Zahr. tisk: Nová hedvábná stezka ohrožuje politickou dominanci Evropy; odvolání Rousseffové

Světová média dne 1. září píší o tom, že Čína investuje 40 miliard do takzvané Nové čínské hedvábné stezky. Projekt který propojí Čínu a západní Evropu ale může ukončit politickou dominanci Evropy. Zahraniční tisk si dále všímá toho, že brazilský senát odvolal z funkce prezidentku Dilmu Rousseffovou. 

Odmítnutí uchazeči o azyl budou muset z Německa odejít. Na jednání v italském Maranellu to prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. Její italský protějšek Matteo Renzi připustil, že evropská imigrační politika má svoje limity. Ani Itálie podle něj nemůže ubytovat všechny žadatele. Německý zpravodajský portál Deutsche Welle připomíná, že rok po svém pozvání přistěhovalců do západní Evropy Merkelová sebekriticky prohlásila, že Evropa přistěhovaleckou otázku příliš dlouho ignorovala.

 

Zaměstnanci slovenského Volkswagenu zvažují stávku. Lidem s několikaletou praxí se nelíbí, že manažeři nabízejí novým pracovníkům větší výhody. Už v polovině září ukáže dvouhodinový protest odborů, kolik lidí stávku podpoří. Podle slovenské Pravdy rozšiřuje největší slovenská automobilka výrobu, o Touarega, Audi Q 8 a Porsche Cayenn a plánuje přibrat až dva tisíce nových zaměstnanců.
 
Britská europoslankyně chválí v magazínu Newsweek rozhodnutí Evropské komise, které nařizuje Applu doplatit daně ve výši 13 miliard euro. Podle Anneliese Doddsové se správně dává najevo, že ani nejbohatší firmy nestojí mimo zákon. Firma, která je největší na světě a láme rekordy v  prodejích chytrého telefonu i nejvyšších kvartálních ziscích, teď dostala rekordní pokutu, která trumfne dosavadní penále italského Fiatu, belgického InBevu či amerického Starbucksu. Dan z příjmu právnických osob je v Irsku směšně nízká – 12 a půl procenta, píše Newsweek. Americký počítačový gigant nicméně platil jen pět promile. Agentura Reuters mezitím upozornila, že Obamova vláda může na oplátku evropským společnostem daně zdvojnásobit.
 
Americký prezident Barack Obama v uplynulém měsíci zdvojnásobil počet zmírněných trestů. Udělil 111 takových milostí poté, co jich před několika týdny podepsal přes dvě stě. Americký deník USA Today informuje o tom, že nynější prezident využil právo na snížení trestů víckrát, než deset jeho předchůdců. Barack Obama by měl po dvou volebních obdobích předat funkci prezidenta na začátku příštího roku.
 
Přestože republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump na tiskové konferenci v Mexiku prohlásil, že s prezidentem Enriquem Nietou o zdi na mexicko-americké hranici nejednal, mexický prezident mu dal hned jasně najevo, že stavbu finančně nepodpoří. Britský deník Guardian připomíná, že když v červnu 2015 newyorský miliardář zahajoval kampaň, označil Mexičany za násilníky a kriminálníky.
 
Německý týdeník Der Spiegel monitoruje Novou čínskou hedvábnou stezku, tedy obří projekt na propojení Číny a západní Evropy. Do projektu zatím čínská vláda investuje 40 miliard amerických dolarů a hodlá přes střední Asii propojit obě strany euroasijského kontinentu novými železnicemi a plynovody až do Německa. Týdeník spekuluje o tom, že kromě ekonomických výhod pro Čínu může hedvábná stezka ukončit i politickou dominanci Evropy.
 
Britská konzervativní vláda Theresy Mayové rozhodla, že agendu takzvaného brexitu povede bez souhlasu Dolní sněmovny. Vedení opozičních Labouristů kabinet obratem obvinilo z namyšlené arogance. Premiérka Mayová rovněž smetla ze stolu bruselská upozornění, že Londýn nebude mít přístup ke společnému trhu, pokud neumožní volný pohyb pracovní síly. Prohlásila, že bude usilovat o kompromis a dosažení obojího.
 
Brazilský senát odvolal z funkce prezidentku Dilmu Rousseffovou. Pro její sesazení hlasovalo šedesát jedna zákonodárců, podpořilo ji jenom dvacet. Odvolaná prezidentka čelila několik měsíců obvinění z toho, že si vypůjčila ze státních bank peníze, aby vyrovnávala státní dluh a zmanipulovala výsledky voleb. Zpravodajský portál německého rozhlasu Deutsche Welle upozorňuje, že s odchodem Rousseffové končí jedna éra Strany práce. Prezidentčin nástupce Michel Temer už včera složil přísahu.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Nová hedvábná stezka ohrožuje politickou dominanci Evropy; odvolání Rousseffové Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.