Většina senátorů napadne ústavní zákon o střetu zájmů

Velká většina senátorů do týdne podá k Ústavnímu soudu návrh na zrušení části zákona o střetu zájmů. Ten podle jejich slov narušuje právo na soukromí komunálních politiků. Na druhé straně má rovněž lidi odrazovat od kandidatury do obecních zastupitelstev. Senát letos navrhl omezení přístupnosti majetkových přiznání komunálních politiků. Sněmovna se ale proti návrhu postavila.

Podle senátora Michaela Canova (STAN) podání k ústavnímu soudu před dnešním polednem podepsalo 60 senátorů. "Jsou mezi nimi zástupci všech senátních klubů," řekl Canov.

"Podle současné podoby zákona jsou zastupitelé povinni, aby dávali svá veškerá přiznání, ale nemají právo zjistit, kdo se na ně dívá a jak často to dělá. My si myslíme, že na to mají představitelé právo. Když už musí dělat majetkový striptýz, aby věděli, kteří voyeuři se na ně dívají s jakýmkoli úmyslem," řekl Canov.

Senát letos navrhl, aby lidé neměli k majetkovým přiznáním komunálních politiků přístup anonymně, ale pouze na základě individuálních žádostí. Podle návrhu se komunální politici měli dozvědět, kdo informace o nich hledá. Sněmovna ale senátní návrh na konci května zamítla.

Senátoři už v minulosti argumentovali tím, že stávající pravidla kvůli obavám z lidské závisti odrazují zájemce o místa v obecních zastupitelstvech v nadcházejících komunálních volbách. Ve středu to zopakoval místopředseda Senátu Jiří Šesták (STAN).

"Zákon o střetu zájmů ohrožuje fungování zastupitelstev malých obcí. Nutnost svléci se do naha, přiznat majetek, je na malých obcích pro lidi, co nejsou placeni, taková limita, že odmítají se účastnit volebního klání," řekl. Podle něj se to týká stovek současných obecních zastupitelů, kteří kvůli zákonu nechtějí znovu kandidovat.

Předseda Sdružení místních samospráv Stanislav Polčák (STAN) uvedl, že současná úprava podle názoru sdružení i senátorů narušuje ústavou zaručené právo komunálních politiků na soukromí. Narušeno je podle něj i právo občanů být voleni a právo na obecní samosprávu, protože lidé jsou z vedení obcí vytlačováni.

 

 

Zdroj: ČTK

Většina senátorů napadne ústavní zákon o střetu zájmů Foto: Wikimedia Commons

reklama

Další články

  1. EU uvalí cla na elektrokola z Číny

    Byznys ·

    Evropská unie (EU) uvalí od čtvrtka cla na dovoz veškerých elektrokol z Číny. Podle Evropské komise (EK) se budou pohybovat 27,5 procenta až 83,6 procenta. Informace v…

  2. Turecko po dvou letech ruší výjimečný stav

    Společnost ·

    V Turecku skončí tento týden výjimečný stav, který byl zaveden po pokusu části armády o puč v červenci 2016. Turecká vládní strana ale v pondělí předložila parlamentu …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.