Zahr. tisk: Komise pozastavila představitelům světového fotbalu činnost na 8 let

Zahraniční média píší dnes o tom, že předseda UEFA Michel Platini a prezident FIFA Sepp Blatter nesmí 8 let působit ve fotbale. Rozhodla o tom dnes etická komise FIFA. Světová média si dále všímají, že Slovinci se v referendu vyjádřili proti povolení homosexuálních sňatků. Ačkoliv zákon v březnu schválil tamní parlament, Slovinsko se kvůli výsledkům referenda nestane první zemí bývalého komunistického bloku, ve kterém by byly sňatky párů stejného pohlaví povoleny.

Etická komise fotbalové asociace FIFA dnes rozhodla o pozastavení činnosti související s fotbalem na osm let pro Michela Platiniho a Seppa Blattera, informuje francouzský deník Le Figaro. Sepp Blatter byl prezidentem FIFA od roku 1998 a Michel Platini zastával funkci prezidenta UEFA od roku 2007. Oba podle Le Figaro čelili podezřením z korupce a byli obviněni ze zneužívání svých pozic, střetu zájmů a nečestného řízení. Etická komise FIFA jim uložila pokutu.

 

Období dominance dvou stran ve Španělsku ukončily volby, které se konaly o tomto víkendu, informuje španělský deník El Mundo. Volby sice vyhrála konzervativní lidová strana, té avšak k parlamentní většině chybí téměř 50 křesel. Vytvoření vlády tak nebude zdaleka jednoduché. Konzervativní Lidová strana a Španělská socialistická dělnická strana dohromady ztratily 5,4 milionů voličů, vzestup však zaznamenaly strany Podemos a Ciudadanos. Úřadující španělský premiér Mariano Rajoy řekl, že se bude snažit vytvořit stabilní vládu, avšak zatím k tomu nemá spojence, všímá si americký deník USA Today.

 

Rebelové militantního hnutí Tálibán v Afgánistánu po několikadenních bojích obsadili afghánskou oblast Sangín, která je strategicky významnou částí jižní provincie Helmand. Boje podle slovenského deníku Pravda stále pokračují. Provincie Helmand je pro Tálibán důležitou základnou, upozorňuje Pravda, protože odtud pochází většina celosvětové produkce opia a výnosy pomáhají tuto organizaci financovat.

 

V belgickém hlavním městě Bruselu byla v neděli v noci zadržena další důležitá podezřelá osoba z účasti na teroristických útocích v Paříži 13. listopadu, upozorňuje belgický deník Le Soir. Francouzské a belgické úřady na vyšetřování atentátů spolupracují. Vyšetřování ukázala, že v den útoků došlo k mnoha telefonním kontaktům mezi Francií a Belgií. Zprávy byly zasílány z mobilního telefonu v Belgii. Vyšetřovatelé nyní pátrají po osobě, která tento telefon vlastnila a mohla pravděpodobně být koordinátorem útoků, dodává Le Soir.

 

Francouzský týdeník Le Nouvel Observateur píše o zadržení dvou cestujících společnosti Air France z ostrova Mauricius do Paříže. Letadlo muselo z důvodu podezření z bombového útoku, které se však nepotvrdilo, nouzově přistát v Keni. Pár byl pak zadržen po přistání v Paříži. Zatímco žena byla již propuštěna, muž zůstal stále ve vazbě. Mauricijské úřady se obávají, že incident bude mít vliv na cestovní ruch na ostrově, a vyzývají k ostražitosti. Obavy rostou i kvůli nedávno zveřejněnému propagandistickému videu Islámského státu, které bylo zaměřené právě na Mauricius.

 

Sesuv půdy v jihočínském městě Šen-cen v neděli ráno zničil nejméně 33 několikapatrových budov a stovky lidí donutil uprchnout, píše americký deník The New York Times. Po obětech pod troskami a blátem pátrá 1500 záchranářů, stále se pohřešuje 91 lidí. Příčinou neštěstí bylo navršení a následný sesuv příliš vysoké hromady stavební suti a zeminy uložené na úpatí kopce.

 

Slovinský parlament letos v březnu schválil zákon povolující homosexuální sňatky. V nedělním referendu, kdy tento zákon měl vstoupit v platnost, se nicméně přes 60 procent hlasujících vyslovilo proti. Slovinsko se tak nestane první zemí bývalého komunistického bloku, ve kterém by byly sňatky párů stejného pohlaví povoleny. Referendum však příliš reprezentativní není, upozorňuje francouzská rozhlasová stanice RFI, protože se ho zúčastnila pouze třetina voličů. I přesto je výsledek hlasování platný.

Zahr. tisk: Komise pozastavila představitelům světového fotbalu činnost na 8 let Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.