Zahr. tisk: Indie koupí stíhačky za 12 mld. USD.; OSN odmítá obvinění z rozšíření cholery na Haiti

Světová média dne 26. října píší o tom, že Indie nakoupí nové stíhačky za 12 miliard dolarů. Dohoda kvůli vládním předpisům ale předpokládá výrobu letadel společně s místními indickými firmami. Zahraniční tisk dále informuje o tom, že Organizace spojených národů (OSN) odmítá odpovědnost za rozšíření epidemie cholery na Haiti před šesti lety po ničivém zemětřesení.

Indie nakoupí nové stíhačky za 12 miliard dolarů. Podle informací americké zpravodajské stanice CNN však dohoda kvůli vládním předpisům předpokládá výrobu letadel společně s místními indickými firmami. Jihoasijská země má v plánu koupit 150 válečných strojů v ceně 65 až 180 milionů dolarů. Tato podmínka je hlavním důvodem ukončení vleklých jednání s francouzskou firmou Dassault, se kterou měla Indie původně dohodu o nákupu stíhaček podepsat.

 
Venezuelští zákonodárci vedení opozicí v úterý poslali prezidenta Nicoláse Madura před politický soud, všímá si americký deník The New York Times. Vzhledem k slabé moci parlamentu však toto rozhodnutí pravděpodobně nebude mít žádný účinek. Zákonodárci Madura obviňují z protiústavního a protidemokratického jednání. Proti Madurovi dnes demonstrují i Venezuelané v ulicích. Hlasování je reakcí rozhodnutí Volební rady z minulého týdne o zablokování referenda za Madurovo odvolání.
 
Organizace spojených národů (OSN) odmítá uznat odpovědnost za rozšíření epidemie cholery na Haiti před šesti lety po ničivém zemětřesení. O tom, že k rozšíření epidemie cholery na Haiti přispěla nepálská stabilizační mise OSN, však není pochyb. Od roku 2010 na choleru zemřelo 9300 Haiťanů a nakazilo se jich více než 800 tisíc, upozorňuje francouzský deník Le Monde. OSN v pondělí oznámilo zřízení kompenzačního fondu ve výši 367 milionu euro určeného rodinám obětí, zasaženým komunitám i k provedení sanačních prací.
 
Portál francouzské rozhlasové stanice RFI zveřejňuje reportáž o likvidaci uprchlického tábora v Calais. Během dvou dnů od začátku demolice takzvané džungle bylo evakuováno více než 4 tisíce osob. Úklid tábora zabere několik dní. V noci na středu však v táboře vypuklo několik požárů a jeden Syřan byl lehce zraněn. Některé uprchlíky musí policie přesvědčovat o nutnosti opustit tábor, v němž k dnešnímu ránu podle informací RFI zbylo něco přes tisíc lidí.
 
Americký portál International Business Times napsal, že není pravděpodobné, že by se Severní Korea vzdala jaderných zbraní. Pchjongjang provedl sérii raketových a jaderných testů a v září též jaderný výbuch bez ohledu na mezinárodní sankce. Korejští diplomaté připouští možnost jednání o jaderném programu se Spojenými státy v blízké budoucnosti. Vzhledem k nepřátelskému vztahu s Washingtonem je však Pchjongjang o nutnosti jaderného zastrašování přesvědčen a není pravděpodobné, že svůj názor změní.
 
Brusel naléhá na Španělsko, aby co nejdříve schválilo nový rozpočet a po nové španělské vládě požaduje záruku, že v rozpočtu zahrne škrty ve výši 0,5 % HDP, což je 5,5 miliardy euro. Španělský deník El País informuje také o tom, že Evropská komise zaslala Španělsku a dalším pěti zemím dopis, v němž vyjadřuje nespokojenost s plněním závazků. Brusel zdůrazňuje, že schodek rozpočtu v roce 2017 není „zajištěný“ a v roce 2018 by mohlo dojít k jeho dalšímu prohloubení.
 
Francouzský deník Le Figaro s odvoláním na íránskou tiskovou agenturu Tasnim píše, že Írán vyvinul sebevražedný dron s doletem 1000 km, jenž lze využít při pozorovatelských a útočných misích na zemi i moři. Tento dron je schopen přenášet výbušniny, avšak nemůže být vybaven raketami, obsahuje sofistikované kamery. Je rovněž schopen pozemní i námořní cíle zasáhnout také v noci. Létá rychlostí 250 km/h, a to v různých výškách 50 cm až 900 m nad mořskou hladinou, a tak je schopen zasáhnout i válečnou loď.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Indie koupí stíhačky za 12 mld. USD.; OSN odmítá obvinění z rozšíření cholery na Haiti Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.