční režim na biopaliva zrušit úplně. Takže bruselský argument, kterým se Babiš zpočátku hájil, de facto neexistuje, konstatuje slovenský deník SME.

 

Americký matematik a nositel Nobelovy ceny za ekonomii John Nash, jehož životní příběh se stal předlohou oscarového filmu Čistá duše z roku 2001, přišel spolu se svou manželkou o život při automobilové nehodě nedaleko New Yorku, informuje rakouský deník Der Standard. K nehodě došlo během cesty taxíkem z letiště v New Yorku do jejich domova v univerzitním městě Princeton. Podle informací místního zpravodajského serveru „nj.com“ manželé neměli zapnuté bezpečnostní pásy.

 

Patriarcha Kirill, hlava ruské ortodoxní církve, si včera zřídil účet na nejoblíbenější ruské sociální síti „VKontakte“, aby se tak mohl spojit se svými příznivci z řad uživatelů této sociální sítě, všímá si ruský deník Moscow Times. Tento svůj krok naplánoval na Den slovanské literatury a kultury, který se v Rusku slavil právě včera. Vedoucí Informačního oddělení ruské ortodoxní církve tuto iniciativu přirovnal k „misionářské práci“ s tím, že svatí Cyril a Metoděj by s tímto krokem souhlasili, konstatuje ruský Moscow Times.

 

Současný polský prezident Bronislaw Komorowski uznal porážku ve včerejším druhém kole prezidentských voleb, píše britský deník The Guardian. Podle předběžných výsledků se novým polským prezidentem stane kandidát konzervativní euroskeptické strany Právo a spravedlnost Andrzej Duda. Oficiální výsledky druhého kola prezidentských voleb by měly být oznámeny během dnešního dne, informuje britský list.

 

Irsko se stalo prvním státem na světě, který se v referendu vyslovil pro manželství osob stejného pohlaví, píše americký deník New York Times.  Opozice z řad katolické církve již uznala porážku. Irsko se tak stalo průkopníkem v oblasti sociálních změn. Podle oficiálních výsledků se 62 procent účastníků referenda vyslovilo pro schválení sňatků osob stejného pohlaví a 38 procent bylo proti. Volební účast byla vysoká – přes 60 procent z celkových 3,2 milionů oprávněných voličů se dostavilo k volbám, díky kterým se Irsko podle slov irského premiéra Endy Kennyho zapsalo do dějin. A přitom ještě před nedávnem by podobný výsledek referenda byl nemyslitelný. Až do roku 1993 byli totiž homosexuálové v Irsku vystaveni trestnímu postihu, připomíná americký New York Times.

Zahraniční tisk: EK za pět let zruší daňové úlevy pro biopaliva; Irsko povolilo homosexuální sňatky Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.