Zahr. tisk: Litva zavedla povinnou vojenskou službu; Rusové používají v Sýrii zakázané zbraně

Zahraniční média si všímají, že Litva znovu uzákonila povinnou vojenskou službu. Tamní politici se totiž obávají ruské vojenské hrozby. Světová média také uvádí, že Rusové v Sýrii zásadně porušují mezinárodní konvence týkající se zakázaných zbraní. V obytných čtvrtích používají totiž zápalné bomby z pyrotechnické směsi termit.

Britský premiér David Cameron obvinil britské politiky, kteří usilují o odtržení Londýna od Bruselu, z netolerantní a negativní posedlosti přistěhovalectvím. V exkluzivním rozhovoru pro deník The Guardian upozornil, že extrémistickým varování před imigranty dělá tábor takzvaných brexiterů mezinárodní ostudu celé zemi. Narážel tak zejména na výroky předsedy Strany pro nezávislost Spojeného království UKIP Nigela Faragea. Britská společnost podle premiéra dokázala v historii utečencům pomoct a z pestrosti kultur v Británii se také obohatila. Imigrace byla také jedním z hlavních témat včerejší televizní debaty, kde proti sobě vystoupili současný probruselský labouristický primátor Sadiq Khan a jeho konzervativní brexitový předchůdce Boris Johnson. O setrvání nebo odchodu z Evropské unie se budou Britové rozhodovat už zítra.

 

Ohrozí případný odchod Británie z Evropské unie postavení Londýna jako finančního centra Evropy? To je otázka, kterou si klade německý týdeník Der Spiegel. Připomíná, že britská metropole si pracně vybudovala pověst finančního centra, které je prestižnější než New York, Hongkong nebo Singapur. Město, které je ekonomicky stejně silně jako Švédsko, generuje pětinu britského HDP a kontroluje 40 procent finančních transakcí, by prý s vystoupením z EU, o kterém budou Britové hlasovat už zítra, o tohle výsadní postavení mohlo přijít.

 

Včera večer přivezl do Bratislavy zvláštní vládní letecký speciál oběti autobusové havárie ze Srbska. Podle slovenského ministra vnitra Richarda Kaliňáka přicestovalo na palubě 13 občanů Slovenské republiky a 10 Čechů. Pět cestujících v úterý ráno při nehodě zahynulo, dodává slovenský deník Pravda.

 

Litva znovu uzákonila povinnou vojenskou službu, aby dokázala čelit ruské vojenské hrozbě, uvádí moskevský deník Moscow Times. Litevská prezidentka podepsala legislativu, která počítá se smíšeným modelem profesionální armády a branců, kterých chce nechat projít vojenskou službou každoročně tři a půl až čtyři tisíce nováčků.

 

Londýnský deník The Times uvádí, že Rusové v Sýrii zásadně porušují mezinárodní konvence týkající se zakázaných zbraní. Používají totiž proti obytným čtvrtím v Aleppu zápalné bomby připomínající takzvaný bílý fosfor. Pyrotechnická směs práškového hliníku a oxidu železitého zvaná česky termit nebo termát při shazování granáty z letadel dokáže při více jak dvou tisícovkách stupňů prohořet i ocelí a lidské tělo okamžitě prohoří až na kost. Řadí se někdy ke zbraním hromadného ničení.

 

Další provládní vojáci zahynuli v Libyi při střetech s Islámským státem. Při krvavých střetech východně od Syrty, kterou se provládní jednotky snaží od května dobýt zpátky, zahynulo nejméně čtyřiatřicet osob a další stovka byla zraněna, uvádí webový portál Deutsche Welle. Největší počet obětí si vyžádal výbuch muničního skladu, který byl následkem bojů mezi místními obyvateli a povstalci. Portál podotýká, že přímořská Syrta leží 450 kilometrů na východ od Tripolisu a narodil s v ní před lety svržený diktátor Muamar Káddáfí.

 

Organizace spojených národů a Spojené státy kritizují pošlapávání lidských práv v Bahrajnu. Tamní úřady zbavily občanství šiitského duchovního šejcha Ísy Kásima. Nejen západní diplomaté tvrdí, že rozhodnutí ještě posílí napětí v zemi a může vést k násilnostem. Šiité jsou v Bahrajnu početně ve většině, vládne jim ovšem sunnitská dynastie, dovysvětluje situaci německý portál Deutsche Welle.

 

Zastupitelé města New York povolili  unisexové veřejné toalety. Takzvaná genderová jednota je podle agentury Reuters signálem sympatií pro komunitu osob se změněnými pohlavím, ale také homosexualů a lesbiček, je to výraz solidarity s jinakostí, který následuje po útoku v Orlandu, kde útočník vystřílel gay bar. Když si naopak americký stát Severní Karolína odhlasoval, že na veřejných záchodcích musí každý chodit na pánské nebo dámské podle toho, kým se narodil, setkalo se to s veřejnými protesty.

Zahr. tisk: Litva zavedla povinnou vojenskou službu; Rusové používají v Sýrii zakázané zbraně Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Odpůrci brexitu podle průzkumů posilují

    Byznys ·

    Podle dvou pondělních průzkumu veřejného mínění vzrostl po čtvrteční vraždě britské poslankyně Jo Coxové počet příznivců, kteří jsou pro setrvání v Evropské unii (EU).…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.