Volných míst pro absolventy škol je na pracovním trhu třikrát více než před dvěma lety

Situace na českém trhu práce se zlepšuje. Volných pracovních míst je třikrát více než před dvěma lety. Pro zaměstnavatele je stále důležitým měřítkem praxe, práci ale najdou i uchazeči s čerstvým diplomem. Podle analytika portálu Jobs.cz Tomáše Dombrovského se budou postupně zlepšovat i podmínky, které firmy kandidátům nabízejí.

Na rozdíl od technických oborů ale nadále platí, že pro absolventy humanitních oborů je těžší sehnat si práci. „Ti lidé nastupují na pozice, na které by stačilo středoškolské vzdělání, maturita. Jsou to méně náročné vstupní pozice,“ řekl na rádiu Zet Dombrovský. Na druhou stranu ale podle něj se z nich mohou daleko lépe vypracovat na zajímavější pozice. Typické pro absolventi těchto oborů je také to, že prožijí klikatější kariérní cestu. „V dlouhodobém horizontu to nemusí být nevýhoda. Jsou více připraveni na to, že náplň práce se docela rychle proměňuje,“ tvrdí analytik.

Naopak rychle a snadno najdou aktuálně práci lidé s technickým zaměřením nebo přírodovědci. Po nich je na trhu práce vysloveně „hlad“. A tato situace se podle Dombrovského dlouho měnit nebude. „Poptávka nebude v průběhu pěti až deseti let klesat. Spíše dále poroste,“ řekl.Výrazně se zlepšily podmínky také pro absolventy ekonomických zaměření. „Chybí účetní, kontroloři, finanční analytici, a těch příležitostí je skutečně trojnásobek oproti loňskému roku.“

Loni se zlepšila i mzdová očekávání absolventů. „Dnes si dvě třetiny absolventů řeknou o nástupní plat do 25 tisíc korun a tři čtvrtiny firem i takové nástupní mzdy nabízí,“ řekl Dombrovský. Zároveň ale upozornil na to, že nabídka firem a tedy i to, co mohou lidé očekávat, se velmi výrazně liší s ohledem na konkrétní činnost a zaměření.

I přes to se ale budou moci letos mladí uchazeči o práci těšit na příznivý vývoj. Těžší to ale budou mít firmy, které se budou snažit získat kvalifikované lidi. „Budou se zlepšovat podmínky, které firmy nabízejí. Je i velký tlak na snižování nároků na kandidáty,“ řekl Dombrovský.

 

 

Celý rozhovor s analytikem portálu Jobs.cz Tomášem Dombrovským si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Volných míst pro absolventy škol je na pracovním trhu třikrát více než před dvěma lety Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.