Zahraniční obchod Japonska je poprvé po třech letech v přebytku

Zahraniční obchod Japonska dosáhl v březnu poprvé po třech letech přebytku. Stalo se tak jednak díky menšímu dovozu způsobenému propadem cen ropy a také díky zvýšení vývozu. Podle japonského ministerstva financí přebytek zahraničního obchodu v březnu dosáhl 229,3 miliardy jenů (49 miliard korun). Analytici ovšem varují před tím, že japonská obchodní bilance nezůstane v přebytku delší dobu. 

Bilance zahraničního obchodu Japonska vykázala naposledy přebytek v červnu 2012.

Dovoz se letos v březnu snížil meziročně o 14,5 procenta na 6,7 bilionu jenů a zaznamenal nejvyšší propad od listopadu 2009. Vývoz naopak stoupl o 8,5 procenta na 6,9 bilionu jenů.

Dovoz ropy, plynu, uhlí a dalších paliv se v březnu meziročně snížil o 37 procent na 1,77 bilionu jenů. Japonsko musí dovážet téměř veškerou ropu, zemní plyn a uhlí, které spotřebuje. Ceny ropy v poslední době začaly opět růst z méně než 50 dolarů, kam se propadly na počátku letošního roku, což se ale zatím do dovozu nepromítlo. Analytici rovněž očekávají další oslabení jenu, což zvýší náklady na dovoz.

Oživení ve Spojených státech, které jsou největším vývozním trhem Japonska, pomohlo zvýšit dodávky aut a strojů. Vývoz Japonska do USA tak stoupl v březnu o 21 procent a bilance japonského obchodu s USA vykázala přebytek 603 miliard jenů. Vývoz do Číny stoupl o 3,9 procenta díky dodávkám neželezných kovů a elektroniky.

Za celý fiskální rok, tedy za 12 měsíců do konce března, skončil japonský zahraniční obchod s deficitem 9,1 bilionu jenů. Vývoz stoupl o 5,4 procenta a dovoz klesl o jedno procento. Bilance zahraničního obchodu země se propadla do deficitu po zemětřesení a tsunami v březnu 2011, které způsobily mimo jiné i havárii v jaderné elektrárně Fukušima. Japonsko poté odstavilo z provozu všechny své jaderné elektrárny a pro uspokojení poptávky po elektřině muselo začít dovážet ropu a zemní plyn, napsaly agentury AP a Reuters.

 

Zdroj: ČTK

 

Zahraniční obchod Japonska je poprvé po třech letech v přebytku Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Proti zavedení eura je v Česku 85 procent lidí

    Byznys ·

    Proti zavedení eura je 85 procent Čechů. Postoj lidí k přijetí společné evropské měny se během posledních dvou let příliš nezměnil. Vyplývá to z průzkumu společnosti I…

  2. Německá vláda zlepší výhled vývoje ekonomiky

    Byznys ·

    Německá vláda zvýší odhad letošního růstu ekonomiky země na 1,8 procenta. Podobné tempo pak očekává i pro příští rok. Agenturu Reuters o tom informovaly vládní zdroje.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.