Zahraniční tisk: Barma má prvního civilního prezidenta od převratu; exploze auta v Berlíně

Zahraniční média si 15. března všímají, že barmský parlament dnes zvolil prvního civilního prezidenta od vojenského převratu v roce 1962. Stal se jím Tchin Ťjo, blízký poradce nositelky Nobelovy ceny Su Ťij. Volilo ho 360 hlasující z celkového počtu 652. Světová média dále píší o výbuchu automobilu, k němuž došlo dnes ráno v západním Berlíně. Policie zjišťuje příčinu a původ výbuchu.

Myanmarský parlament zvolil prvního civilního prezidenta od vojenského převratu v roce 1962, upozorňuje britský deník The Guardian. Stal se jím devětašedesátiletý Tchin Ťjo, blízký poradce političky Su Ťij, která se kvůli ústavě vypracované armádou prezidentkou stát nemohla. Tchin Ťjo získal 360 z 652 hlasů. Dva další kandidáti budou zastávat úřady prvního a druhého vice-prezidenta.

 

Britský deník The Daily Telegraph exkluzivně zjistil, že referenda o setrvání Velké Británie v Evropské unii se zúčastní spíše zastánci Brexitu. Názory britské veřejnosti na členství v osmadvacítce jsou jinak vyrovnané a Britové tak budou volit mezi ekonomickými riziky vyplývajícími z členství v EU a dopady nekontrolovatelné imigrace. Zastánci obou táborů by nyní měli veřejnost přesvědčit o důsledcích členství v Evropské unii na veřejné služby, míní The Telegraph.

 

Papež František podle amerického deníku USA Today oznámil, že Matka Tereza z Kalkaty bude 4. září svatořečena. Tato žena, která je známá svou bezpodmínečnou láskou k chudým a opuštěným, za svou činnost získala už několik mezinárodních ocenění včetně Nobelovy ceny za mír v roce 1979. V roce 2003, když jí byl přičten první zázrak v podobě vyléčení mozkového nádoru, byla Matka Tereza papežem Janem Pavlem II blahoslavena.

 

Německá policie informovala o výbuchu automobilu, k němuž došlo dnes ráno v západním Berlíně, všímá si americký deník The Wall Street Journal. Při incidentu zemřel řidič automobilu, jehož identitu policie vyšetřuje. Policie dále zjišťuje, zda příčinou výbuchu byla bomba nastražená uvnitř nebo vně automobilu. Oblast výbuchu byla uzavřena. První vyšetřování podle španělského deníku El País ukazují na vraždu.

 

Zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura dnes řekl, že částečné stažení ruských letadel ze syrského území je pozitivním krokem. Podle francouzského deníku Le Figaro de Mistura doufá, že tato skutečnost bude mít kladný vliv na mírová jednání v Ženevě a zejména na nalezení politického řešení syrského konfliktu a nastolení míru v Sýrii. Příměří, které v Sýrii trvá už osmnáctý den, je však zatím křehké.

 

Nedělní atentát v Pobřeží slonoviny je reakcí na francouzskou protidžihádistickou operaci v Sahelu, uvedla dnes ráno organizace Al-Káida v islámském Maghrebu a pohrozila Francii a jejím spojencům dalšími útoky. V Grand-Bassamu podle francouzského deníku Le Monde v neděli zemřelo 18 lidí, mezi nimiž byli i 4 Francouzi. Do Abidžanu proto dnes zamířil francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault a a ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

 

Francouzské studentské organizace a odbory i politikové dnes veřejnost vyzvali k dalším demonstracím proti návrhu reformy zákoníku práce předloženým ministryní El Khomriovou. Nová verze, kterou včera představila francouzská vláda, je nepřesvědčila. Mladí bojují proti nezaměstnanosti  a za právo na stabilní budoucnost. Jak uvedl francouzský týdeník Le Point, první demonstrace proti textu zákona se 9. března podle pořadatelů zúčastnilo půl miliónu Francouzů.

Zahraniční tisk: Barma má prvního civilního prezidenta od převratu; exploze auta v Berlíně Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.