Zahr. tisk: Turecké volby proběhly v atmosféře strachu; Cameron s návrhem bombardovat IS neuspěl

Zahraniční média píší 3. listopadu o tureckých parlamentních volbách. Ty se podle mezinárodních pozorovatelů  uskutečnily v atmosféře strachu. V zemi totiž docházelo k násilnostem proti opozičním stranám, k zatýkání a porušování svobody tisku. Světová média si dále všímají, že se britskému premiérovi Davidu Cameronovi podruhé nepodařilo přesvědčit poslance k návrhu bombardovat pozice Islámského státu (IS) v Sýrii

Mezinárodní pozorovatelé tvrdí, že kampaň před tureckými předčasnými parlamentními volbami nebyla spravedlivá. Podle pozorovatelů docházelo k násilnostem proti opozičním stranám, k zatýkání a porušování svobody tisku. Volby se tak podle britského deníku The Guardian uskutečnily v atmosféře strachu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sice řekl, že si na základě výsledku nedělního hlasování zaslouží úctu celého světa, mezinárodní pozorovatelé však toto jeho tvrzení do jisté míry zpochybnili, píše The Guardian.
 
Turecku se věnuje i francouzský týdeník Le Point, který píše, že turecká vojenská letadla zaútočila na kurdské povstalecké základny v severním Iráku a na jihovýchodě Turecka. K bombardování došlo pouhý jeden den po volebním vítězství tureckého prezidenta Recepa Tayypia Erdogana a jeho Strany spravedlnosti a rozvoje. Erdogan se ostře vymezoval proti Straně kurdských pracujících už ve volební kampani. K ozbrojeným zásahům tureckých bezpečnostních sil na jihovýchodě Turecka navíc došlo už na konci července. Křehký mír, který měl na podzim roku 2012 ukončit konflikt, kvůli němuž od roku 1984 zemřelo 40 tisíc lidí, byl porušen, míní týdeník Le Point.
 
Americký satelit zachytil při sobotní havárii ruského letadla nad Egyptem tepelnou stopu, upozorňuje ruský deník The Moscow Times. Analýza satelitních dat však ještě nebyla dokončena a zatím není jasné, jestli byla tepelná stopa důsledkem výbuchu bomby na palubě nebo mechanické poruchy letadla a následné exploze motoru či paliva. Příčina nejhoršího leteckého neštěstí v ruských dějinách je tak stále záhadou. Vyšetřovatelé mezitím na Sinaji zkoumají trosky letadla a černou skříňku.
 
Britský premiér David Cameron musel podle deníku The Times upustit od úmyslu bombardovat pozice Islámského státu v Sýrii. Cameron zamýšlel rozšířit vojenskou intervenci za irácké hranice do konce letošního roku. Ani podruhé od roku 2012 však pro svůj návrh nezískal dostatečný počet poslanců opoziční Labouristické strany. Cameronovi se však nepodařilo přesvědčit ani část poslanců Konzervativní strany, které předsedá.
 
Španělští policisté dnes ráno zatkli tři Maročany žijící v Madridu a obvinili je z přípravy atentátů ve Španělsku ve jménu Islámského státu. Podle vyšetřovatelů byli muži připraveni vykonat teroristické činy kdykoli a měli i přístup ke zbraním. Španělsko je podle deníku El País v boji proti terorismu a Islámskému státu nejaktivnější z celé západní Evropy. V zemi bylo letos zatčeno kvůli terorismu už 60 osob, zejména Maročanů.
 
Kauza jihoafrického atleta Oscara Pistoria obviněného ze zabití jeho přítelkyně Reevy Steenkampové stále nebyla uzavřena. Podle francouzského deníku Le Figaro se jihoafrický státní zástupce snaží přesvědčit odvolací soud, že šlo o vraždu a nikoli o zabití. Paralympijský atlet Pistorius byl v roce 2014 odsouzen za zabitý Steenkampové na pět let vězení. Letos v říjnu byl propuštěn s tím, že si zbytek trestu odpyká formou domácího vězení. Pokud mu však soudy prokážou vraždu, hrozí mu nejméně 15 let za mřížemi.
 
Irácká státní televize uvedla, že ve věku 71 let zemřel známý irácký politik Ahmad Chalabi, zastánce americké invaze do Iráku, jejímž cílem bylo svržení diktátora Saddáma Husajna. Chalabi žil podle deníku USA Today několik desetiletí v exilu. Měl úzké vazby na mnoho lidí v administrativě amerického prezidenta George Bushe mladšího. Chalabi v minulosti působil jako předseda finančního výboru iráckého parlamentu a byl také místopředsedou irácké vlády.
Zahr. tisk: Turecké volby proběhly v atmosféře strachu; Cameron s návrhem bombardovat IS neuspěl Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Top 10 světových míst pro podnikání

    Byznys ·

    Volba místa pro zahájení nebo rozšíření podnikání s sebou nese značná rizika. Poradenská společnost Grant Thornton sestavila Index Globální Dynamiky (GDI), který za po…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.