Zahr. tisk: Jen 0,1 % Syřanů žádá v Turecku o pracovní povolení; demonstrace v Downing Street

Světová média si všímají, že jen 0,1 % Syřanů v Turecku žádá o pracovní povolení. Potenciálním zaměstnavatelům totiž zákon neumožňuje nabízet jim zaměstnání legálně. Zahraniční média dále píší o sobotních demonstracích před sídlem britského premiéra Davida Camerona, kvůli aféře s panamskými dokumenty. Dnes se bude Cameron z offshorových investic zpovídat před britským Parlamentem.

Belgická policie v pátek zadržela hledaného tajemného „muže v klobouku“, který 22. března doprovázel sebevražedné atentátníky na bruselské letiště Zaventem. Mohamed Abrini během výslechu podle belgického deníku Le Soir uvedl, že džihádistická buňka chtěla útoky původně realizovat v červnu v Paříži na šampionátu Euro 2016. Kvůli probíhajícímu policejnímu vyšetřování a zatčení Salaha Abdeslama však atentáty provedli dříve a v Belgii. Abrini při vyšetřování s policií spolupracoval, nicméně pravdivost jeho tvrzení bude nutné ještě ověřit.

 

Americký deník USA Today se zabývá dopadem provalení aféry s panamskými dokumenty na Davida Camerona. Britský premiér, který čelí kritice kvůli odhalení offshorových investic svého otce, se na základě výzvy opozičních poslanců a demonstrantů bude o otázkách svých daňových záležitostí dnes zpovídat před britským Parlamentem. David Cameron o tomto víkendu zveřejnil přehled svých daňových přiznání. Tisíce demonstrantů v sobotu před premiérových sídlem v londýnské Downing Street nicméně požadovaly jeho rezignaci.

 

Podle francouzského deníku Le Figaro dnes americký ministr zahraničí John Kerry řekl, že je připraven zvýšit tlak na Severní Koreu kvůli jejímu vojenskému jadernému programu a balistickým střelám. Spojené státy usilují o mírovou dohodu na Korejském poloostrově a zamezení jaderných zbraní. Prohlášení John Kerry učinil na dvoudenním summitu ministrů zahraničí G7 v japonské Hirošimě, kde také jako první americký ministr zahraničí navštívil památník svržení jaderné bomby na Hirošimu. Kerry se však Japonsku za svržení jaderné bomby 6. srpna 1945, v jehož důsledku zahynulo 140 tisíc lidí, neomluvil, dodává americký zpravodajský server CNN.

 

Francouzská policie objevila na severu Francie v chladírenském kamionu 8 eritrejských běženců. Podle informací francouzského deníku Le Monde byli všichni zdraví. Sedm z těchto uprchlíků bylo nezletilých, avšak starších 15 let, a proto byli všichni předáni do centra pro mladistvé uprchlíky. Tento případ není ojedinělý. Deník informuje o dalších dvou případech ilegálních migrantů převážených v kamionech v poslední době.

 

Pouze 0,1 % Syřanů v Turecku žádá o pracovní povolení, všímá si britský deník The Guardian. Potenciálním zaměstnavatelům totiž zákon neumožňuje nabízet jim zaměstnání legálně, protože vyžaduje vytvoření pracovní smlouvy a pracovníkům je vyplácena minimální mzda. Tato situace komplikuje plnění nedávné dohody Evropské unie a Turecka o zasílání syrských žadatelů o azyl z Řecka zpět do Turecka.

 

Bývalý britský předseda Komise pro rovnost a lidská práva Trevor Philips v deníku Daily Telegraph varoval před důsledky segregace muslimů, kteří by se podle něj neměli stát národem v rámci národa. Philips vyzval k novému, tvrdšímu přístupu k integraci a k opuštění neúspěšné politiky multikulturalismu. Nedávný průzkum totiž ukázal, že muslimové, kteří se více vyčleňují z většinové britské společnosti, mohou s větší pravděpodobností v budoucnosti podporovat terorismus.

 

Prodej aut v Číně meziročně vzrostl o sedm procent na 5,64 miliónů vozidel, píše slovenský deník Pravda. Zvýšení poptávky na největším automobilovém trhu světa má nasvědomí snížení daně z obratu a slevy poskytované výrobci. Poptávka po autech se přitom vloni zhoršila kvůli zpomalování čínské ekonomiky. Přestože se po snížení daně z obratu situace na automobilovém trhu zlepšila, byl loňský růst nakonec zhodnocen jako nejpomalejší od roku 2012.

Zahr. tisk: Jen 0,1 % Syřanů žádá v Turecku o pracovní povolení; demonstrace v Downing Street Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.