Zahr. tisk: Ruské nálety prodlouží válku v Sýrii; Netanjahu se obává vojenského posílení Íránu

Světová média píší 2. října o tom, že se světové mocnosti obávají skutečné motivace ruského zapojení do války v Sýrii. Podle některých médií angažovanost Ruska občanskou válku v Sýrii neukončí, ale naopak ji prodlouží. Zahraniční tisk si také všímá kritiky íránské jaderné dohody ze strany izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Ten se obává vojenského posílení Íránu a podepsání dohody považuje za velkou nezodpovědnost. 

Světové mocnosti se podle deníku France Soir obávají skutečné motivace ruského zapojení do války v Sýrii. Ruský prezident Vladimir Putin sice tvrdí, že bojuje proti extremistickým organizacím v Sýrii, avšak světové velmoci se domnívají, že Rusko spíše podporuje současného prezidenta Bašára Asada. Podle deníku International New York Times Putinovo úsilí občanskou válku v Sýrii neukončí, ale naopak ji prodlouží. Stejný názor zastává i list The Guardian.

 

Představenstvo aerolinií Air France plánuje do roku 2017 snížení počtu pracovních míst. Cílem tohoto kroku je podle deníku Le Monde splnění hospodářských cílů společnosti. Odbory však tento krok považují za „katastrofální až vražedný“ a jsou připraveny o situaci vyjednávat. Společnost Air France totiž nedávno oznámila, že se chystá svým pilotům navýšit počet letových hodin, avšak za stejných platových podmínek. Podle informací z počátku září by mělo být propuštěno 3 300 lidí, pokud se Air France nepodaří zvýšit konkurenceschopnost.

 

Egyptologové z Arizonské univerzity objevili v Tutanchamonově hrobce v Údolí králů v egyptském Luxoru dvě tajné komory, informuje list USA Today. Předpokládají, že by mohlo jít o dlouho hledané místo posledního odpočinku královny Nefertiti. Nalezení vchodů pod freskami jim umožnila metoda skenování ve vysokém rozlišení.

 

Kazašské ministerstvo školství bude z učebnic zeměpisu a dějepisu odstraňovat zmínky o Krymu jako oblasti patřící Rusku, upozorňuje deník The Moscow Times. Rusko zabralo do té doby ukrajinský Krym vloni pod záminkou nutnosti ochrany ruského obyvatelstva proti ukrajinské agresi. Většina zemí včetně Kazachstánu však tento akt neuznala. Kazachstán, kde žije významná ruská menšina, by měl být podle The Moscow Times obezřetný, aby Rusko v jeho případě nepoužilo stejnou záminku k záboru území.

 

Izraelský předseda vlády se ve svém projevu na Valném shromáždění OSN vyjádřil proti dohodě o íránském jaderném programu, uvádí francouzská RFI. Benjamin Netanjahu se obává vojenského posílení Íránu a uzavření dohody považuje za velikou nezodpovědnost. Argumentuje například účastí Íránu ve vojenských konfliktech v regionu a také tím, že jediným cílem Íránu je zničit Izrael.

 

Tabu eutanázie na Slovensku nebude v nejbližší době prolomeno, tvrdí slovenský deník Pravda. Většina evropských zemí „smrt z milosti“ odmítá, některé však umožňují alespoň přerušení léčby. Slovenské zákony sice eutanázii neumožňují, avšak praxe je podle deníku Pravda jiná. Otázka eutanázie byla na Slovensku otevřena poté, co byl obviněn z vraždy muž, který svého nevyléčitelně nemocného syna odpojil od plicní ventilace. Slováci podle deníku Pravda odjíždějí za eutanázií do Švýcarska, kde je legální. Úpravu vlastní legislativy však Slovensko zatím neplánuje.

 

Podle studie zveřejněné ve čtvrtek by do konce tohoto století mělo dojít k oteplení Země o 2,7 stupně Celsia. Informuje o tom deník France Soir. Planeta Země se tak ohřeje víc, než se původně předpokládalo. Odhad vyplývá z údajů poskytnutých 140 zeměmi, které dohromady produkují 80 procent skleníkových plynů. Přitom nebyl započítán příspěvek některých velkých znečišťovatelů, jako například Indie.. Situací se bude za měsíc zabývat konference o klimatu (COP21), která se koná v Paříži. Jejím cílem bude udržet globální oteplování do konce století pod hranicí dvou stupňů, a omezit tak související rizika jako je sucho, zvýšení hladin moří, záplavy a podobně..

Zahr. tisk: Ruské nálety prodlouží válku v Sýrii; Netanjahu se obává vojenského posílení Íránu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.