Volba prezidenta skončila, začalo sčítání hlasů

Letošní volba českého prezidenta skončila za zřejmě rekordního zájmu voličů. Češi se v příštích hodinách dozví, zda si většina z nich zvolila hlavou státu opět Miloše Zemana, nebo nově Jiřího Drahoše. Hlasovat přišlo podle informací ČTK od volebních komisařů v průměru 60 až 70 procent voličů. Před pěti lety při první volbě hlavy státu přišlo ve finále volit 59 procent lidí.

Pro Zemana v prvním kole voleb před dvěma týdny hlasovaly zhruba dva miliony lidí, Drahoš získal asi 1,4 milionu hlasů. Podporu mu ale vyjádřili čtyři další kandidáti v pořadí, které volilo dohromady 1,7 milionu lidí.

Průzkumy po prvním volebním kole favorizovaly Drahoše, podle šetření zveřejněných počátkem tohoto týdne ale byly šance obou kandidátů vyrovnané. Bookmakeři sázkových kanceláří v Česku se v posledních dnech přikláněli k Zemanovi. Podle bookmakerů vyhraje v osmi krajích, Drahoš v šesti.

Účast v některých částech Prahy vyšplhala k 70 procentům. Vůbec největší byla v Praze 6, kde hlasovalo 76,57 procenta. Přes 70 procent se dostala účast i v Praze 9 a Praze 11, kde už hlasovalo 71 procenta lidí. Kolem 67 procent lidí přišlo volit v Praze 1 a Praze 3 a mezi 50 a 70 procenty se pohybovala účast ve volebních místnostech v Praze 12.

Ve velkých středočeských městech odvolily více než tři pětiny lidí. Například Benešov hlásí 67 procent, Beroun 66, Mělník 65 a Kolín 63. Na řadě míst byla účast vyšší než v prvním kole, odpoledne však už zájem opadl. "Možná to ještě trochu doladíme, ale už je to mrtvá sezona," zhodnotila odpolední situaci ve volebních místnostech Jaroslava Mejzrová z nymburské radnice.

Volební účast v Jihočeském kraji se pohybovala kolem 60 procent. Podle informací z volebních místností je srovnatelná, nebo nepatrně vyšší než v prvním kole. V některých obvodech však evidovali účast i více než 70 procent, což platí o některých okrscích v Českých Budějovicích.

Volební účast v Libereckém, Královéhradeckém nebo Pardubickém kraji odpovídala celorepublikovému průměru. Rekordní účast bude v zimním středisku v Bedřichově v Jizerských horách. V okrsku se zhruba 240 voliči už odvolilo bezmála 800 lidí, přes 600 s voličskými průkazy. Hodinu před uzavřením volebních místností byla v oslovených okrscích na Vysočině volební účast od 65 do 80 procent.

Volební účast v Olomouckém kraji je zhruba stejná jako v prvním kole, kdy činila 60 procent. V Moravskoslezském kraji se podle odhadů kontrolních skupin krajského úřadu bude účast pohybovat mezi 55 až 60 procenty, řekla ČTK mluvčí krajského úřadu Miroslava Chlebounová.

V Plzeňském kraji se volební účast pohybovala podle odhadu krajského úřadu mezi 50 a 60 procenty. Rekordmanem byla opět obec Čilá na Rokycansku, kde už v pátek volilo 100 procent voličů. Kromě 15 místních lidí v pátek hlasovalo sedm lidí na voličské průkazy, dnes přišli další dva lidé na voličské průkazy. "Byli to mladí turisté, říkali, že každý rok jedou na volby po různých vesnicích, letos si vybrali nás. Jeden z nich byl někde od Kralup nad Vltavou a druhý od Pradědu," řekla členka volební komise.

 

Zdroj: ČTK

Volba prezidenta skončila, začalo sčítání hlasů Foto: ČTK

reklama

Další články

 1. Volební účast je zatím přes 50 procent

  Společnost ·

   Ve druhém kolem prezidentských voleb dosud v průměru odvolila více než polovina voličů. Přestože někde byla dnes účast nižší než v pátek, řada volebních komisařů hlás…

 2. Trump doufá v dialog s Ruskem

  Společnost ·

  Americká hlava státu Donald Trump doufá v dialog s Ruskem. Prezident USA to podle ruské tiskové agentury TASS řekl na Světovém ekonomickém fóru, které v pátek končí ve…

 3. Jaká práva má oběť trestného činu?

  Společnost ·

  Mají oběti trestného činu nějaká práva? Ano jistě, chrání je speciální zákon o obětech trestných činů z roku 2013. Prvně jde o právo na respektování osobnosti a její d…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.