Zahraniční tisk: Dnes vyprší lhůta pro dohodu s Íránem; Lubitz se léčil kvůli sebevražedným sklonům

Světová média dne 31. března píší o tom, že dnes vyprší lhůta pro dohodu s Íránem ohledně jaderného programu. Dále se zmiňují o kopilotovi letadla společnosti Germanwings Andreasovi Lubitzovi, který způsobil jeho pád. V minulosti se léčil kvůli sebevražedným sklonům. 

Pochopit vztahy na Blízkém východě je pro běžného pozorovatele prakticky nemožné, domnívá se slovenský deník SME. Vyskytuje se tam totiž mnoho hráčů s různými zájmy a různými cíli. A jedním z klíčových vztahů je vztah s Íránem, který je sice spojencem Západu v boji proti hnutí Islámský stát, ale prakticky ve všech ostatních otázkách je na opačné straně barikády. Nevraživost dosáhla takové míry, že právě hrozbou z Íránu Američané zdůvodňovali, proč musí nad Evropou vybudovat protiraketový štít, připomíná deník SME. Je toho hodně, proč by měla být Evropa vůči Íránu ostražitá. Navzdory tomu je ale třeba najít způsob, jak spolupracovat, když už se spolu pravděpodobně nikdy nebudeme přátelit, píše slovenský list.

Dnes vyprší lhůta pro dohodu s Íránem, připomíná americký deník USA Today. Spojené státy americké a pět dalších zemí se snaží vyjednat s Íránem dohodu, která by ovlivnila íránský jaderný program v tom smyslu, aby tato země svůj jaderný potenciál využívala jen k mírovým účelům a nevyvíjela jaderné zbraně. Existuje však několik bodů, které v průběhu jednání rozdělily i samotné vyjednavače. Jde například o zrušení sankcí proti Íránu, problematiku íránských zásob uranu či centrifug na jeho obohacování, nebo způsob jakým se bude zjišťovat, zda země dohodu opravdu dodržuje, konstatuje americký USA Today.

Andreas Lubitz, kopilot letadla společnosti Germanwings, které se v úterý zřítilo ve francouzských Alpách, se v minulosti léčil kvůli sebevražedným sklonům, píše americký deník New York Times. Podle německé prokuratury se léčba uskutečnila ještě předtím, než Andreas Lubitz obdržel oprávnění k řízení letadel, informuje americký list.

Rakouský deník Der Standard ve svém dnešním vydání píše, že v souvislosti s vyšetřováním letecké tragédie z minulého týdne čelí francouzský prokurátor Brice Robin  kritice kvůli informační politice francouzského státního zastupitelství. Diskutabilní je podle listu zejména otázka, zda nedošlo k porušení francouzského občanského práva, když francouzský prokurátor minulý týden na tiskové konferenci zveřejnil jméno německého kopilota, a dokonce jej hláskoval, připomíná rakouský Der Standard.

Ruský deník Moscow Times se ptá, zda bude Rusko mít někdy svobodné volby. V souvislosti s volbami do ruské Státní dumy, které se budou konat za 18 měsíců, totiž vyvstává několik otázek. Jak by bylo možné dosáhnout toho, aby se v Rusku konaly vskutku demokratické volby? A budou volby kvůli vládním úředníkům opět zmanipulované, jako tomu bylo v minulosti?, ptá se deník Mocscow Times, podle kterého je třeba si uvědomit, že manipulace s volebními výsledky nemusí spočívat jen ve falšování volebních lístků během konání voleb. I ta nejpečlivější kontrola během sčítání volebních hlasů totiž ztrácí na významu, pokud se voleb nemůže účastnit opozice, domnívá se ruský list.

Ať už volby v Nigérii dopadnou jakkoliv, tato země právě prodělává zkoušku ohněm, píše v souvislosti s víkendovými prezidentskými volbami v Nigérii britský deník The Guardian. Houževnatost, s jakou se Nigerijci vzepřeli pokusům o narušení průběhu těchto voleb, je podle listu pozoruhodná a nevšední. The Guardian se ale ptá, zda se Nigérie dokáže opravdu vyrovnat s výsledky voleb či se situací, kdy federální vláda začne ztrácet svou moc.  Volby sice proběhly řádně a bez větších incidentů, ale Nigérii čeká ještě dlouhá cesta, než budou volební hlasy sečteny a než budou ohlášeny výsledky, konstatuje britský The Guardian.

Zahraniční tisk: Dnes vyprší lhůta pro dohodu s Íránem; Lubitz se léčil kvůli sebevražedným sklonům Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. McDonald's otestuje v Německu a USA dvě novinky

    Byznys ·

    Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's bude v několika provozovnách v Německu a USA testovat dvě novinky. V Německu chce začít nabízet roznášení…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.