Zahraniční tisk: CIA se zapojí do boje s IS; Švédská opozice zvažuje vstup do NATO

Světová média píší 3. září o tom, že americká zpravodajská služba CIA se v Sýrii připojí k operaci, jejímž cílem je zlikvidovat velitele hnutí Islámský stát (IS). K tomu jí mají pomoci bezpilotní letouny, které už nedávno usmrtili britského radikála IS. Zahraniční média si také všímají toho, že švédská opoziční strana Centristů chce usilovat o vstup země do Severoatlantické aliance (NATO). Švédsko by se podle podle nich nedokázalo bránit případné agresi. Rusko ale už v červnu zemi varovalo, že by v případě vstupu země do NATO reagovalo vojensky.

Bezpečnostní výbor spolkové sněmovny Německa po včerejším jednání o změně azylové politiky oznámil, že do dvou měsíců vypracuje nové zákony týkající se zacházení s uprchlíky. Ty mají vytvořit  více ubytovacího prostoru pro žadatele o azyl, urychlit deportace těch, co nemají na azyl nárok, a poskytnout spolkovým zemím větší rozpočty pro ubytování uprchlíků. Ohledně výše celkové částky se zatím jen spekuluje. Předseda výboru a křesťanský demokrat Wolfgang Bosbach prohlásil, že jedna nebo dvě miliardy eur stačit nebudou. Ministryně práce Andrea Nahlesová z SPD se řekla, že spolková vláda bude muset na náklady spolkových zemí s uprchlíky vynaložit 3,3 miliardy eur, uvádí portál Deutsche Welle.

 

Slovenská policie vzala do vazby maďarskou řidičku ze Szegedu, která byla obviněna z trestného činu převaděčství. Sedmatřicetiletá Terez K. byla zadržena v Krasňanech u Žiliny, kde řídila dodávku s devětadvaceti uprchlíky ze Sýrie. Žádný z nich neměl doklady. Běženci vypověděli, že za převoz zaplatili. Zadržená vyšetřovatelům tvrdí, že byla k činu donucená a pokud by jízdu nepodnikla, mohlo by se stát jejím dětem něco zlého. Ženě teď hrozí sedm až dvanáct let vězení, podle prokurátora byla z převaděčství obviněna před dvěma týdny také v sousedním Maďarsku. Jak uvádí deník Pravda, od 28. srpna zadržela slovenská policie už sedm převaděčů.

 

Americká zpravodajská služba CIA se připojí k armádní jednotce velitelství zvláštních operací a zahájí v Sýrii společnou kampaň na likvidaci velitelů Islámského státu pomocí dronů. Cílené akce se plánují nad rámec běžné armádní ofenzivy. Podle deníku The Washington Post už pomocí bezpilotních letounů zabily americké týmy v regionu britského radikála, který Islámskému státu připravoval propagandu na sociálních sítích. Podle The Washington Post se podobné spojení jednotek testuje i pro další vojenské konflikty.

 

Vedení švédské opoziční strany Centristů prohlásilo, že chce usilovat o vstup země do Severoatlantické aliance. V deníku Svenska Dagbladet zveřejnili politici komentář, podle kterého je nadále neúnosná neutrální pozice země, jež by se nedokázala sama ubránit proti agresi. Kromě konfliktů na Ukrajině a záboru Krymu přiměla švédské opoziční politiky k tomuto stanovisku také opakovaná vniknutí ruských ponorek a letounů do zóny skandinávského státu. Bezpečnostní magazín The Foreign Policy upozorňuje, že ruský velvyslanec ve Stockholmu před podobným krokem varoval už v červnu a zdůraznil, že Putinovo Rusko v takovém případě bude reagovat vojensky a přeorientuje rakety i na Švédsko. Švédský deník Local vysvětluje, že i když vládnoucí sociální demokraté vystupují proti vstupu do NATO, nový návrh je podle průzkumů veřejného mínění stále populárnější a může sjednotit opozici.

 

Čína dnes pořádá velkou vojenskou přehlídku, která má připomenout konec světové války před sedmdesáti lety. Čínský prezident před manifestací vojenské síly s novou technikou na náměstí Nebeského klidu v Pekingu prohlásil, že jeho země neusiluje o hegemonii a v armádě zruší 300 000 míst, aby ji učinila efektivnější. V současné době má armáda Čínské lidové republiky 2,3 milionu vojáků. Dnešní den si čínská vláda připomíná jako den, kdy dobro zvítězilo nad fašistickým Japonskem, doplňuje Deutsche Welle.

 

Neznámí vandalové vyvrátili a rozbili padesát muslimských náhrobků na hřbitově Korsløkke v dánském městě Odense. Místní policie včera oznámila, že k činu došlo zřejmě už o víkendu. Pachatelé nenechali na místě činu žádný vzkaz, takže o jejich motivech se zatím spekuluje. Na jaře došlo k podobnému vandalskému činu nedaleko Kodaně, tehdy ovšem policisté rasovou a náboženskou nenávist vyloučili, připomíná kodaňský deník Copenhagen Post.

 

Italský deník Corriere dela Sera referuje o případu ženy s amyotrofickou laterální sklerózou. Jde o stejnou nemoc, kterou mimo jiné trpěl i český expremiér Stanislav Gross. Těžce nemocná žena si v alpské vesnici nedaleko Turína pomocí speciálního softwaru pro postižené zřejmě zachránila život. Pomocí aplikace která umožňuje nemohoucímu vydávat pokyny počítači očima, dala bratrovi zprávu, že se ji manžel chystá zabít. Když bratr přivolal policii, zabarikádoval se podezřívaný manžel v domě a vyhrožoval ozbrojeným násilím. Po zatčení byl propuštěn, ale nesmí se k přestěhované manželce, která je upoutaná na lůžko, ze soudního příkazu přibližovat.

 

Časopis Smithsonian informuje o návrhu barcelonské architektonické kanceláře, který počítá s výstavbou třípatrových farem plovoucích na moři. Obdélníkové pontony o rozměrech sto padesát na tři sta metrů by měly tři patra. Spodní by se využilo pro chov ryb, prostřední pro hydroponické zelinářské zahrady, jež nepotřebují zeminu a v horním patře by se rozkládala solární elektrárna. Jendotlivé pontony se dají k sobě spojovat, takže plovoucí farmy budoucnosti dokážou podle návrhářů zásobovat i větší města. Kromě bylinek a zeleniny od hlávkového salátu po zelí nabízí projekt jako potenciální potraviny také ovoce a pět druhů ryb.

Zahraniční tisk: CIA se zapojí do boje s IS; Švédská opozice zvažuje vstup do NATO Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.