Zahr. tisk: Imigranti přijdou Německo na 50 mld. eur; světové ohrožení kvůli viru zika

Světová média dne 2. února informují o tom, že žadatelé o azyl přijdou Německo do konce roku 2017 na 50 miliard euro. Média si dále všímají Světové zdravotnické organizace, která včera vyhlásila stav světového ohrožení kvůli nebezpečí šíření viru zika.

Světová zdravotnická organizace včera vyhlásila stav světového ohrožení kvůli nebezpečí šíření viru zika, varuje americký deník The New York Times. Virus, který je na člověka přenášen komáry, byl vloni v květnu objeven v Brazílii a od té doby se rozšířil do dvaceti zemí Latinské Ameriky. V pondělí se k nim přidala i Kostarika a Jamajka. Lékaři mají důvodné podezření, že virus zika je nebezpečný zejména u těhotných žen, kterým se pak rodí děti s neobvykle malými hlavami a v naprosté většině i s poškozeními mozku.

 

Francouzský deník Le Figaro píše, že mírová vyjednávání o řešení krize v Sýrii, která se od včerejška konají v Ženevě, se ocitla na bodu mrazu. K diplomatickým rozhovorům totiž zatím nemohli být přizváni Kurdové. Ti přitom bojují proti takzvanému Islámskému státu na severu Sýrie. Jejich přítomnost na jednáních žádalo Rusko, avšak Turecko v takovém případě hrozí bojkotem ženevských rozhovorů. Nejdříve je tedy třeba urovnat spor mezi těmito dvěma zeměmi, míní Le Figaro.

 

Britský deník The Guardian píše o vyjednávání podmínek členství Velké Británie v Evropské unii. Text předložený předsedou Rady Evropské unie Donaldem Tuskem obsahuje opatření, která se týkají všech čtyř oblastí požadavků britského premiéra Davida Camerona. Británie požaduje možnost omezit výplaty některých sociálních dávek ekonomickým migrantům ze zemí Evropské unie. Původní britský plán předpokládal, že by na takovou podporu měli nárok jen ti, kteří v Británii bydlí alespoň 4 roky. Většina zemí osmadvacítky však tento postup považuje za diskriminační. Návrh omezení zaměstnaneckých výhod migrantům by měla mít možnost podat kterákoli země Unie, avšak musel by být jednomyslně nebo kvalifikovanou většinou schválen Radou Evropské unie.

 

Iniciativa slovenských učitelů se prostřednictvím otevřeného dopisu o situaci ve slovenském školství obrátila i na předsedu Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, všímá si slovenský deník Pravda. Učitelé v dopise zdůraznili nepříznivé a neustále se zhoršující podmínky vzdělávání na Slovensku. Situace 25. ledna vyústila až do stávky učitelů. Ti nyní žádají slovenskou vládu, aby splnila jejich požadavky. Vláda ani ministerstvo školství na požadavky nereagovaly, a dokonce měli být v některých školách učitelé zastrašováni.

 

Při záchranné operaci se podařilo pomocí remorkéru odtáhnout 164 metrů dlouhou nákladní loď „Modern Express“, která se před týdnem převrátila na bok u francouzského a španělského pobřeží. Podle francouzské rozhlasové stanice RFI loď volně unášel mořský proud a její ztroskotání u písčitých břehu jihozápadní Francie by způsobilo ekologickou katastrofu. Plavidlo převáželo náklad z Gabonu do francouzského přístavu Le Havre. Všichni členové posádky byli evakuováni. Příčina problému zatím nebyla stanovena.

 

Francouzský deník Le Monde publikuje výsledky studie, která ukázala pozitivní tendence v úspěšnosti třech nejčastějších druhů rakoviny ve Francii. Čím dál více lidí totiž žije déle než pět let od stanovení diagnózy. Výsledky jsou sice povzbudivé, avšak velmi záleží také na tom, který orgán je postižen. Pokud se totiž onemocnění týká jater, slinivky, jícnu či plic, zůstává prognóza zatím beznadějná. Avšak rakovina prostaty, varlat a štítné žlázy je poměrně dobře léčitelná. Rozdíly v prognóze léčitelnosti byly zjištěny i v pohlaví a věku pacientů. Méně než pět let dožití vykazovalo 31 procent nemocných mužů, avšak pouze 17 procent žen.

 

Žadatelé o azyl přijdou Německo do konce roku 2017 na 50 miliard euro, míní britský deník The Times. Ubytování, sociální a integrační politika letos stojí 22 miliard euro a příští rok to bude dalších více než 27 miliard. Čísla zveřejnil Institut pro ekonomický výzkum v Kolíně nad Rýnem. Výpočty však nejsou jisté vzhledem k neodhadnutelnému počtu migrantů, kteří do země přijdou v letošním roce. Vloni totiž do Německa přišlo 1,1 milionu běženců. Německá kancléřka Angela Merkelová zatím stále navzdory vzrůstajícímu nesouhlasu veřejnosti odmítá stanovit strop počtu migrantů.

Zahr. tisk: Imigranti přijdou Německo na 50 mld. eur; světové ohrožení kvůli viru zika Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.