Zahr. tisk: Strana Le Penové požádala Rusko o půjčku 27 mil. eur; papež kritizoval Trumpa

Světová média dne 19. února píší o tom, že strana Marine Le Penové požádala Rusko o půjčku ve výši 27 milionů euro. Oznámil to pokladník Národní fronty. Zahraniční tisk dále píše o tom, že papež František zkritizoval amerického miliardáře Donalda Trumpa, který podle něj není pravým křesťanem, když chce stavět mezi národy zdi namísto mostů.

Když se turecký premiér Ahmet Davotuglu včera omluvil ze summitu Evropské unie v Bruselu, budou s ním evropští lídři jednat na zvláštní schůzce počátkem března, prohlásil předseda Evropské rady Donald Tusk. Turecký premiér se jednání na evropském summitu neúčastní kvůli středečnímu atentátu v Ankaře. Podle evropských předáků jsou ale pro řešení evropské imigrantské krize právě dohody s jeho zemí klíčové, uvádí portál německého Deutsche Welle.

 

Podle deníku The Times se po zahájení summitu politici Evropské unie vzácně shodli na tom, že dosavadní ústupky nabízené Británii ohledně sociálních příspěvků pro imigranty a dalších reforem jsou poslední nabídkou kompromisu před červnovým referendem. V tom mají Britové rozhodnout o své budoucnosti v Evropské unii. Slovenský deník Pravda nicméně podotýká, že během dnešního dopoledne se k podmínkám pro Británii delegace zřejmě ještě vrátí.

 

Pokladník francouzské Národní fronty oznámil, že strana Marie Le Penové požádala Rusko o půjčku ve výši 27 milionů euro. Prostředky prý strana potřebuje na kampaň v parlamentních volbách příštího roku. Jak uvádí londýnský deník The Times, zpráva následuje pověsti o podobné půjčce ve výši 11 milionů, která měla být pro Le Penovou odměnou za podporu ruské politiky na Ukrajině. Deník zároveň připomíná, že tajné služby nedávno varovaly před Putinovou snahou koupit si některé evropské politiky a s jejich pomocí oslabit konkurenci v Evropské unii.

 

Putin je zvyklý hrát vabank -  dokazují to jeho invaze do Gruzie nebo obsazení Krymu. Současný plán Kremlu dosadit v Sýrii zpátky k moci Bašára Asada je ale zatím jeho nejriskantnější počin, píše britský týdeník The Spectator. Dosavadními oponenty Putina byly chaotické režimy bývalých svazových republik SSSR, v syrské válce ale nyní stojí proti tureckému prezidentu Erdoganovi, který je stejně cholerický a bezohledný jako samotný Putin. Navíc má Kreml proti sobě stále bojovnější Saúdskou Arábii. Mír v Sýrii tedy podle týdeníku záleží na dobré vůli, moudrosti a zdrženlivosti Putina a Erdogana.

 

Oslabí kriminální živly euro? Slovenský deník Sme si všímá oznámení Evropské centrální banky, která plánuje zrušit bankovky nejvyšší nominální hodnoty . tedy pětistovky. Hlavním důvodem je, že platidlo používá při transakcích zejména černá ekonomika a podsvětí. Podle analytiků by si běžní spotřebitelé zmizení pětiseteurové bankovky ani nevšimli. Někteří ekonomové se však obávají toho, že hodnota eura poklesne, pokud ho kriminálníci nebudou používat a přejdou na jinou měnu jako je likvidní americký dolar nebo švýcarské franky s vysokými nominálními hodnotami.

 

Americký prezident Barack Obama po čtvrtém jaderném testu zpřísnil sankce proti Severní Koreji. Nová opatření mají režimu zabránit v přísunu financí a součástek na jaderné hlavice a střely dlouhého doletu, které je dopravují k cíli a zakazují firmám jakékoli podobné vývozy. Kongres zároveň schválil padesát milionů dolarů na rozhlasové vysílání do Severní Koreje, které má v příštích pěti letech podpořit ochranu lidských práv, píše portál německého Deutsche Welle.

 

Papež František kritizoval amerického miliardáře Donalda Trumpa, který podle něj není pravým křesťanem, když chce stavět mezi národy zdi namísto mostů. Hlava katolické církve tak naráží na Trumpovy výroky o zdi mezi USA a Mexikem. Papež se nechtěl do prezidentské kampaně hlouběji zaplétat, ale už tenhle jeho výrok vyvolal v Trumpově táboře zběsilé reakce, uvádí agentura Reuters.

 

Kubánští disidenti, kteří mají během kubánské návštěvy amerického prezidenta příští měsíc osobně diskutovat s Barackem Obamou, doufají, že setkání pomůže jejich postavení v zemi a zlepší tamní stav ochrany lidských práv. Podle disidentů je v zemi na 90 politických vězňů, a každý měsíc policie na sedm set disidentů alespoň dočasně zadrží. Režim Raula Castra) to ovšem popírá. Agentura Reuters připomíná, že Barack Obama bude první americký prezident ve  funkci, který od roku 1928 ostrov navštívil.

 

Proso vláskovité je prý nejrychleji rostoucí rostlinou na světě a určitě o tom vědí své obyvatelé australského městečka Wangaratta na jihovýchodě země. Kvůli extrémnímu suchu rostou místní lipnicovité trávy ještě rychleji než obvykle, a tak místní tráví jejich sekáním několik hodin denně, protože v některých případech zarůstají prosem i celé domy. Kromě sucha pomohl místní zkáze jeden ze sousedů, který prý pole nezbavil plevelů, které se teď nebezpečně šíří. Další nepříjemnost, jak uvádí portál CNN, je skutečnost, že tenhle druh plevele není klasifikován jako nebezpečí požáru a ani místní hasiči tedy obyvatelům nemůžou legálně pomoct.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Strana Le Penové požádala Rusko o půjčku 27 mil. eur; papež kritizoval Trumpa Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Pražský hotel President koupil ruský investor

    Byznys ·

    Pražský pětihvězdičkový hotel President odkoupil loni od španělské společnosti Comar ruský investor Rafik Gasanov. Ten už v Česku vlastní například golfový resort Cihe…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.