reklama

Výzkum v motolské nemocnici má za cíl zjistit více o autoimunitních onemocněních mozku u dětí

Roztroušená skleróza, cukrovka prvního typu, Bechtěrevova choroba, lupénka – to jsou jen některé z nemocí vyvolané chybnou funkcí lidského imunitního systému. Bílé krvinky a ostatní složky obranného systému chrání lidské tělo před bakteriemi, viry a dalšími vetřelci, ale občas, z dosud neznámých příčin, napadnou vlastní tkáň, včetně mozku a míchy. Buňky imunitního systému totiž dostávají mylnou informaci, že je nezbytné v těle zasáhnout, i když to ve skutečnosti nutné není, anebo pokračují v započatém boji s vetřelci, i když už byli nepřátelé zlikvidováni.

Další díly pořadu

Autoimunitních nemocí v civilizované společnosti přibývá. Například roztroušená skleróza, nejznámější a nejčastější autoimunitní onemocnění nervového systému, postihuje v České republice až dvacet tisíc lidí. Onemocnět přitom může každý a v jakémkoli věku, existují ale určité vrcholy, kdy bývá nervová tkáň napadena častěji. Obecně se zdá, že autoimunitní choroby více postihují ženy, patrně v souvislosti s hormonálním cyklem.

Lékaři nemají příliš informací ani o tom, jak těmito nemocemi trpí děti. Neuroložka Zuzana Libá z Kliniky dětské neurologie pražské Fakultní nemocnice v Motole proto chce svým výzkumem přispět k přesnější diagnostice a k poznání příčin zánětu v mozku nebo v míše. Na výzkum dostala od Nadačního fondu Neuron finanční podporu ve výši jednoho milionu korun. „Mozek mě fascinuje a mám k němu velkou úctu. Je úžasné vidět, co všechno zajišťuje. Najednou vidíte, jak je to dokonalý orgán, jak je neuvěřitelně komplexní,“ uvedla Libá v rozhovoru pro rádio Zet.

„Co se tyče výzkumu autoimunitních onemocnění, pak na úrovni zvířecích modelů jsme už nyní velmi daleko, stejně jako na úrovni klinických výstupů v některých oblastech, například v revmatologii. Co se však týče nervového systému, máme stále velké mezery,“ vysvětlila Libá. Někdy se uzdravení rovná skoro zázraku, jindy odezní příznaky samy. Lékaři často léčí na hranici dostupných možností a přesto k uzdravení nedojde. „Abychom mohli onemocnění léčit, musíme vědět, co je způsobuje, tedy jak zánět probíhá, kde je slabina a na co se zaměřit při léčbě,“ dodala Libá.

 

Rozhovor s doktorkou Libou na rádiu Zet si můžete přehrát v playeru výše.

Neuron Future je pravidelný pořad rádia Zet, který vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy. Neuron každoročně finančně přispívá na vědecký výzkum, oceňuje špičkové vědce a popularizuje vědu.

 

 

Výzkum v motolské nemocnici má za cíl zjistit více o autoimunitních onemocněních mozku u dětí Foto: Doktorka Zuzana Libá získala od NF Neuron šek na svůj výzkumný projekt; Autor: Lukáš Bíba

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.