Warholův portrét Maa jde do aukce v Hongkongu

Obraz popartového umělce Andyho Warhola, který ztvárňuje předsedu Komunistické strany Číny Mao Ce-tunga, bude 2. dubna vydražen na aukci v Hongkongu. Očekává se, že by jedno z nejznámějších děl 20. století mohlo být vydraženo za 15 milionů dolarů (téměř 380 milionů korun). Informoval o tom server BBC.

Současný majitel konkrétního portrétu Maa koupil obraz v roce 2014 v Londýně za 9,4 milionu dolarů.

Warhol začal svou sérii sítotiskových portrétů Mao Ce-tunga vytvářet v roce 1972. Tehdy vazby mezi tehdejšími nepřáteli studené války, Čínou a USA, začaly po historické cestě amerického prezidenta Richarda Nixona do Pekingu roztávat. Série čítá téměř 200 obrazů a následuje starší umělcovu tvorbu portrétů Marilyn Monroe a Elvise Presleyho z 60. let.

Fotografie, kterou Warhol pro tento portrét použil, se nacházela na vnitřním obalu takzvané Malé červené knihy, která je sama o sobě symbolem čínského komunismu. Předpokládá se, že bylo publikována více než miliarda kopií této knihy. Za Maovy vlády bylo prakticky povinné vlastnit a nosit u sebe kopii.

Barevný portrét Maa ale zůstává poněkud citlivou záležitostí v Číně. V době první čínské výstavy Warholových děl tamní média diskutovala, zda obrazy mají vyjadřovat respekt nebo výsměch. Podle BBC ale přesto čínští investoři rádi kupují západní umění. Tvoří totiž celou jednu pětinu světových kupců umění. Warholův portrét bývalého komunistického vůdce si tak ještě může najít svou cestu do Číny.

 

 

Zdroj: BBC, Zet

Warholův portrét Maa jde do aukce v Hongkongu Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Tesla shání 1,15 miliard dolarů na Model 3

    Byznys ·

    Americký výrobce elektromobilů Tesla ve středu uvedl, že plánuje zvýšit kapitál o 1,15 miliard dolarů (29 miliard korun). Další finanční injekci firma potřebuje na roz…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.