Zahraniční tisk: Dohoda EU a Turecka je ve vážném ohrožení; přistěhovalci z EU Británii neškodí

Dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem o uprchlících je ve vážném ohrožení, říká podle zahraničních médií turecký ministr pro otázky EU. To, že Evropa trvá na přepracování protiteroristických zákonů, je podle něj důkaz neflexibility a může to znamenat konec vzájemné dohody. Světová média si dále všímají studie přední londýnské univerzity, podle které přistěhovalci ze zemí Evropské unie Velké Británii neškodí. To přitom předpokládal argument pro jejich omezený příliv.

Počet nelegálních vstupů migrantů na Slovensko po zavedení rakouských kontrol výrazně narostl, píše slovenský deník SME.  Od začátku roku zaznamenaly úřady 95 případů nelegálního vstupu z Maďarska, takzvanou západobalkánskou trasou. To je podobný počet jako loni, ovšem s tím rozdílem, že k případům došlo v posledních čtyřech týdnech. Slovenská policie se tedy podle deníku školí na další zásahy proti převaděčům.

 

Turecký ministr pro otázky Evropské unie oznámil, že dohoda týkající se uprchlíků je ve vážném ohrožení. Uvedl, že Turecko splnilo většinu evropských požadavků kromě přepracování protiteroristických zákonů. Trvat na jejich změně je prý ale důkaz evropské neflexibility a může znamenat konec vzájemné dohody. Ta měla podle německého portálu Deutsche Welle kromě finančních výhod Ankaře přinést bezvízový styk s EU .

 

Organizace pro bezpečnost a hospodářskou spolupráci OECD přizvala do klubu vyspělých demokratických zemí Lotyšsko. Po Estonsku se stane druhou členskou zemí z bývalých republik Sovětského svazu. Podle slovenského deníku Pravda se přizvání považuje za uznání ekonomických a demokratických reforem, které samostatné Lotyšsko podstoupilo od roku 1991.

 

Přistěhovalci ze zemí Evropské unie Británii neškodí, jak předpokládal argument pro jejich omezený příliv. Studie prestižní London School of Economics zjistila, že propady domácí mzdy od roku 2008 způsobila spíš recese než trojnásobný počet migrantů v letech 1995-2005. Spoluautor studie v deníku The Guardian uvádí, že na přistěhovalce z EU je třeba pohlížet jako na nutné zlo, které Británii na druhé straně umožnilo vstup na nové trhy. Podrženo sečteno migranti udájně přinášejí Londýnu spíše prospěch.

 

Dalším důvodem, proč zůstat v Evropské unii by mohlo pro Brity být prohlášení bývalé šéfky zpravodajské služby MI5. Eliza Manningham-Bullerová se přidala ke kolegům z rozvědky a ostře odmítla tvrzení euroskeptiků, že by Británie mohla být jako nečlen EU bezpečnějším místem. Při projevu v konferenčním centru ministerstva zahraničí prošla seznam bezpečnostních rizik od islamistů po Vladimira Putina a prohlásila, že teď rozhodně není doba na odloučení od Bruselu. Jak zdůrazňuje deník The Guardian, argumenty protistrany považuje za nesmyslné a falešné.

 

Nový muslimský primátor Londýna Sadiq Khan slíbil demokratické kandidátce Hillary Clintonové, že ji pomůže vyhrát americké prezidentské volby nad Donaldem Trumpem. Po několika transatlantických slovních výměnách s newyorským miliardářem, je to prý pro londýnského politika, který je pákistánského původu, osobní věc. Trump, který chce zakázat všem muslimům vstup do USA, se po Chánově zvolení nechal slyšet, že v jeho případě by mohl udělat výjimku. Primátor miliardáři vzkázal, že o ní nestojí a označil ho za ignoranta, připomíná britský The Independent.

 

Webový portál Deutsche Welle poukazuje na paradox v soudních rehabilitacích německých homosexuálů. Podle paragrafu 175, který vznikl v 19. století bylo za svou pohlavní orientaci a nepřípustný sex odsouzeno na 50 tisíc mužů. Platilo to zejména za nacistické éry, ale i za Spolkové republiky až do konce 60. let. Zatímco odsouzení z dob nacismu byli soudně zcela rehabilitováni, pozdější oběti justice mají stále záznamy v trestním rejstříku. To by se podle autorů nové studie mělo změnit.

 

Generální ředitel japonské automobilky Mitsubishi Motors prohlásil, že firma finančně ustojí i nedávný skandál, při kterém klamala zákazníky ohledně spotřeby několika svých modelů. Analytici podle agentury Reuters odhadli, že pokuty a nápravy na vozidlech v Japonsku by mohly společnost vyjít na miliardy dolarů.

Zahraniční tisk: Dohoda EU a Turecka je ve vážném ohrožení; přistěhovalci z EU Británii neškodí Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.