Zahr. tisk: Řecko vystupuje stále více proti V4; ruský boj proti kouření s Obamou na cigaretách

Světová média dne 17. února píší o tom, že s blížícím se summitem Evropské unie Řecko vystupuje stále více proti Višegrádské skupině, kterou označuje v imigrační otázce za protievropské tvrdé jádro Unie. Média si dále všímají protikuřácké kampaně v Rusku, která používá k odrazení od nikotinu podobiznu amerického prezidenta Baracka Obamy. Slogan přitom tvrdí, že kouření zabíjí více lidí než Obama.

S blížícím se summitem Evropské unie řecká vláda stále silněji vystupuje proti Višegrádské skupině čtyř zemí, kterou v otázce imigrace označuje za protievropské tvrdé jádro Unie, jež nehledá konsenzuální řešení. S odkazem na řecká média to uvádí slovenský deník Pravda. Ten také připomíná, že Maďarsko, Polsko, Slovensko a Česká republika jednaly v Praze s vládami Makedonie a Bulharska o uzavření hranic mezi Makedonii a Řeckem. Atény se tak dostávají do časové tísně a zrychlují budování registračních center pro běžence, aby dokázaly snáz rozlišit oprávněné žádosti o azyl od ekonomických migrantů.

 

Írán může po patnácti letech poprvé rozhodnout o globální ropné smlouvě, uvádí agentura Reuters. Zástupci zemí vyvážející ropu OPEC budou dnes v Íránu jednat o další výrobě suroviny, jejíž prodej se snaží kvůli cenám omezit a korigovat. Podle agentury je pravděpodobné, že Teheránu k tomu nabídnou výhodné podmínky. Už v uplynulém týdnu se na vývozních stropech dohodli největší producenti suroviny – Saúdská Arábie a Rusko.

 

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy je oficiálně vyšetřován v případě účetních podvodů píárové firmy Bygmalion. Ta jeho straně účtovala kampaň roku 2012 takovým způsobem, že veřejná pokladna zřejmě přišla o více jak dvacet milionů euro. Bývalý prezident se hájí tím, že o podvodech nevěděl, nicméně skandál s nezákonným financováním může zničit jeho šance na kandidaturu v prezidentských volbách 2017, píše portál Deutsche Welle. Slovenský deník Sme doplňuje, že exprezidenta kvůli případu vyslýchali včera na pařížské prokuratuře více než dvanáct hodin.

 

Britský premiér David Cameron je prý vystaven stále většímu stresu kvůli jednání s Evropskou komisí. Včera se v Bruselu snažil s předsedou Jeanem Claudem Junckerem vyjednat nové podmínky pro příspěvky na děti imigrantů, žijící v zahraničí. Těmi  se snaží přesvědčit britské voliče o setrvání v Evropské unii před letošním referendem. Zároveň mu několik europoslanců dalo v Bruselu najevo, že nemůžou zaručit, že budou i po referendu hlasovat ve prospěch jeho plánu na udržení výjimek, konstatuje londýnský deník The Times.

 

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk ustál parlamentní hlasování o nedůvěře. Jen 194 poslanců Vjerchovné rady bylo pro jeho odvolání, takže návrhu scházelo přes třicet hlasů. K Jaceňukovu odstoupení vyzval prezident Alexandr Porošenko, podle něhož udělal premiér za svého funčního období v zemi víc škody než užitku, cituje portál německého Deutsche Welle.

 

Britský týdeník The Economist sleduje komplikovanou cestu zákona o zbavování odsouzených teroristů francouzského občanství. Novela schválená dolní sněmovnou minulý týden se týká rozených Francouzů arabského a severoafrického původu, kteří mají dvojí občanství a byli odsouzeni za teroristické paragrafy – s novým zákonem by přestali být občany Francie. Téma aktuální po podzimních atentátech v Paříži nadále rozděluje vládnoucí socialisty i středopravou opozici. Spor se prý ani tak nevztahuje na změnu stávající ústavy a právo na vlast v místu narození. Francouzi prý citlivě vnímají dělení občanů na více kategorií, píše The Economist.

 

Organizace pro zákaz chemických zbraní potvrdila, že při bojích Islámského státu proti Kurdům byly v Iráku použity zakázané  zbraně hromadného ničení , konkrétně bojový otravný plyn yperit. Týdeník  The Newsweek zdůrazňuje, že vědecké laboratorní testy pouze potvrdily záříjové nasazení yperitu v Iráku, podobně jako v říjnu v Sýrii. S odvoláním na diplomaty, kteří analýzu znají podrobně, je prý ale evidentní, že chemické látky proti Kurdům použili radikálové Islámského státu. Většina odborníků se přiklání k domněnce, že yperit získali islamisté ze syrských vládních skladů prezidenta Asada.

 

Federální soud ve Spojených státech nařídil společnosti Apple, aby spolupracovala s vyšetřovateli FBI a poskytla jim software, se kterým se můžou dostat do iphonu atentátníka Farúka. Sajíd Rizvan Farúk se svou manželkou zabili v prosinci v kalifornském San Bernardinu čtrnáct lidí. Po jejich likvidaci  v přestřelce byl na místě činu objeven zaheslovaný telefon, který patřil Farúkovu zaměstnavateli. Policie se podle deníku USA Today domnívá, že by přehled o jeho kontaktech a hovorech mohl pomoct dalšímu vyšetřování teroristického činu. Firma Apple zatím na výzvu nereagovala.

 

Protikuřácká kampaň v Moskvě používá k odrazení od nikotinu podobiznu amerického prezidenta. Slogan tvrdí, že kouření zabíjí dokonce víc lidí než Barack Obama. Opoziční poslanec Dmitrij Gudkov kampaň kritizuje a říká, že by se za ní měli Rusové stydět. Deník  The Moscow Times připomíná, že v poslední době nejde o první protiamerickou reklamní kampaň v Rusku. Nedávno se jeden obchodní  řetězec omluvil za prodej kuchyňského prkýnka, na kterém byl americký prezident Obama zobrazen jako šimpanz..

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Řecko vystupuje stále více proti V4; ruský boj proti kouření s Obamou na cigaretách Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Evropské akcie pokračovaly v prudkém růstu

    Byznys ·

    Evropské akciové trhy včera opět prudce rostly. Akcie bankovních firem se tak dál vzpamatovávaly z předchozích ztrát. Růst vykázaly taktéž akcie francouzských telekomu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.